Vogue Daily

Proč slavit Den Země

Zatímco svět stále ještě řeší koronavirovou krizi, odborníci nepřestávají poukazovat na dopady klimatických změn. Výzvy spojené se Dnem Země dnes možná zní méně naléhavě, klimatické změny si však i nadále žádají zodpovědný přístup a řešení.
Den Země se poprvé slavil v roce 1970 v San Francisku. Nový ekologicky laděný svátek byl tehdy spojený s levicově orientovaným happeningem bojovníků proti válce ve Vietnamu a kampaň si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politiky. Díky úspěchu první akce byla založena Americká agentura pro ochranu životního prostředí, o rok později se k oslavám připojila OSN a nejpozději od roku 1990 se Den Země slaví ve více než 193 státech, od stejného roku také u nás. Přestože ekologické otázky mírně ustoupily do pozadí s ohledem na probíhající celosvětovou krizi spojenou s nemocí COVID-19, jejich naléhavost nemizí. Krize ukázala, že je možné dopady klimatických změn zmírnit, přestože důvod k takovým změnám, zejména omezení letecké dopravy a výrobních kapacit, je přece jen poněkud příliš dramatický. 
Zejména ženy v čele států jsou při řešení složitých otázek světu příkladem. Například islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir už před časem apelovala na vlády světa, aby se přestaly soustřeďovat na růst dosahovaný neudržitelným způsobem na úkor životního prostředí a rodinného života. A pod vedením prezidentky Zuzany Čaputové se Slovensko přidalo k závazku do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality.
Den Země obvykle doprovází celonárodní akce Ukliďme Česko. Ačkoliv letos proběhla už v březnu, zapojit se ještě budete moci znovu na podzim, nebo můžete zorganizovat vlastní lokální akci kdykoliv během roku. Nebo se na oslavu Dne země podívejte na dokument Davida Attenborougha A Life on Our Planet, který je dostupný na Netflixu (nebo kratší verzi natočenou pro Světový fond na ochranu přírody).
Do 22. dubna se ještě můžete přidat také k akci zaměřené na digitální úklid. Jeho cílem je uspořádat si digitální prostředí a smazat z elektronických zařízení všechny nepotřebné informace a aplikace, které se postupem času staly odpadem. Aniž si to uvědomujeme, i online aktivity totiž v důsledku zvyšují uhlíkovou stopu. Odhaduje se, že do roku 2025 budou úložiště dat (především jejich chlazení) využívat pětinu veškeré vyrobené energie a stanou se jedním z největších světových znečišťovatelů. Odstranění digitálního odpadu navíc zrychlí provoz zařízení a organizovaný digitální pracovní prostor přispívá k lepší orientaci, duševní pohodě i lepším pracovním výkonům.  
Současně, až do 25. dubna, probíhá také Fashion Revolution. Módní průmysl nejenže patří mezi největší znečišťovatele, ale týkají se ho také otázky neférových podmínek zaměstnávání. Mezinárodní iniciativa vznikla v Londýně v reakci na zřícení bangladéšské textilní továrny Rana Plaza, která se odehrála 24. dubna 2013 a zapříčinila smrt více než tisícovky lidí. Den Země ve spojení s Fashion Revolution je tak další příležitostí přehodnotit přístup ke svému šatníku a upřednostnit kvalitu, nadčasovost i férové podmínky výroby. Všechny aktivity probíhají online, takže si nenechte ujít zajímavý program.