Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Vogue Leaders

Jsme víc než nástroje reprodukce. Péči o ženské zdraví v Česku chybí komplexní přístup i empatie

Kateřina Špičáková14. 7. 2025
Žena v životě potřebuje zdravotní péči v mnoha odbornostech, empatický přístup a pochopení od první menstruace až daleko za klimakterium. V českém systému se jí ale ne všeho vždy dostává. Proto podnikatelky Simona Kijonková a Karla Ašerová spouštějí společný projekt, který se zaměřuje právě na ženské zdraví.
Simona Kijonková a Karla Ašerová
Foto: Anna Kovačič
Simona Kijonková a Karla Ašerová
Ženy dávnou nejsou jen matky, ale zdravotnictví na ně stále nahlíží především reprodukční optikou. Péče, kterou potřebují, ovšem nezačíná a nekončí na gynekologii. Evalon, nový projekt podnikatelky Karly Ašerové a investorky Simony Kijonkové, chce právě ženám nabízet empatickou, komplexní a celoživotní péči, která jim nabídne vše, co zrovna potřebují. V rozhovoru pro Vogue Leaders přibližují společné vize a hodnoty nejen ohledně péče o zdraví; mluví o významu prevence, zlepšení komunikace mezi jednotlivými specialisty i o tom, že každá žena má mít právo rozhodovat o svém vlastním těle.

Které mýty a stereotypy spojené s ženským zdravím, jež ve společnosti stále platí, jsou podle vás nejnebezpečnější?

Simona Kijonková: Tři roky jsem pracovala v nemocnici, zároveň mám zkušenost s vedením týmů, jsem zvyklá na denní bázi jednat s lidmi. Medicínu vnímám jako obor s obrovským potenciálem, na druhé straně jsou v ní ženy pořád považované primárně za matky, i když zastávají mnoho různých rolí. Nedávno jsem byla na konferenci, kde jsem dělala dva rozhovory, a v obou se mě ptali na mateřství. Mužů se na to nikdo neptal. Žena je v medicíně chápána především jako bytost pro účely reprodukce. Ostatním jejím potřebám není věnována dostatečná pozornost a vážnost. To je podle mě nejnebezpečnější stereotyp.
Karla Ašerová: Ano, ženské zdraví je stále chápáno hlavně reprodukční optikou. Je ale třeba dívat se na něj komplexně a poskytnout ženám podporu ve všech oblastech a v různých etapách života, na což se chceme zaměřit v rámci sítě Evalon. Zásadní je také prevence onkologických a kardiovaskulárních onemocnění, které představují nejčastější příčiny úmrtí. Klíčovou roli v úspěšnosti jejich léčby hraje včasné zachycení, její důležitou součástí je ale i dobré nastavení komunikace mezi jednotlivými specialisty. Díky tomu je jednak pravděpodobnější, že případný zdravotní problém bude odhalen včas, a jednak že se něm bude diskutovat napříč obory, což umožňuje jeho efektivnější řešení. Jedna izolovaná diagnóza je často málo. Zároveň chci ale dodat, že v Česku je zdravotnictví velmi kvalitní a především dostupné. I člověk, který nemá zdravotní pojištění, se dočká péče a nezemře na ulici, což se třeba o zdravotním systému v USA říct nedá. Nikdy bych si nedovolila kritizovat, jak je o nás v českém zdravotnictví postaráno. My jej chceme spíše doplnit, přispět k většímu propojování prevence a léčby, nabídnout lepší komunikaci mezi lékaři a dopřávat ženám pocit, že je o ně celoživotně postaráno.

Do společného projektu vás svedla právě zkušenost s dlouhodobým nedostatkem komplexní, zároveň empatické péče o ženy. Co vás ale přimělo udělat další krok a vydat se na cestu aktivní snahy o změnu?

KA: Vedle stejného pohledu na zdravotnictví nás spojily především sdílené hodnoty, které jsou pro nás opravdu zásadní. Z nich vzešel zájem o stejný projekt.

SK: Obě jsme byznysmenky, byť každá z jiné části byznysu. Spojuje nás lidskost a blízké hodnotové žebříčky, obě dvě máme velké rodiny a tři děti. Zároveň jsme obě disruptorky a baví nás věci posouvat. Přejeme si, aby byla žena vnímána jako celek, ne jen jako diagnóza. Často nastává situace, kdy se zdravotním problémem obcházíte jednotlivá pracoviště, ale podstupujete v podstatě totožné odběry, což mimo jiné vede k velkému zatížení zdravotního systému. Chceme tedy podporovat nejen ženy, ale i lékaře.

KA: Obě si myslíme, že je-li nám osud nakloněn, je naší odpovědností věnovat energii ve prospěch společnosti. Věřím, že síť ordinací zaměřených na ženské zdraví to splňuje.
Je-li nám osud nakloněn, je naší odpovědností věnovat energii ve prospěch společnosti.“

Je něco, co jste se jedna od druhé během spolupráce naučila?

