Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Wellness

Reset místo retinolu: Krása začíná v nervovém systému

SARA HUSSAIN19. 5. 2025
Zahrnuje ledové ponory, prozpěvování i nejrůznější rituály. Moderní péče o nervový systém se stala nejnovější posedlostí wellness světa.
Autor: ©Focus Features/Courtesy Everett Collection
Foto: ©Focus Features/Courtesy Everett Collection
Kdysi dávno, v době plátýnkových masek, byla krása čistě povrchovou záležitostí. Dnes se však tajemství vašeho půvabu nachází někde mezi bloudivým nervem a srdcem bušícím z přeplněné e-mailové schránky. Glow-up se přesouvá pod povrch kůže a instagramoví wellness guruové směle hlásí: Krása už nepojednává jen o pokožce, začíná totiž hluboko v těle. Ve zlaté éře kortizolu je důležitou měnou klid, nejde nám už jen o klasickou péči o pleť. Noříme se do ledových koupelí, tlučeme se do hrudníku jako gorily, vtíráme si hořčík do chodidel a mezi schůzkami dramaticky vydechujeme, jako by na tom závisela naše pleť (nebo zdravý rozum). Protože ve světě, kde vyřešíte pracovní schůzky rychleji, než se vstřebá sérum, není odpočinek rozmařilostí, ale nutností.
Krásu na povrchu těla ovlivňuje bloudivý nerv hluboko uvnitř."
„Nervus vagus neboli bloudivý nerv začíná v mozku a vede přes obličej a hrudník, kde se nachází srdce, hlavní krevní cévy a plíce, až do břicha,“ uvádí osteopatka Nadia Alibhai pro britskou Vogue. „Je hlavní součástí parasympatického nervového systému, který souvisí s odpočinkem a trávením, a pomáhá vyvažovat sympatický nervový systém, tedy reakci ‚bojuj nebo uteč‘. Jinými slovy stres.“ Ovládá také několik svalů v krku, které se podílejí na řeči, a různé aspekty trávení. A proč je to důležité? Nervový systém je řídicím centrem těla. Tiše koordinuje vše od zánětů a trávení po náladu a pupínky. Když je zaseknutý v režimu pohotovosti, vaši pleť nezajímá, kolik aktivních látek na ni nanášíte, protože je prostě příliš zaneprázdněná přežitím.

Tichá síla bloudivého nervu

A tady přichází na řadu stimulace bloudivého nervu. Dříve byl doménou neurologických klinik, dnes se na něj myslí i v rámci wellnessu a objevuje se v ledových ponorech, tichém brumlání, somatické terapii i dechových cvičeních. 
Bloudivý nerv dobře stimuluje zpěv, brumlání či ledová voda."
Nejde jen o nějaké prázdné rituály, jsou to opravdu účinné únikové cesty z bludného kruhu stresu. Tato klikatá dálnice klidu se dotýká téměř každé části těla od hlasu a dechu až po trávení a srdeční tep. Je korunovačním klenotem parasympatického systému, který vám pomáhá zpomalit a vydechnout. Když funguje, zresetuje vás do výchozího stavu. Když je přetížený, nechává vás v režimu „vaření na mírném ohni“, kdy máte zaťaté čelisti, mělký dech a jste neustále ve střehu. 

Dech 4-7-8

Tuhle techniku vyvinul dr. Andrew Weil a spočívá v nádechu na čtyři doby, zadržení dechu na sedm a pomalém výdechu po dobu osmi dob. Prodloužený výdech aktivuje bloudivý nerv, pomáhá tělu přejít z režimu pohotovosti do parasympatického klidu. Studie ukazují, že pomalé, vědomé dýchání zlepšuje variabilitu srdeční frekvence, což je měřítko odolnosti nervového systému, a snižuje hladinu kortizolu. Zdarma, rychle a překvapivě účinně.

Otužování ve studené vodě

Ne, nemusíte si dát ledovou vanu, jakmile vstanete. I pouhé opláchnutí obličeje studenou vodou může spustit tzv. potápěcí reflex. Mají ho všichni savci a jde o přirozený mechanismus uklidnění. 
Když se opláchnete studenou vodou, uklidníte se a pronikavě se vám zlepší nálada."
Výzkumy spojují vystavení chladu se zlepšením nálady, rychlejší regenerací po stresu a modulací imunity. Účinky jsou okamžité: zpomalení srdečního tepu, zostření soustředění. Nepříjemné? Ano. Funkční? Stoprocentně.

Nohy na stěnu

Viparita karani je nejjednodušší forma restorativní jógy: lehnete si na záda, dáte nohy ke zdi a neděláte nic. Ale už to samotné dělá mnoho. Podporuje cirkulaci, ulevuje od tlaku v dolní části těla a jemně navozuje stav klidu nervového systému. Menší studie ukazují, že může snížit vnímaný stres a zlepšit spánek. Navíc je to horizontální vzpoura proti kultu produktivity – nemusíte pořád něco dělat. Někdy pro sebe uděláte víc, když hodíte kopyta nahoru.

Terapie tichým brumláním

Bloudivý nerv vede přes hlasivky a vnitřní ucho. Takže brumlání, zpěv Óm nebo tiché prozpěvování ve sprše vám poslouží jako regulérní stimulace. Studie naznačují, že prozpěvování tónů může pomoci tělu přepnout do parasympatického stavu. Není to ezoterický výmysl, je to anatomie s příměsí melodie. 
Zpěv je jako posilovna pro nervy. Když zpíváte, uleví se vám."
„Je to jako posilovna pro bloudivý nerv. Čím častěji si zpíváte, brumláte, tím více ho posilujete a zvyšujete jeho tonus,“ říká Alibhai. „Aktivujete si tak parasympatický nervový systém a pomáhá tělu rychleji relaxovat po stresu. Vy si zpíváte, tělo mezitím odpočívá, nabíjí se a regeneruje.“

Hořčík na pokožku

Hořčík hraje klíčovou roli v regulaci stresu a spánku. Ačkoliv jsou potravinové doplňky dobře prozkoumané, transdermální aplikace hořčíku (skrze pleťové oleje nebo krémy) stále čeká na vědecké potvrzení. Přesto si ho dost lidí intuitivně vtírá do unavených chodidel a vnímá tuhle péči jako hluboce uklidňující a osvěžující.

Somatické třesení

Viděli jste někdy psa, jak se oklepe po leknutí? To je dokončení stresového cyklu. 
Oklepejte se jako pes. Setřesete tak ze sebe zbytky stresu."
Lidé mají stejný instinkt, ale časem jsme se naučili spíše zamrznout. Somatické třesení, což takový ten nestrukturovaný spontánní pohyb, získává na popularitě coby způsob uvolnění nahromaděného napětí. Žádná choreografie. Žádná pravidla. Prostě se oklepejte.

Zátěžové masky na oči

Tyto masky vyvíjejí jemný tlak na oči, což je forma hluboké dotykové stimulace, o níž se předpokládá, že zvyšuje hladinu serotoninu a snižuje kortizol. Nejvíce důkazů existuje pro zátěžové přikrývky, ale mnozí úzkostliví spáči přísahají i na tuto oční verzi. Zde tolik nejde o fakta, ale spíš o jemnou stimulaci a pomůcku.
Článek vyšel v originále na Vogue India