SpolečnostPřátelství off-line: Mé drahé sestry a já
Eva Rýznerová16. 5. 2025
Hodnotu přátelství jsem si až na dřeň uvědomila nedávno. Vrátila jsem se z jednotky intenzivní péče po náročné gynekologické operaci a byly to právě kamarádky, kdo mě držel nad vodou. Co dělá přátelství přátelstvím?
Foto: Viktoryia Vaitusionak for Vogue CS
Barbora Brušková a Agata Buresova for Vogue CS
Dáša mi poslala odkaz na zvukovou seanci, která působí na spodní čakry, Romana přinesla dýňovou bábovku a narcisy, Lucka mi věnovala obrázek archanděla Rafaela, jehož hebrejské jméno můžeme přeložit jako Bůh uzdravuje, Ilona přišla na návštěvu se sbírkou básní. Dívala jsem se na ty drobné dary od žen ve své blízkosti, mých nepokrevních sester, a byla vděčná za naše přátelství. Většina z nich trvá dlouhé roky. Počet mých nejlepších přítelkyň se točí kolem deseti. Je to víc, než činí průměr!
58 % lidí v Česku uvádí, že mají dva až tři blízké přátele."
Bez ohledu na věk 58 % Čechů uvádí, že má dva až tři blízké přátele. Ti mladší si je nejčastěji našli ve škole, starší se seznámili ve svém okolí nebo v práci. Z toho vyplývá, že ačkoli naše sociální sítě přetékají kontakty, ve skutečnosti máme jen několik skutečně blízkých vztahů – a právě na těch nám nejvíc záleží. Ukázal to reprezentativní průzkum značky Coca-Cola, který provedla agentura Ipsos na vzorku 1 029 respondentů při příležitosti spuštění nové kampaně na oslavu reálného přátelství.
Kolik přátel vůbec můžete zvládnout
S některými přítelkyněmi se vídám častěji, s jinými zřídka. Věkově jsme na tom podobně, náležíme do generace X, která nevyrostla s mobilem v ruce. Co pro mě představuje přátelství, vím dobře. Jsou to schůzky na zajímavých místech, hodinové telefonáty nebo časté procházky a především fakt, že si navzájem nasloucháme, nesoudíme se a podporujeme. Sociální antropologové mi dali odpověď, proč mám kolem sebe tolik blízkých přátel. Nemám biologickou rodinu, a proto jsem si intuitivně vytvořila silnou a stabilní síť přátelských kontaktů. Na základě průzkumů bylo zjištěno, že lidé mohou zvládnout až 150 smysluplných sociálních vztahů včetně rodiny a přátel, přičemž počet blízkých přátel se většinou pohybuje mezi třemi až pěti.
Lidé mohou zvládnout až 150 smysluplných sociálních vztahů včetně rodiny."
Zásadní roli hraje to, koho považujeme za blízkého přítele. Pro většinu z nás jsou to lidé, kteří nás berou takové, jací jsme. Ceníme si vzájemné důvěry i toho, že si můžeme být navzájem oporou v těžkých chvílích. Zároveň považujeme za důležité, že se společně zasmějeme a užíváme si zábavu. „V naší společnosti, kde je příbuzenství často redukováno jen na nukleární rodinu, je přátelství oceňováno velmi pozitivně. Vede k životní spokojenosti, minimalizuje stres, a dokonce přispívá k fyzickému zdraví a zlepšuje délku života,“ vysvětluje lidskou potřebu po sociálním kontaktu
antropoložka Barbora Půtová.
Jak vnímá přátelství Gen Z
V oblasti sociokulturní antropologie je přátelství věnována větší pozornost až v posledních dvou dekádách. Přátelství dříve představovalo upozaděný fenomén, jelikož bylo často spojováno právě jen s biologickou vazbou. Podle Barbory Půtové, která působí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, jeho stabilitu i proměnlivost určuje kulturní kontext. Stejně tak existují rozdíly ve vnímání přátelství napříč generacemi.
Generace Z by si ráda našla čas na osobní setkávání s přáteli."