SK: Jsem zvyklá budovat firmy a systémy, ale zdravotnictví je pro mě nový obor působení. Karla do projektu přináší odbornost. Zvládla vybudovat a podpořit spoustu skvělých projektů, osobně jsem několikrát slyšela feedback, ze kterého vyplývá, že ji spousta profesionálů obdivuje. Její práce si velmi vážím. Nemám tolik pečlivosti a trpělivosti jako ona, jsem spíš vizionář, který nové nápady tlačí dopředu.

KA: Když jsme se o projektu začaly bavit a sdílet naše pohledy na zdravotnictví, ještě dřív, než jsem vyjmenovala své slabé stránky, Simona totéž jmenovala ve svých přednostech. Pěkně se doplňujeme. Budovat a posouvat projekty na základě přátelství a společných hodnot je pro mě důležité a silné. A myslím, že pokud budeme Evalon stavět takto a zároveň s pokorou, a to i pokorou vůči vlastnímu zdraví, jehož hodnotu si často uvědomíme až ve chvíli, kdy se setkáme s nemocí vlastní nebo našich blízkých, tak se dílo povede. 
Simona Kijonková
Foto: Anna Kovačič
Simona Kijonková

Hlavní myšlenkou vašeho projektu je vytvářet bezpečný prostor, což je v současnosti velmi oblíbené heslo. Jak konkrétně chcete tuto filozofii promítnout do praxe? 

SK: Osobně vnímám bezpečnost jako souhrn několika parametrů. Jedním z nich je informovanost. Pacientka sice dostane diagnózu, ale ne vždy je o své situaci lékařem dostatečně poučena. Nezná potřebný kontext, neví, jaká další vyšetření a proč by měla podstoupit, jak dlouho bude trvat léčba a tak dále. U nás se dočká zevrubného seznámení se všemi potřebnými informacemi. Zároveň chceme, aby se u nás pacientky cítily jako doma a bylo jim u nás příjemně, což znamená například, aby přesně věděly, kdy přijdou na řadu a nemusely čekat. Vše se dá řešit prostřednictvím různých digitálních nástrojů, které budeme využívat.

KA: Pocit bezpečí určitě vytváří také způsob komunikace s pacienty. Mezi našimi specializacemi je onkologie, což je velmi citlivý obor. Často k nám přicházejí pacientky, které už diagnózu znají. U nich je dobře nastavená komunikace a například propojení s psychiatrickou pomocí velmi důležité. Pacientka u nás zkrátka nedostane jen papír a pokyn – běž a hledej. Naším cílem je ji opravdu maximálně podpořit.

Jakým dalším odbornostem se věnujete?

KA: Hlavním oborem je gynekologie a ve spolupráci s klinikou EliteMedical, již vedu, poskytujeme péči také v oblasti praktického lékařství, kardiologie, chirurgie, onkologie, alergologie, endokrinologie a diabetologie, kde je klíčové propojení právě s gynekologií. Dále do výčtu spadá dermatologie a věnujeme se i péči o duševní zdraví.

SK: Doplním ještě estetickou medicínu a urogynekologii. Když má žena urologický problém, často souvisí i s gynekologií, ale ne vždy je tak řešen, a to je velký problém například u mladých žen nebo žen po porodu.

KA: V rámci ambulance jsme pacientkám schopni zajistit široké spektrum specializací.

SK: Určitě jsme schopni poskytnout opravdu celoživotní péči. Například v období těhotenství nebo během klimakteria se ženské tělo zásadně mění, my jsme připraveni pacientky seznámit s různými možnostmi a připravit je na to.

KA: Zároveň v rámci všech specializací kromě estetické medicíny spolupracujeme se zdravotními pojišťovnami. Určitá vyšetření nebo zákroky nad rámec výčtu, který je hrazen ze zdravotního pojištění, mohou být zpoplatněny, ale primárně chceme ženám poskytovat dostupnou péči.
Karla Ašerová
Foto: Anna Kovačič
Karla Ašerová

Bavíme se o ženském zdraví, komplexní péči o něj, empatickém přístupu. Aktuálním, na globální úrovni probíraným tématem jsou interrupce. Jaký postoj k nim v rámci projektu zaujímáte? 

KA: Já mám tři děti a jsem za ně šťastná, zároveň si uvědomuji, že jsem vždy měla možnost svobodné volby. Ne každý ale tuto svobodu má, životní příběhy jsou různé, a nikdy bych z pohodlí teplé židle neodsuzovala ženy, které se rozhodly jinak například proto, že by dětem nemohly zajistit podmínky, jaké by si přály. Ale nejen proto. Ženy mají právo o svém těle rozhodovat svobodně.

SK: Naprosto souhlasím. Je to vždy na rozhodnutí pacientky. Ve chvíli, kdy se pacientka ve spolupráci se svým lékařem informovaně sama rozhodne, je to její právo. Musí ale být skutečně řádně informovaná o svém stavu a všech dostupných možnostech.
Pacientka je ne vždy lékařem dost informovaná. To chceme změnit.“

Jedním z důvodů, proč muži průměrně umírají dříve než ženy, je, že se stydí mluvit o svém zdraví a odkládají návštěvy lékařů. Možná i jim chybí bezpečné prostředí a empatický přístup. Máte v plánu je v budoucnu zahrnout mezi vaši klientelu?

