WellnessLekce kocovinového workoutu
HANNAH COATES31. 12. 2021
Svátky jsou tradičně spojené nejen s pojídáním cukroví, ale také nadměrnou konzumací alkoholu. Známe to úplně všichni: Po bujarém setkání nás následující ráno přepadne bolest hlavy, sucho v ústech, prostě nehorázná kocovina. Jak si od ní pomoct a co je pravdy na tom, že na ni zabírá cvičení? Zeptali jsme se hvězdného trenéra Luka Worthingtona.
V první řadě je třeba říct, že: Kocovina může být jak fyzická, tak i psychická, a může trvat mnohem déle než jedno dopoledne (v závislosti na tom, kolik drinků jste večer vypili). Každopádně je třeba pojmenovat, jakými symptomy trpíte (a proč)…
Bolehlav
„Alkohol je diuretikum, což znamená, že stimuluje potřebu vylučovat vodu,“ vysvětluje fitness guru Luke Worthington. „Takže i když během noci pijete více tekutin, ve skutečnosti jich více ztrácíte, než přijímáte. Právě tato dehydratace má prsty v bolesti hlavy, která vás přepadá ráno po večírku.“
Nevolnost
„Alkohol v sobě ukrývá určitou míru toxicity, s níž se musí vypořádat játra, detoxikační mechanismus těla. S mírným množstvím alkoholu se za běžných okolností dokáží vypořádat celkem snadno, jenže obzvláště náročná noc způsobí jejich přetížení — a to už bohužel dokáže vyvolat pocity nevolnosti,“ říká slavný expert přes cvičení.
Únava
„I když vás pití alkoholu může rychleji unavit, kvalita spánku, kterou po nadměrném pití zažíváte, je ve skutečnosti velmi nízká,“ překvapuje Worthington a dodává: „Spánek v takovém stavu připomíná spíše bezvědomí než regenerační odpočinek.“
Úzkost
„Alkohol působí na nervový systém jako sedativum, takže ačkoli se během pití můžete často cítit živější a energičtější (sedativa snižují zábrany a pocit sebevědomí), vypité drinky ve výsledku zapůsobí jako depresivum,“ upozorňuje vyhledávaný londýnský trenér. „Je to stejné, jako kdybyste konzumovali nadměrné množství stimulantů, třeba kofeinu, a poté se zhroutili. Je tedy otázkou času, než se hladina látek v krvi dostane na normální úroveň.“
Může vám od těchto příznaků pomoci cvičení?
U některých ano. Cvičení představuje jeden z nejúčinnějších způsobů, jak zatočit s únavou a načerpat energii. A pro ty, které po večírcích trápí úzkosti, může být určitá aktivita skvělá k rozproudění hormonů štěstí. Jedno si však zapamatujte: Pokud trpíte bolestí hlavy nebo nevolností, cvičení vás v žádném případě nespasí. Dokonce po něm může být ještě hůř!
Co ještě musíte vědět, než se pustíte do tréninku
„Než začnete cvičit, doplňte napřed tekutiny,“ radí Luke Worthington a dodává: „Bylo prokázáno, že izotonické sportovní nápoje nahrazují ztracené tekutiny mnohem efektivněji než pouhá voda. Kokosová voda je jejich přírodní alternativou, má totiž ideální obsah minerálů, které napomáhají závlaze organismu.“ Každopádně, pokud je vám nevolno, na cvičení určitě zapomeňte. Důvod? „Cvičení zvyšuje krevní oběh, a pokud se takto snažíte vypořádat s toxicitou, zvýšení tepové frekvence může ještě zvýšit množství alkoholu v krevním oběhu. V praxi to znamená, že se nakonec můžete znovu opít!“ Řešení: Místo abyste potili krev, raději odpočívejte a dopřávejte si jídlo prošpikované kvalitními tuky, jako jsou ryby, avokádo nebo ořechy. Pomůžou vašim játrům metabolizovat alkohol.
Nejlepší pohyb, když se stav stabilizuje
„Pokud jste se již dostatečně zavlažili a nemáte žaludek na vodě, je čas na 25-30minutový trénink střední intenzity. To je třeba jízda na kole, cvičení na TRX nebo pilates,“ vyjmenovává odborník s odůvodněním, že uplynula dostatečně dlouhá doba na to, abyste si užili výhody zvýšené hladiny endorfinů, ale zároveň dostatečně krátká na to, aby nezpůsobila nadměrnou dehydrataci. Obloukem se však vyhněte tréninkům s velkou zátěží (posilování, sprint nebo HIIT).