Vogue Leaders

Iva Holmerová: Pozitivní přístup je klíčovým faktorem zdraví

Jen stěží bychom na rozhovor o dlouhověkosti hledali někoho povolanějšího. Longevity Studies u nás založila a zkoumá je z pohledu medicínských i humanitních věd. O starších lidech mluví jedině s úctou a laskavostí sobě vlastní, a nenuceně tak stírá klišé o zralém věku, se kterými se ve svém oboru často potýká.

Členkou České geriatrické společnosti jste byla už během studia medicíny. Co vás tehdy lákalo na práci se staršími lidmi?

Řekla bych, že jsou to dvě hlavní věci. Tu první jde jen těžko vysvětlit, k některým věcem člověk zkrátka inklinu je a není mu ani jasné proč. Někdo má rád malé děti, mně byl zase vždy přirozený a příjemný kontakt se staršími lidmi. Možná to je proto, a to je i ten druhý důvod, že jsem měla krásnou babičku.
Foto: Vogue Leaders

Čím vás konkrétně inspirovala?

Moje babička byla velmi upřímná a přátelská, prostě skvělá. Byla to dámská krejčová, a tak k ní chodila spousta zajímavých lidí, se kterými si dlouho povídala, a já jsem těm příběhům velmi ráda naslouchala. Původně měla malý salonek v Kostelci nad Labem, který jí během komunismu režim sebral, a tak pobírala malou penzi a šila dál pro známé. Pamatuji si, když k ní jednou přišla zákaznice, aby jí ušila kalhoty. Zrovna teď je máme obě na sobě, ale když jsem byla malá, kalhoty ještě rozhodně nebyly součástí dámské módy. Jak jí je babička oblékla a přišpendlila, tak se obě rozesmály, na to nikdy nezapomenu.

Takže vaše babička byla vlastně taková česká Coco Chanel.

Ano, průkopnice kalhot v Kostelci. (směje se) Jak říkám, inspirující žena.

Co podle vás určuje, jak člověk stárne?

Podle mě jsou to hlavně osobní vlastnosti a postoje člověka, ty, které mu umožnily úspěšně prožít celý život. Když je člověk hodný a vstřícný ke svému okolí, vrátí se mu to. Tento přístup platí i v našich službách. My se samozřejmě postaráme o každého, ale je to stejné jako v jiných lidských vztazích, k vstřícnějším lidem máme zkrátka blíž. Samozřejmě že když někomu není dáno dobrého zdraví, ani kvalita jeho života nebude ve starším věku na takové úrovni. Ne nadarmo se ale říká, že pozitivní přístup je nakonec tím nejvíce určujícím faktorem zdraví. Snažit se s těžkostmi vypořádat s optimismem, nefňukat a neskuhrat.

Možná je to jen můj dojem, ale neodráží se vstřícnost a otevřenost u starších lidí také v tom, že je pak vnímáme jako krásné?

Tak to mi čtete myšlenky. Mám takovou zkušenost hned u několika lidí, kteří třeba v sedmnácti nepůsobili nijak zvlášť atraktivně, ale celoživotní moudrostí a laskavostí se z nich kolem šedesátky stali objektivně krásní lidé. Jsem přesvědčená, že když na sobě celý život pracujete, přináší to ovoce právě i ve vyšším věku.

Celý rozhovor si můžete přečíst v nejnovějším vydání Vogue Leaders, které je společně s červnovou Vogue CS právě v prodeji.

Ptá se

BLANKA NOVOTNÁ
Studuje doktorský obor Longevity Studies na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Zaměřuje se na takzvaný social prescribing a také vliv přírody na produktivní stárnutí. Podílí se na projektu RECETAS, kde zkoumá vliv pobytu v přírodě na osamělost lidí žijících ve městech. Dlouhodobě se věnuje sociální odpovědnosti a udržitelnosti, zejména v oblasti vlivu na zdraví a kvalitu života, na které se soustředila i během dřívějšího působení ve státní správě a soukromém sektoru. U rozhovoru jí asistovala Sára Voldánová.

Odpovídá

IVA HOLMEROVÁ
Je lékařkou se zaměřením na geriatrii a medicínu dlouhodobé péče, zakladatelkou Gerontologického centra v Praze 8 a stála také u zrodu České alzheimerovské společnosti. Na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy založila doktorský obor Studia dlouhověkosti (Longevity Studies). Působí rovněž v zahraničí, je hostující profesorkou University of the West Scotland a do loňského roku byla předsedkyní Alzheimer Europe. Za svoji celoživotní práci a šíření osvěty v oblasti dlouhověkosti byla oceněna Vědeckou radou Univerzity Karlovy.