KA: Střední délka života činila v roce 2020 u mužů 75,3 let, u žen 81,4 let. Nejčastější příčinou úmrtí v ČR jsou kardiovaskulární a onkologická onemocnění. V roce 2021 zemřelo na zhoubné novotvary 26 865 osob. Na klinice EliteMedical poskytujeme preventivní programy, které dnes více využívají muži. A jeden z důvodů, proč jsme se o Evalon začaly se Simonou bavit, je i ten, že jsem si uvědomovala, kolik mužů k nám chodí a je ochotno investovat do svého zdraví, a naopak jak málo žen dbá na prevenci.

SK: Evalon se věnuje primárně ženskému zdraví, ale v dlouhodobém horizontu vůbec nevylučujeme další společné projekty. Myslím, že k dalším odbornostem nebo péči orientované na muže budeme logicky a přirozeně směřovat, v tuto chvíli je ale naše pozornost u žen.

Simono, vy jste se v poslední době do investování vrhla naplno. Podle čeho si vybíráte konkrétní projekty?

SK: Nejprve bych upřesnila, že investuji jménem celé naší rodiny, což zahrnuje také mého manžela a předpokládám, že se k nám velmi záhy přidá i nejstarší dcera, která bude brzy plnoletá. Často se setkávám s názorem, že mám spoustu peněz, ale já se popravdě necítím bohatá, protože je nemám na soukromém účtě, jen jsou chytře rozinvenstované. V Česku investování zatím nemá pevnou tradici. U nás existuje první, maximálně druhá generace podnikatelů a investorů, a tak se můžeme jen dívat do západního světa a inspirovat se. Například v Británii nebo i jinde ve světě je investování v rodinách zakořeněné klidně i po třináct pokolení, proto vnímám jako svůj hlavní úkol právě vychovat naši další generaci. Při výběru projektů je pak pro mě důležitá především udržitelnost, tedy abychom tu byli ideálně po staletí a naši potomci mohli naše aktivity dál rozvíjet. Jedním z hezkých příkladů jsou Baťovi, kteří přežili i temné období komunismu. Dlouhodobý horizont investování a podnikání je něco, co bych si přála i pro naši rodinu. Zároveň volíme projekty, které mají celospolečenský dopad a přesah. Naopak nikdy nebudeme investovat do hazardu nebo zbrojení.

Karlo, máte zkušenosti s vedením převážně ženských týmů. Má to nějaká specifika oproti vedení smíšených či mužských kolektivů?

KA: Obecně ve zdravotnictví je vedení týmu specifické, protože je v něm velká míra regulace, která vyžaduje široké znalosti provozu zdravotnických zařízení. V EliteMedical i v Evalonu v týmech převažují ženy, protože i na zdravotních školách studují spíše ženy. Zdravotnictví není jen o lékařích, ale také o sestřičkách a dalším personálu, který je tradičně spíše ženský.

SK: Výjimkou jsou sanitáři. Při studiu vysoké školy jsem dělala sanitářku a coby ženy jsme mezi nimi byly v menšině. Jsem za to období vděčná, protože mě možná předurčilo k mému současnému směřování.

KA: Já jsem studovala medicínu a pracovala jako pitevní laborantka. Byla to pro mě jedna z nejlepších zkušeností. Kdysi jsem si myslela, že jediná cesta je být chirurgem a zachraňovat životy. Dnes si uvědomuji, že budovat zdravotnický projekt a dělat něco pro společnost můžeme z různých míst.

SK: Tomu věřím i já. Co jsou peníze a co je úspěch, když člověk nemá zdraví? Sama jsem si prošla vážnou nemocí, a že tu s vámi dnes sedím, je dílem prevence i našeho zdravotního systému. Nezapomenu mu to. A když vím, že něco umím a můžu mu tak přinést něco prospěšného, myslím, že bych měla.
Simona Kijonková a Karla Ašerová
Foto: Anna Kovačič
Simona Kijonková a Karla Ašerová
Simona Kijonková je investorka a podnikatelka. V profesním světě se pohybuje přes dvacet let. Dlouhodobě podporuje projekty, které mají reálný dopad na každodenní život lidí. Ví, jaké to je balancovat mezi prací, mateřstvím a péčí o vlastní tělo a zdraví. Zkušenost, že zdravotnický systém často neposkytuje ženám dost prostoru, pozornosti ani empatie, ji přivedla k rozhodnutí něco změnit. Evalon je pro ni nejen podnikatelský projekt, ale především osobní mise. 
Karla Ašerová stojí za odborným směrem celého konceptu Evalon. Čerpá z mnohaletých zkušeností s vedením zdravotnických zařízení, která se specializují na preventivní medicínu, dlouhověkost a komplexní péči napříč různými obory. Věří v moderní medicínu postavenou na míru každému pacientovi. Je spolumajitelkou a ředitelkou pražské soukromé kliniky EliteMedical.
Přidejte se k Vogue Leaders na LINKEDIN.