Vogue Daily

Proč slavit Den Země

Zatímco svět řeší koronavirovou krizi, odborníci nepřestávají poukazovat na dopady klimatických změn. U nás se také letos očekává problém se suchem a celosvětově podobně jako v minulých letech neobvyklé výkyvy počasí. Výzvy spojené se Dnem Země dnes možná zní méně naléhavě, klimatické změny si však i nadále žádají zodpovědný přístup a řešení.
Den Země se poprvé slavil v roce 1970 v San Francisku. Nový ekologicky laděný svátek byl tehdy spojený s levicově orientovaným happeningem bojovníků proti válce ve Vietnamu a kampaň si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politiky. Díky úspěchu první akce byla založena Americká agentura pro ochranu životního prostředí, o rok později se k oslavám připojila OSN a nejpozději od roku 1990 se Den Země slaví ve více než 193 státech, od stejného roku také u nás. Slaví tedy dvojí kulaté výročí, přesto právě letos ekologické otázky mírně ustoupily do pozadí s ohledem na probíhající celosvětovou krizi spojenou s nemocí COVID-19. Krize nicméně ukázala, že je možné dopady klimatických změn zmírnit, přestože důvod k takovým změnám, zejména omezení letecké dopravy a výrobních kapacit, je přece jen poněkud příliš dramatický. 
V nastupující dekádě věnované ženám jsou to právě ony v čele států, kdo jsou při řešení složitých otázek světu příkladem. Například islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir už v závěru minulého roku apelovala na vlády světa, aby se přestaly soustřeďovat na růst dosahovaný neudržitelným způsobem na úkor životního prostředí a rodinného života.
Den Země obvykle doprovází celonárodní akce Ukliďme Česko, která se letos z pochopitelných důvodů nekoná. Celý ročník je v duchu aktuálního dění zaměřen na digitální úklid. Jeho cílem je uspořádat si digitální prostředí a smazat z elektronických zařízení všechny nepotřebné informace a aplikace, které se postupem času staly odpadem. Aniž si to uvědomujeme, i online aktivity totiž v důsledku zvyšují uhlíkovou stopu. Odhaduje se, že do roku 2025 budou úložiště dat (především jejich chlazení) využívat pětinu veškeré vyrobené energie a stanou se jedním z největších světových znečišťovatelů. Odstranění digitálního odpadu navíc zrychlí provoz zařízení a organizovaný digitální pracovní prostor přispívá k lepší orientaci, duševní pohodě i lepším pracovním výkonům.  
Současně, až do 28. dubna, probíhá také Fashion Revolution. Módní průmysl nejenže patří mezi největší znečišťovatele, ale týkají se ho také otázky neférových podmínek zaměstnávání. Mezinárodní iniciativa vznikla v Londýně v reakci na zřícení bangladéšské textilní továrny Rana Plaza, která se odehrála 24. dubna 2013 a zapříčinila smrt více než tisícovky lidí. Den Země ve spojení s Fashion Revolution je tak další příležitostí přehodnotit přístup ke svému šatníku a upřednostnit kvalitu, nadčasovost i férové podmínky výroby. Všechny aktivity probíhají online, takže si nenechte ujít zajímavý program.
Budoucnost módního průmyslu řešili také experti v rámci Vogue Global Conversations, ať už šlo o proměny kreativity, týdnů módy, online nakupování, či kamenných obchodů.