Vogue Daily

První jarní den oslavuje štěstí

Na 20. března připadá Mezinárodní den štěstí, který se letos slaví poosmé. Tentokrát v situaci, kdy je více než dříve zapotřebí neklesat na mysli. Podívejte se s Vogue CS, jak být i další dny o něco šťastnější. 
Foto: Getty Images

Štěstí jako fenomén

Otázku, co je vlastně štěstí, řešilo odedávna snad každé společenství. K filozofům, kteří bádají nad štěstím jako fenoménem, a psychologům, kteří se zabývají štěstím jako stavem mysli, se relativně nedávno přidali také ekonomové. Zakladatel pozitivní psychologie Martin Seligman rozlišoval spokojenost, jako stav uspokojení potřeb, a štěstí vnímané subjektivně, a Daniel Kahneman, zakladatel behaviorální ekonomie, upozornil na rozdíl mezi tím, co si jako štěstí pamatujeme a co jako štěstí prožíváme. Plyne z toho, že někdy i hodně těžké časy nebo náročné zážitky můžeme s odstupem vnímat pozitivně. Už teď se například ukazuje, že navzdory pochmurnému zpravodajství a stále přísnějším opatřením proti šíření koronaviru zřetelně vystupuje do popředí také lidská sounáležitost a ochota pomáhat. 
Většina odborníků se shoduje, že štěstí je odrazem toho, jak člověk vnímá realitu, a na vnějších okolnostech závisí jen do určité míry. Vliv na to, jak jste šťastní, má nejen osobnostní nastavení a objektivní skutečnost, ale také to, jak se chováte sami k sobě i světu kolem sebe. Literatura, divadlo nebo film jsou plné příkladů toho, že štěstí lze nalézat v těch nejtěžších podmínkách. Spíše než setrvalý stav jsou to drobné okamžiky a střípky, ze kterých si každý skládá vlastní příběh. Žádný jednotný recept na štěstí neexistuje, každý si prostě potřebuje časem a zkušenostmi najít vlastní cestu, co mu pomáhá a funguje. Příliš se do pocitu štěstí nutit může dokonce působit úplně opačně. Doporučení a inspirativní tipy však k dispozici jsou, můžete si z nich sestavit vlastní mix a také si jej podle svého upravit a doplnit.  

Štěstí okolnostem navzdory

Například Gretchen Rubin, autorka knihy Projekt štěstí, doporučuje zvláště v tomto náročném období nezanedbávat péči o tělo a pravidelný pohyb, mít srovnané své záležitosti, pomáhat ostatním, dostatečně se věnovat svým blízkým, rozumně využívat denní rutiny i rituálů a také omezit informační přetížení. I když je samozřejmě zapotřebí sledovat, co se děje, vyberte si jen jeden či dva důvěryhodné zdroje zpráv. Záplava negativních informací vám totiž náladu zkazí téměř určitě. 
Centrum terapetických služeb Ceteras doporučuje věnovat se v karanténě vzdělávání, osobnímu rozvoji a vlastní tvorbě, kromě dohánění restů zkusit také třeba dobrovolnické aktivity, a nezapomínat přitom na péči o sebe, kvalitní stravu, dostatek spánku i přiměřený pohyb. 
Právě kvalitní jídlo a hydrataci, pohyb a spánek, péči o sebe, dobré vztahy s blízkými i zájem o okolí a naplňování osobních cílů společně s vděčností, laskavostí a úsměvem najdete mezi doporučeními pro zvýšení pocitu štěstí nejčastěji. Příjemné je navíc to, že štěstí se dělením (tedy sdílením) prokazatelně násobí. 
Pokud vás aktuální dění přece jen příliš zmáhá, podívejte se například na stránky projektu Dělám, co můžu, přečtěte si pozitivní poselství českých vědců a vědkyň na stránkách Science Café v projektu Vědci proti trudomyslnosti nebo si užijte kulturu online. Nabídnout nebo vyhledat pomoc můžete také na stránkách Dobro.cz.

Štěstí jako politika

Organizace spojených národů vyhlásila Mezinárodní den štěstí v létě roku 2012. Na návrh království Bhútán se na něm usneslo všech 193 členských států OSN. Bhútánské národní štěstí, se kterým malé himalájské království přišlo už na začátku 70. let a postupně jím zcela nahradilo jinde běžně používané měřítko hrubého národního produktu, je založeno na podpoře udržitelného rozvoje, zachovávání a podpoře kulturních hodnot, přirozeném životním prostředí a na dobré vládě. A to, co zpočátku vypadalo jako výstřednost, se stalo měřítkem, kterým se seriózně zabývají světové ratingové agentury i média. Šťastné království je svým přístupem pověstné, nicméně v poslední době se podobný důraz na pohodu a spokojenost obyvatel přesouvá i do méně exotických končin. Razí jej například novozélandská premiérka Jacinda Ardern. Stále větší množství žen v čele států možná povede budoucí směřování právě tímto směrem. 
Mezinárodní den štěstí se prolíná s nástupem nového ročního období. Pokud máte rádi čísla, tato synergie vás bude těšit ještě dalších 27 let, do roku 2047. Jaro začalo přesně ve 4:49 a přichází s ním teplejší počasí, více světla i čerstvá energie k novým začátkům. Pokud už jste objevili svůj vlastní recept na štěstí, užijte si ho nejen dnes.