To ukazují i data z průzkumu Coca-Cola. Jeho výsledky dokládají, že příslušníci
generace Z mají širší sociální síť, udržují kontakty s ostatními více digitálně a rádi by našli více času na osobní setkávání. Zatímco
starší generace naopak nedá dopustit na stabilní vztahy založené na osobním kontaktu. „Na jedné straně sociální média poskytují platformu pro navazování kontaktů a přátelství, na straně druhé mohou smazat hranici mezi autentickými a performativními vztahy. Osobní kontakty a setkání tváří v tvář se všemi jejich nuancemi jsou zásadní pro budování důvěry a udržování přátelství,” potvrzuje expertka.
Rozhovor s antropoložkou Barborou Půtovou: Je přátelství online vůbec plnohodnotným přátelstvím?
Proč je při udržování přátelství tak důležitý osobní kontakt?
Hned z několika důvodů. Sociální média mohou zdát jako ideální způsob, jak navazovat a udržovat přátelství, ale pro autentické vztahy potřebujete interakci tváří v tvář. Sdílení, selfie a lajky nemohou nahradit setkání při společném obědě, popisování posledních zážitků nebo vyprávění vtipů.
Při osobním setkání se naladíte na stejnou mozkovou vlnu."
Setkat se s přáteli osobně a pohlížet jim přímo do očí umožňuje synchronizaci nervové aktivity v našich mozcích. Doslova se naladíme na stejnou mozkovou vlnu. A právě tohle podporuje a rozvíjí komunikaci, porozumění, laskavost a empatii. Přímá interakce dovoluje, abyste přítele vnímali komplexně, vnímali tón jeho hlasu, oční kontakt nebo způsob držení těla. Jenom při osobním kontaktu můžeme zahlédnout smutek v jeho očích a slyšet únavu v jeho hlase.
O co jsme ještě ochuzeni, když si píšeme textové zprávy nebo jen chatujeme?
O výhodu vnímání tělesných pachů. Když cítíte tělesný pach jiných lidí, dokážete rozlišit jejich emoce – od úzkosti a strachu až po štěstí. Mnohé výzkumy naznačují, že udržovat si úzké a osobní sociální vazby je nejlepší způsob, jak můžete podpořit svou životní spokojenost. Když nekomunikujete tváří v tvář, klesají vám schopnosti se rozhodovat. Klesá emoční inteligence a deformují se komunikační schopnosti. Tohle je podloženo výzkumy.
Když se nevídáte s lidmi, mizí vám schopnost rozhodování."
Lidské bytosti se zkrátka evolučně nevyvinuly tak, aby trávily dny izolovány za digitálními obrazovkami v interakci prostřednictvím sociálních médií.
Přátele si člověk utváří celý život, ale nejzásadnější nám připadají ta z dětství. Proč?
Přátelství navázaná v dětství a dospívání jsou zpravidla velmi pevná. V takovém přátelství můžeme navázat tam, kde jsme minule skončili, jako by se nic nestalo. S těmito přáteli nás totiž spojují vzpomínky a zážitky z prvního poznávání a objevování světa. A ty jsou zásadní. Takoví přátelé poznají, kdy jsme nadšení a kdy naopak vyčerpaní. Vědí o nás víc než většina lidí. Od těchto přátel nás časem vzdaluje odchod za studiem nebo prací, rodinný život.
Přátelství z dětství jsou pevná – spolu jste objevovali svět."
Už s nimi nesdílíme každodenní zkoušky a strasti. Mnohdy navazujeme nový typ přátelství, totiž přátelství dospělých. Tihle noví důvěrníci s námi sdílejí náš aktuální svět – pracovní a rodinný život i nový životní styl. Znají naši dospělou stránku. Abychom však dokázali udržet silná pouta s přáteli z dětství, je třeba o přátelství pečovat. Zásadní je pravidelně s nimi komunikovat a setkávat se, ale taky slavit, připomínat si životní milníky. Sdílet vzpomínky a zážitky nebo společně objevovat nové aktivity a zájmy. Když do nich investujete čas a úsilí, přátelství z dětství se dají dokonce i prohlubovat.
