Design








Foto: archiv Křehký Mikulov
Vstupte do kouzelné zahrady. Křehký Mikulov představí to nejlepší ze sběratelského designu
Kateřina Špičáková21. 5. 2026
Přehlídka sběratelského designu z Česka i Slovenska, zajímavá tvůrčí jména ze zahraničí a skvělá atmosféra. Přijeďte na 14. ročník festivalu Křehký Mikulov.

Foto: MICHAELA KARASEK ČEJKOVA
Křehký Mikulov, Eva Pelechová a Élise Peroi
Poslední květnový víkend bude v Mikulově patřit 14. ročníku festivalu sběratelského designu Křehký Mikulov. Od 29. do 31. května 2026 se v zámeckém areálu i na dalších místech představí desítky tvůrců z Česka i zahraničí. Ústředním tématem letošní edice je Zahrada, což je zároveň i název hlavní výstavy. Ta propojí dva křehké materiály – keramiku a sklo – ve spolupráci tří umělců. Duo českých keramiků Milan Pekař a Tereza Sluková vstoupí do dialogu se sklářem Johanem Pertlem pod kurátorským vedením Jany Zielinski a Denisy Anny Šedivé a scénografickým doprovodem Josefa Tomšeje. Keramické plastiky a skleněné objekty společně v jedné instalaci s fragmenty zeleně vytvoří magický mikrosvět.
„Bude tam jedna vysoká stéla, drobnější vázy od dvaceti centimetrů po čtyřicet, a pak velký plochý objekt, představený přede dvěma lety na Designbloku, který má pro mě dost netypickou barvu,“ upřesňuje Johan Pertl, který nás nechal nahlédnout do příprav na Křehký Mikulov přímo ve svém ateliéru a reportáž z této návštěvy si můžete přečíst v červnovém čísle Vogue CS. Kromě této výjimky budou všechny jeho vystavené objekty z čirého křišťálu nebo opalínu, který sklu propůjčí jemný namodralý, až perleťový nádech.
Křehký Mikulov, novinky

Foto: archiv Křehký Mikulov
Křehký Mikulov, Viktor Tabiš

Foto: archiv Křehký Mikulov
Křehký Mikulov, Eva Pelechová

Foto: Gabriel Urbanek
Křehký Mikulov, Hana Hillerova
Do kolekce Křehký letos přibývají například slovenský keramik Viktor Tabiš, který uvede limitovanou řadu váz. Tereza Orviská představí psychoanalytické mísy Zajac a Johana Hnízdilová mísy polévkové. Arťom Nurvan, jehož porcelánové svícny se staly jedním z nejoblíbenějších produktů Křehký, rozšíří řadu o menší verzi. Všichni jsou součástí programu Křehký Next, líhně mladých talentů.

Foto: archiv Křehký Mikulov
Křehký Mikulov, Arťom Nurvan
Nově bude uvedena kategorie Sběratelský edit, což je kurátorský výběr autorů, kteří mají velký potenciál a mohou obohatit soukromé i veřejné sbírky. Zařazeni do něj byli umělkyně Eva Pelechová, porcelánová sochařka Helena Patelisová, sklářská výtvarnice Hana Hillerová, renomovaný umělec Josef Bolf, designérky a designéři Gréta Kušnírová, Ivo Jedlička, Josef Tomšej či Jan Plecháč. Nebude chybět Ateliér Šunčík či studio Dechem ve spolupráci s ilustrátorem Michalem Bačákem, v samostatných instalacích se pak představí značka RAP s kolekcí Michaely Vrbkové, designér a pedagog Antonín Tomášek, Tereza Talichová, Maxim Velčovský nebo Daniel Piršč.
Co ještě dělat v Mikulově?

Foto: Michaela Karásek Čejková
Křehký Mikulov
Nedílnou součástí festivalu je také doprovodný program, který tentokrát zahájí páteční zvuková performance Studánečka umělkyně Barbory Sáry, vernisáž s komentovanou prohlídkou a tradiční disko na nádvoří pod vedením DJ Mardoši. V sobotu si nenechte ujít Artist Talk s umělci hlavní výstavy, pétanque turnaj v zámeckých zahradách a večerní párty s grilováním. Neděli pojměte aktivně a vyšlápněte si na Svatý kopeček – anebo se přesuňte do Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně na setkání s Liběnou Rochovou na opěvované výstavě Doteky.

Foto: archiv Křehký Mikulov
Křehký Mikulov, Tomáš Černý

Foto: Michaela Karásek Čejková
Křehký Mikulov

Foto: archiv Křehký Mikulov
Křehký Mikulov, Eva Pelechová, Élise Peroi
Pokud si naopak pobyt v Mikulově budete chtít prodloužit, od začátku festivalu až do 7. června můžete navštívit několik výstavních prostor přímo ve městě. Ve Štukovém sále si prohlédnete výstavu Étoiles Solitaires ateliéru keramiky Gabriela Vacha spolu s pracemi Kateřiny Rutheford, Evy Marii Zangerle a Rainera Grilbergera. V domě u Divokého muže najdete výběr z tvorby studentů ateliérů skla a keramiky bratislavské VŠVU a v Letohrádku Portz Insel budou k vidění literární vázy Křehký v designu Kláry Šumové. Vstup na výstavy je volný.

1 / 24
Křehký Mikulov, Josef Bolf
Vogue



