Knihy

Meditace mezi řádky

Meditaci doporučují lékaři, psychologové, psychoterapeuté i další odborníci. Meditují také modelky, návrháři nebo fashion editoři. O ranní meditační chvilce se dočtete v téměř každém článku o úspěšných lidech, nedá na ni dopustit třeba Jennifer Aniston nebo Bella Hadid. Je odpovědí na novodobý všudypřítomný stres a přetížení, přitom však jde o metodu prověřenou tisíciletími. Podívejte se s Vogue, do jakých knížek nahlédnout, když chcete začít meditovat. 
Foto: Penguin Books

Meditace vědecky

Meditaci vědecky a na základě solidně podložených výzkumů představuje nedávno vydaná The Science of Meditation. Autoři společně dokazují, že meditace má řadu prokázaných pozitivních účinků na tělesné i duševní zdraví a také to, že meditovat se může postupně naučit úplně každý. Psychologa a psychiatra Richarda Davidsona Time Magazine zařadil v roce 2006 mezi stovku nejvlivnějších osobností. David Goleman je přední americký psycholog oceněný Washburn Award za vědeckou žurnalistiku, dvakrát byl nominován také na Pulitzerovu cenu. V češtině od něj vyšla například Emoční inteligence, která je v psychologii považována za přelomovou, nebo kniha sepsaná na základě rozhovorů s dalajlamou u příležitosti jeho osmdesátých narozenin pod názvem Síla lidskosti
Spíše prakticky je naopak zaměřená kniha nazvaná Pospěš si a medituj, kterou napsal Australan David Michie, jinak také autor světových bestsellerů, jako jsou Dalajlamova kočka, Pes Jejího Veličenstva nebo Buddhismus pro zaneprázdněné. Provede vás úplnými základy krok za krokem.
Foto: Grada

Meditace a všímavost

Velká kniha meditačních technik sice nese meditaci přímo v názvu, ale dočtete se v ní především o mindfulness, jinak také všímavosti. Ačkoliv meditace i mindfulness patří ke způsobům, jak zklidnit mysl, zmírnit následky stresu a zlepšit soustředění, je mezi nimi přece jen rozdíl. Zatímco meditace většinou směřuje k tomu se od myšlenek zcela oprostit nebo je bez povšimnutí nechat myslí jen procházet, všímavost už z podstaty naopak plnou pozornost zaměřuje k tomu, co se děje v přítomném okamžiku. I tentokrát je autor, Siegel D. Ronald, klinickým psychologem, věnuje se psychosomatice, působí na Institute for Meditation and Psychotherapy a vyučuje na Harvardu. Vše, co v jeho knize najdete, je solidně podloženo praxí i výzkumy. Přesto jde o příjemné a odlehčené čtení, navíc plné praktických tipů, které můžete začít ihned zkoušet. Pokud si na meditaci jako takovou netroufáte, nebo se naopak rozhlížíte, čím svou dosavadní meditační praxi doplnit, kniha o všímavosti je pro vás to pravé. 
Pokud dáte přednost jednoduchému návodu, vyzkoušejte titul nazvaný Knížka o mindfulness od Patrizie Collard, britské psychoterapeutky. Obsahuje pěti až desetiminutová cvičení pro každý den a trefně ji uvádí slova: „I v malých knížkách můžete objevit velké věci.“
Foto: Slovart

Umění meditace

David Fontana, autor knihy Jak na to – Meditace, byl nejen znalcem východní filozofie a meditačních technik, působil také jako psycholog, byl členem Britské psychologické společnosti, kde založil sekci transpersonální psychologie, a působil na několika britských univerzitách. Je autorem řady knih, které se zabývají sny a symboly (například Tajemné řeči snů a Tajemné řeči symbolů, na kterou dnes ještě se štěstím občas narazíte v antikvariátech). Pokud se vám líbila Šifra mistra Leonarda, ať už jako film, nebo kniha, David Fontana je vlastně tak trochu Robert Langdon a po jeho knihách sáhnete, když budete svým snům chtít doopravdy porozumět. Na meditaci se spolu s ním podíváte skrze různé tradiční školy a vyzkoušíte různé způsoby, jak dosáhnout uvolnění a klidu. Díky krásným ilustracím je však čtení této knihy zážitek sám o sobě. 
Meditace se každopádně z knih až tolik vyčíst nedá, nejlepší je některou z doporučovaných metod rovnou vyzkoušet. Pomoci mohou i meditační aplikace, zkuste třeba Calm nebo InsideTimer. K meditování mohou napomoci také tradiční jógové šperky, například japa mala, která se používá k odpočítávání manter. A hodit se mohou i některé pomůcky, mezi nimi třeba meditační polštáře a vůně, například populární Bio Bachovky. Řadu meditačních nahrávek si můžete stáhnout nebo poslechnout také na stránkách uznávaného českého lékaře (a jogína) Karla Nešpora, který mimo jiné napsal knihu Duševní pružnost v každodenním životě
Meditace se však objevuje i v jiných významech. Rozjímat lze s José Ortegou y Gassetem nad knihou Meditace o ženách a o lásce, s Alphonsem de Lamartinem probírat Básnické meditace nebo přemýšlet s René Descartem nad textem nazvaným Meditace o první filozofii. 
Filozofický rozměr meditace odlehčeně přibližuje autor řady populárních knih o umění, Alain de Botton, který se pokusil propojit východní přístup k meditaci se západním způsobem myšlení, a nabídl tak zajímavou alternativu. Potřebovat budete Vogue zápisník a tužku