Po letech se ale můžeme názorově vzdálit a zastávat opačné postoje, třeba k aktuálním politickým kauzám nebo k plastickým operacím…
Přátelé z dětství k nám přistupují způsobem, který je často zmrazený v čase. Někdy neodráží náš životní vývoj a takové vnímání často druhé omezuje. Je otázkou, jestli takové přátelství nadále udržovat.
„Jé, ty máš tolik přátel na sockách...” Jaký vliv mají sociální sítě na utváření přátelství?
Sociální sítě vám dovolí cokoliv skrýt a prezentovat se tak, jak chcete vypadat. Přátelství na sociálních sítích dokonce bývají neupřímná a nepravdivá, protože svá vyjádření tam můžeme upravovat a modifikovat.
Sociální sítě nám dovolí ukázat se tak, jak chceme vypadat."
Je to prostředí, kde se dají filtrovat emoce, prožitky i požadavky. U přátelství v online prostoru získáváme výhody princezny Zlatovlásky. Můžeme totiž udržovat přátelství na úrovni, která je žádoucí – ne příliš blízko, ne příliš daleko, tak akorát. Pro setkání tváří v tváří, které doprovází zranitelnost, neexistuje žádná správná vzdálenost. A musíme se ukázat takoví, jací jsme. Ne takoví, jací chceme být.
Někdy mám pocit, že výměna komentářů na sociálních sítích ubírá čas reálnému přátelství. Je to tak?
Facebook, Twitter a Instagram umožňují komunikovat s mnoha lidmi současně. Ale tahle spojení se nepromítají do silnějších sociálních vazeb s blízkými přáteli. A ano, když budete udržovat přátelství převážně na sociálních sítích, oslabíte si sociální vazby se skutečnými přáteli. I když máte průměrný počet přátel na Facebooku vysoký, podle výzkumů evolučního psychologa Robina Dunbara můžete pouze se zanedbatelným počtem z těchto přátel počítat v nouzi, krizi nebo v nesnázích. Pouze třetinu přátel na Facebooku pak jedinci považují za skutečné a opravdové přátele.
Proč nás zaplavují příjemné pocity, když někdo přijme naši žádost o přátelství na Facebooku?
Jsme rádi, když nás někdo přijme a začlení do určité skupiny. Dodá nám tak pocit sounáležitosti, blízkosti a projevení zájmu. Naopak odmítnutí žádosti o přátelství na Facebooku vyvolává špatný pocit, pochybnosti o sobě samém,
pocit vyloučení a uzavření.
Proč nám připadá, že mladí lidé kolem sebe mají mnohem víc přátel než starší generace? Pořád slyšíme, že jdou někam s kamarády nebo že je kamarádi k něčemu inspirovali…
Zatímco mladší generace má tendenci aktivně vyhledávat nové kontakty,
starší generace své sociální sítě záměrně zmenšuje. Starší lidé dokonce vypouštějí ze svého okruhu méně blízké známé a přátele.
Starší lidé záměrně zmenšují okruh svých přátel a známých."
To zvyšuje emocionální hustotu jejich sociálního okruhu. Pracují na vytvoření menší, užší skupiny. Starší generace má také tendenci být k vybraným kontaktům shovívavější a pozitivnější, protože se snaží užívat si života a zbývajícího společného času. A dojem, že mají mladí lidé mnohem více přátel než starší generace, navíc vytvářejí sociální média. Jenže tenhle široký okruh přátel na sítích se vyznačuje nízkou intimitou a sociální podporou.
Jaké jsou tedy podle vás základní hodnoty přátelství?
Společné zájmy, citová sounáležitost a podpora. Vzájemnost a sdílení. Důvěra a loajalita. S přáteli si můžeme povídat, můžeme se na ně spolehnout a můžeme se s nimi společně bavit. Přátelům odhalujeme své životy včetně snů, plánů nebo tajemství.