Health

Nová studie naznačuje, že keto dieta může být ve skutečnosti zdraví škodlivá

Dieta s velmi nízkým obsahem sacharidů je v kurzu spoustu let, ale možná je načase vyzkoušet něco jiného.
Foto: Tom Kelley/Getty Images
Keto dieta se stala populární počátkem milénia s mantrou „tuk není nepřítel“. Studie zveřejněná v březnovém čísle časopisu Current Problems in Cardiology však naznačuje, že tato dieta, která se zaměřuje na potraviny s vysokým obsahem tuků a považuje se za velmi chudou na sacharidy, je možná něco jako trojský kůň.
Článek, který publikovala doktorka Joanna Popiolek-Kalisz, odhalil několik problémů týkajících se parametrů diety. První z nich se vztahoval k hubnutí. Přestože u mnoha lidí, kteří dietu dodržovali, došlo k rychlému úbytku hmotnosti (typickému pro jakoukoli významnou změnu stravování), šlo nejspíš převážně o úbytek vody a nepřinesl žádné trvalé pozitivní změny zdravotního stavu. „Keto dieta nesplňuje kritéria zdravé výživy,“ uvádí Popiolek-Kalisz v článku. Ve skutečnosti je tomu právě naopak. Pokud jde o celkové zdraví srdce, „nízkosacharidový režim je prospěšnější než velmi nízký sacharidový (včetně ketogenní diety)“. Vzhledem k tomu, že keto dieta klade důraz na tuky, osoby, které ji dodržují, mají obvykle vyšší hladinu LDL cholesterolu, který je spojen s vyšším rizikem srdečních onemocnění, ucpávání tepen a úmrtí.
Mezi nízkosacharidové diety patří Atkinsova dieta, paleo dieta a dieta South Beach. Jiné studie upozorňují, že keto dieta může také vést k významnému nedostatku vitaminů a minerálů (a také k nadbytku vitaminu K rozpustného v tucích, který je rovněž nezdravý pro srdce) a ke zvýšenému výskytu ledvinových kamenů.
Už i mekka všech diet se odklání od keto diety. Podle každoroční studie Mezinárodní rady pro informace o potravinách více než polovina Američanů dodržuje nějakou dietu nebo určitý stravovací režim, ale popularita keto diety s vysokým obsahem tuků klesla o 4 % ve srovnání s rokem 2023. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat směrem dolů.
Článek vyšel v originále na vogue.com.