Filmy

Co očekávat od páté série královské ságy Koruna

Přinášíme všechny detaily o závěrečné sérii populárního a cenami ověnčeného seriálu.
Sága o životě britské královské rodiny je pro Netflix doslova a do písmene revoluční. Má astronomický budget, získala spoustu ocenění a posílila reputaci streamingové platformy coby producenta kvalitního obsahu. První dvě série, ve kterých hrála královnu Alžbětu II. herečka Claire Foy, sklidily obrovský úspěch jak u diváků, tak kritiků. Následovala třetí sezona s novým hereckým obsazením v čele s Olivií Colman, Helenou Bonham Carter a Tobiasem Menziesem. Stejné složení se očekává také od chystané čtvrté řady, ale ta pátá přinese další změny.
Koncem ledna 2020 tvůrce seriálu Peter Morgan oznámil, že číslo pět bude poslední a že královnu bude hrát Imelda Staunton. Kdo další bude obsazen a kdy se můžeme těšit na premiéru? 
Foto: Netflix
Olivia Colman

Co víme o páté sérii

Imeldu Staunton si pravděpodobně budete pamatovat z kouzelnické ságy Harry Potter, kde hrála nekompromisní Dolores Umbridge. Za roli ve filmu Vera Drake byla dokonce nominovaná na Oscara. V páté sérii nahradí Olivii Colman coby královna Alžběta II. „Korunu sleduji od samého začátku. Jako herečka jsem velice obdivovala výkon Claire Foy a Olivie Colman. Obě přidaly do scénáře Petra Morgana něco jedinečného a unikátního. Jsem neskutečně poctěna, že budu součástí tak výjimečného tvůrčího týmu a dovedu Korunu do velkého finále,“ říká Staunton.
Oficiální oznámení přichází po měsících spekulací, kdy se v tisku objevila informace, že právě Staunton obdržela nabídku. Pokud chcete vědět, kdo bude hrát prince Filipa a princeznu Annu, budete si muset ještě nějakou chvíli počkat.

Kdy se začne natáčet

Produkce čtvrté série začala v srpnu 2019 a skončila v únoru 2020. Vzhledem k téměř dvouleté pauze mezi druhou a třetí řadou, kdy se změnilo obsazení, můžeme očekávat, že se znovu začne natáčet nejdříve v roce 2021. 
Foto: Netflix
Claire Foy
Foto: Alamy
Imelda Staunton

Jaké období bude pátá série mapovat

Každá řada obvykle mapuje události jedné dekády. Očekává se, že by pátá série měla začínat v 90. letech a končit rokem 2000. Tuto domněnku potvrzuje také nové obsazení. Princeznu Dianu bude hrát Emma Corrin a železnou lady Margaret Thatcher zase Gillian Anderson.
Toto období bylo pro královnu obzvláště intenzivní vzhledem k množství skandálů, které se v seriálu pravděpodobně objeví. V roce 1992 byla svědkem rozpadu tří manželství svých dětí – prince Andrewa a Sarah Ferguson v březnu, rozvodu princezny Anny s Markem Philipsem v dubnu a oddělení prince Charlese a princezny Diany v prosinci. Ve stejném roce vypukl na hradě Windsor požár, kvůli kterému nakonec musela královna odvádět daň ze svého příjmu a ve výsledku otevřít Buckinghamský palác veřejnosti, aby měla dostatek financí na opravu.
Rozvod Charlese a Diany v roce 1996 a princeznina smrt při autonehodě v roce 1997 bude s velkou pravděpodobností zaujímat značnou část páté série. Mezi další události patří svatební výročí královny či smrt princezny Margaret a královny matky v roce 2002. Na co se fanoušci těší nejvíc? Rozhodně na první setkání prince Williama s Kate Middleton, ke kterému došlo v roce 2001, když pár studoval na univerzitě St. Andrews. 
Foto: Netflix

Kdy bude premiéra

Čtvrtá série by měla mít premiéru koncem letošního roku, takže je nepravděpodobné, že by pětka vyšla dříve než v roce 2021 nebo 2022.

Bude pátá série poslední?

Morgan potvrdil, že pátá řada bude pro Korunu poslední. „Původně jsem doufal v šest sezon, ale teď, když jsme začali psát scénář pro pátou, se ukázalo, že je pravý čas příběh ukončit,“ prozradil Morgan pro server Hollywood Reporter. Tlak na tvůrce a velká očekávání fanoušků dnes již kultovní série jsou tedy namístě.