Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Vogue Daily

Jak správně ručně prát své oblíbené módní kousky

LILAH RAMZI, Christina Pérez13. 8. 2024
Nevíte, jak na ruční praní? Odbornice z oboru vám poradí, co dělat, abyste si nezničili svůj oblíbený kašmírový svetřík nebo viskózový top.
Autor: julio donoso/Sygma via Getty Images
Foto: julio donoso/Sygma via Getty Images

Vyhazování jakkoliv poškozeného prádla poškozuje planetu

Umět prát oblečení v ruce je v moderním světě možná nečekanou, ale rozhodně důležitou součástí života. Nejde ani tak o to, že by snad pračky nebyly dostupné, ale přece jenom se v každém šatníku najdou kousky, které jsou natolik choulostivé (a často i velmi drahé), že je prostě nechcete nechat jen tak odstřeďovat v bubnu. Správnou péčí navíc nejen šetříte vlastní peněženku, ale i planetu – moc dobře je totiž zdokumentováno, jakou daň si oděvní odpad vybírá na životním prostředí, a je v zájmu každého z nás, abychom se vyhnuli zbytečnému vyhazování poškozeného oblečení. Ale pozor – ruční praní není zrovna intuitivní, což vám potvrdí nejspíš každý, kdo se o to kdy pokoušel. Je tu tolik proměnných! Jaká je například na ruční praní ideální teplota vody? Má se oddělovat tmavé a světlé prádlo? A jak to všechno následně usušit?
Na to všechno jsme se rozhodly zeptat těch nejpovolanějších – zakladatelek firmy The Laundress Gwen Whiting a Lidsey Boyd, které se péči o drahocenné oděvy věnují dlouhá léta, ruční praní mají v malíčku a rády se s námi podělily o své poznatky a zaručené postupy. A zodpověděly nám také na zásadní otázku, zda je lepší ruční praní, nebo chemické čištění.

Ruční praní, nebo chemické čištění?

Ačkoli se obvykle chemickému čištění snažíme vyhnout, existují některé výjimky, které doporučujeme vždy zanést do čistírny a rozhodně neprat. Mezi ně patří například kožešiny s kůží – kůži může praní ve vodě vysušit nebo srazit. Ošemetné je to také s viskózou, jde o druh rayonu (a ten lze v mnoha případech klidně prát), který má tendenci se při praní extrémně srážet. Stává se také, že rayon a viskóza nebývají na cedulkách vždy označeny správně, a proto nedoporučujeme u těchto materiálů zbytečně riskovat. Další doporučení na chemické čištění jde také za oděvy se všitou strukturou – například saka s vycpávkami. Ty se totiž při praní mohou nevratně zkroutit a zdeformovat.

Perte častěji v malých objemech

Nejjednodušším způsobem, jak udržet množství prádla na přijatelné úrovni, je prát každý den nebo každý druhý den. Menší hromádky lze efektivně vyprat v čistém dřezu, umyvadle nebo ve velkém kbelíku. Pokud se vám ovšem prádlo nakupí do většího objemu, doporučujeme použít čistou vanu.

Udržujte vanu, umyvadlo či dřez čisté

Před praním ve vaně se nezapomeňte ujistit, že je dokonale čistá. Špínu a nečistoty odstraníte pomocí dobrého čističe na bází bělidla, nezapomeňte pak vanu dokonale opláchnout horkou vodou. Jakmile bude vana čistá, nezapomeňte se ujistit, že jste zašpuntovali odtok. To samé platí i o umyvadle, dřezu nebo kbelíku na praní.

Předčistěte skvrny

Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete prát společně oblečení podobných materiálů a barev. Skvrny je dobré předem ošetřit, zaměřte se na to, o jaké znečištění jde: skvrny bohaté na třísloviny a bílkoviny jako červené víno, džus, čokoláda nebo inkoust budou vyžadovat jiný prostředek než skvrny na olejové bázi (otisky potu na límečku, salátový dressing nebo make-up). Vedle nešlápnete se žlučovým mýdlem.

Na teplotě záleží

Pokud perete oděvy z bavlny, lnu a/nebo z odolných syntetických vláken (například z polyesteru), naplňte vanu horkou vodou tak, aby byly zcela ponořeny. Následně přidejte odpovídající množství pracího prostředku (podle množství textilií). Obvykle byste si měli vystačit s polovičním množstvím, než které dáváte běžně do pračky.

Namočit a opakovat

Vodu nejprve jemně promíchejte rukama, aby se vytvořil mýdlový roztok, a nechte oděvy zhruba třicet minut odmáčet. Prádlo pak postupně vytahujte tak, že každý oděv přitisknete k okraji vany a vložíte do čistého kbelíku nebo umyvadla. Poté vanu odšpuntujte, mýdlovou vodu vypusťte, opláchněte, odtok opět zavřete a znovu vanu naplňte čistou teplou vodou – do té následně opět oděvy vložte. Důkladně je propláchněte ručním vířením a vodu znovu vypusťte. Pokud by některé oděvy byly stále znečištěné, důkladně je proplachujte pod kohoutkem tak dlouho, dokud voda nebude čistá. Oděvy nikdy nemačkejte, protože by došlo k poškození vláken. Místo toho je přitiskněte k okraji vany, tím je zbavíte přebytečné vody.

Pověsit, nebo nechat ležet?

V Laundress rozhodně fandíme sušení ve vodorovné poloze – zachovává kvalitu vláken, barvy, tvar i pružnost a zároveň na rozdíl od sušičky šetří energie. Většinu oděvů na každý den lze pohodlně sušit na ramínku, nejdříve se ovšem ujistěte, že je ramínko správně tvarované, aby nedocházelo k otlakům v oblasti ramen. Jemné úplety z vlny nebo kašmíru by se měly vždy sušit ve vodorovné poloze na plocho rozložené do přirozeného tvaru na sušáku nebo na čistém ručníku: zavěšením namáháte vlákna a oděv má tendenci se deformovat.

Pomačkání řešte napařením

Napařování je nejšetrnější způsob, jak z oděvů odstranit drobné pomačkání, a navíc pomáhá ničit bakterie. Žehlete jen v případě, že chcete, aby vaše košile nebo povlečení byly prostě dokonalé. Při napařování můžete také použít specializované přípravky na faldy – ty zlehka na oděvy nastříkejte, uhlaďte dlaněmi a napařujte.
Prací prostředek na jemné prádlo, STEAMERY, prodává Steamery, 19 €
1 / 4
Prací prostředek na jemné prádlo, STEAMERY, prodává Steamery, 19 €
Foto: Steamery
Článek vyšel v originále na vogue.com