Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Vogue Leaders

Konec křiklounů! Svět přeje těm, kdo ovládnou trend quiet ambition

Kateřina Špičáková5. 5. 2025
Girlboss éra je definitivně pryč. Moderní žena nechce být nejhlasitější v místnosti, chce respekt bez nutnosti neustálého prokazování, že si jej zaslouží. Od toho tu máme filozofii quiet ambition. Zjistěte, jak si ji osvojit a jak vám pomůže v kariéře.
Autor: Donari Braxto for Vogur CS
Foto: Donari Braxto for Vogur CS
Už znáte quiet quitting i quiet luxury, ale co quiet ambition? Něco společného mají všechny tři pojmy. Quiet ambition je životní a pracovní filozofie, která jde proti kultuře orientované na úspěch za každou cenu. Je to trend, který vzešel z požadavků mladší generace. Ta už není ochotná upracovat se k smrti, neustále šplhat výš a výš po kariérním žebříčku a všem kolem sebe to neustále předhazovat. Právě naopak – generace Z, která právě nastupuje do pracovního režimu, si chce užívat a vytvářet hodnoty i mimo stěny kanceláře. Proto stojí o vyváženější work-life balance, chce rozumět smyslu vykonávané práce a před hodinami přesčasů upřednostňuje efektivitu a time management ve vlastní režii.
Ambice současných mladých už neleží jen v práci, ale i mimo ni. Jenže jak si tenhle životní přístup osvojit, když jste ze starší generace a jste ještě zvyklá dělat, co se vám řekne? Když máte dojem, že musíte být neustále dostupná na mailu i na telefonu a jste neschopná říkat ne, i když padáte na ústa, protože potřebujete ocenění, pochvalu a bojíte se, že když jednou odmítnete, o práci přijdete? V dlouhodobém horizontu určitě může pomoci terapie, protože intenzivní potřeba vnější validace, iracionální obavy a tendence se podhodnocovat mívají kořeny hluboko v duši. Ze dne na den, nebo spíš v rámci týdnů a měsíců, vám ale může pomoci právě i trend quiet ambition: stačí využít některé jeho myšlenky a aplikovat je přímo na svůj přístup ke kariéře a pracovním úkolům. Tady je několik tipů, jak na to.

1. Zamyslete se nad tím, co pro vás znamená úspěch

Pro začátek vám ke quiet ambition mindsetu pomůže se zamyslet, co pro vás znamená úspěch. Dojít na nejvyšší pracovní pozici ve svém oboru? A proč? Protože vás to tak učili? Protože jste to viděli ve dvacet let starém seriálu? Nebylo by lepší zůstat třeba v polovině, ale tam si vybudovat pevné místo a skutečný vliv? Zodpovězte si otázku, jestli vám jde o titul, nebo jestli chcete vzbuzovat přirozený respekt a zajistit si trvale důstojnou vizitku někoho, kdo pracuje na projektech, které mají smysl a kterými obohacuje i někoho jiného než sám sebe. 

2. Zaměřte se na kvalitu

Pokud v práci nedostáváte bonusy za počet splněných úkolů, přestaňte se honit za kvantitou a zaměřte se na kvalitu. Najděte si vzdělávací kurzy nebo literaturu, které vám pomohou prohlubovat znalosti ve svém oboru nebo rozšiřovat kompetence pro svou pracovní pozici. Najednou nebudete ten, kdo se na poradách hlásí o každý štěk, ale ten, kdo se přihlásí jednou za čas, protože umí něco, co nikdo jiný neumí. V případě, že podnikáte, prozkoumejte kvalitu svého produktu nebo služby a zamyslete se, co by šlo dělat lépe nebo jak byste mohli sami sobě dodat na unikátnosti.

3. Hýčkejte svou osobní značku

Kvůli sociálním sítím vzniká dojem, že úspěšný je ten, kdo je všude a o kom je nejvíc slyšet. V některých aspektech to možná platí. Pokud vám ale jde o dlouhodobý úspěch a postupné budování kariéry, která vás bude naplňovat, vydrží celý život a nezničí vás, zaměřte se spíš na autenticitu a osobitost. Najděte si svůj specifický styl a v něm buďte konzistentní. Zároveň zůstávejte vždy profesionální a lidská.

4. Networkujte důstojně

Ve většině oborů se bez kontaktů a vazeb s jinými lidmi neobejdete. Někde je networking potřeba víc, někde míň, ale pokud jste introvertní, je to pro vás hotové peklo tak či tak. Quiet ambition nicméně nabízí příležitost vyniknout právě i těm, kdo nepotřebují křičet a koho interakce s jinými vysilují. Budujte si svou síť kontaktů trpělivě a pomalu. Místo čtyř mailů na téma, jestli s vámi daný člověk nechce zajít na pracovní kávu, můžete na svých sociálních sítích sdílet jeho práci nebo ji upřímně pochválit. Loajalita roste z důvěry a důvěryhodný je ten, kdo se nevtírá.

5. Naučte se si vybírat

Pro toho, kdo neumí říkat ne, je nastavování hranic extrémně těžké, ale bez této schopnosti se nikdy nepřestanete honit za další a další metou, i když už to třeba ani nemá skutečný smysl. Uvědomte si, že ne každou bitvu musíte vybojovat a že ne na každou pracovní příležitost, i když třeba prestižní, musíte kývnout. Ano, některé nabídky se neodmítají, protože opravdu přijdou jen jednou za život. Ale to jsou spíš výjimky. Když budete brát všechno, co se namane, velmi rychle se vyčerpáte a moc daleko to stejně nedotáhnete.
Trend quiet ambition vznikl jako protipól hustle culture, která nás nutí neustále něco dělat a především dokazovat. Quiet ambition je oproti tomu filozofie, která nás nabádá k vyváženějšímu a zdravějšímu životu s menším množstvím stresu. Zároveň ale nevnucuje těm z nás, kdo svoji práci milujeme a chceme jí ve svých životech dávat hodně prostoru, pocit, že jsme nastavení špatně. Jen nám umožňuje zvládat všechno trochu hladčeji a budovat nejen kvalitnější kariéru, ale i pevnější sebevědomí.
Přidejte se k Vogue Leaders na LINKEDIN.