Vogue Daily

Oslavy Nového roku a samostatnosti

První lednový den slavíme nejen Nový rok, ale také samostatnost České a Slovenské republiky. A už tradičně tento den patří novoročním projevům a koncertům. Hodně štěstí, radosti a zdraví v novém roce přeje také Vogue CS. PF 2022! 
První lednový den je současně státním svátkem Česka i Slovenska, slaví se jako Den obnovy samostatného českého státu a Den vzniku Slovenské republiky. Na Slovensku už od rozdělení Československa, tedy od roku 1993. V Česku se státním svátkem a také řádovým dnem, kdy se mohou udělovat státní vyznamenání, stal v roce 2000. Společně se Dnem české státnosti, k němuž pronesl první projev na přelomu tisíciletí Václav Havel, a Dnem vzniku samostatného československého státu, který připomíná události roku 1918 a pojí se se jménem Tomáše Garrigue Masaryka, znamená oslavu nezávislosti a suverenity českého státu.
Tradičně na tento den připadají prezidentské projevy a projev slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, vzhledem k odvaze, rozhodnosti i eleganci, kterými dodávala sílu lidem kolem sebe po celé uplynulé náročné dva roky, určitě povzbudí důstojným a nadějeplným přivítáním roku 2022.  
Novoročním koncertem přivítá rok 2022 také Česká filharmonie, živě jej od 20:05 bude přenášet Česká televize a užít si můžete také stream na sociálních sítích. Těšit se můžete na skladby vídeňských autorů v interpretaci vídeňského rodáka Manfreda Honecka a kyrgyzské sopranistky Kathariny Konradi. Letošní koncert se tak tématicky propojí s Vídeňskou filharmonií, která tradiční novoroční koncert přináší už téměř celé století. Vysílání bude dostupné po celém světě, ve více něž devadesáti zemích, a u nás jej můžete vidět prostřednctvím České televize. Koncert je uváděn každoročně už od roku 1939, vždy především z výběru díla dynastie rodiny Straussů a letos pod taktovkou dirigenta Daniela Barenboima.