Health 13 příznaků vysoké hladiny kortizolu a jak ji můžete snížit přirozenou cestou
HANNAH COATES17. 9. 2024
Cítíte se neustále ve stresu? Vysoká hladina kortizolu může stát za mnoha zdravotními problémy. Zjistěte, jakých třináct příznaků byste měli sledovat a jak snížit stres přirozenou cestou.
Foto: Lucian Bor for Vogue CS
Ničí vás stres? Zjistěte, jak poznat vysoký kortizol a co s ním dělat
Jak moc jste právě teď ve stresu na stupnici od jedné do deseti? Podle
statistik se denně každý pátý člověk cítí ve stresu, přičemž ženy s tímto problémem bojují častěji.
Kortizol, obecně známý jako hormon stresu, hraje klíčovou roli v naší reakci na stres, a přestože je často démonizován, ve skutečnosti ho potřebujeme, abychom ráno vůbec vstali. Dodává nám energii, pomáhá nám soustředit se a dokonce posiluje imunitu. „Když čelíme nějaké výzvě, kortizol nám dává další impuls k jejímu překonání," vysvětluje neuroložka
Tara Swart. Pokud však hladina kortizolu zůstává po delší dobu vysoká, mohou se jeho výhody proměnit v překážku a naše zdraví může utrpět. „Chronický stres, a tedy i vysoká hladina kortizolu, může zhoršovat kognitivní funkce, paměť a náladu. Může také zvyšovat riziko úzkosti a deprese," uvádí doktorka Swart.
Navzdory všeobecnému přesvědčení není co největší množství cvičení pro hladinu stresu dobré – ve skutečnosti je příliš mnoho nebo příliš náročné cvičení spolehlivým způsobem, jak stres zvýšit, takže se snažte postupovat pomaleji. Naopak nedostatek pohybu je také viníkem vysoké hladiny kortizolu. Naslouchejte svému tělu a najděte zlatou střední cestu.
Doktorka Swart doporučuje aktivně pomáhat snižovat jeho hladinu pobytem v přírodě, kontaktem s jinými lidmi, smíchem, upřednostňováním kvalitního spánku a zvládáním stresu (k tomu se výborně hodí meditace a práce s dechem). Upozorňuje také na některé potraviny, které mohou pomoci, když se řeší základní příčiny stresu. Zapojte do svého jídelníčku semínka, zelený čaj, hořkou čokoládu, avokádo, olivový olej, listovou zeleninu a bobuloviny.
Z vitaminů a minerálů jmenuje omega-3,
hořčík,
vitamin C a probiotika, které lze doplňovat, ale nejlepší je přijímat je ve stravě. Jejich skvělým zdrojem jsou potraviny jako ryby, ořechy, celozrnné pečivo, fazole, citrusové plody, rajčata, kimči a kysané zelí.