Vogue Leaders

Darina Muchová: Bez klidné hlavy dobrých výsledků nedosáhnete

Ačkoliv je golf genderově neutrální sport, tvoří ženy pouze čtvrtinu z celosvětového počtu hráčů. Za takto nevyrovnanou bilancí stojí především sociální příčiny, golf byl totiž dlouhé desítky let sportem elit a ty tvořili až do 60. let minulého století výhradně muži. Ukazovat krásy golfu, a přivést tak do jeho světa více žen, se snaží asociace CLGA v čele s Darinou Muchovou. Podle ní je golf skvělou nejen sportovní, ale také mentální průpravou. 
Foto: Ben Renč
Darina Muchová

Byl pro vás golf láskou na první odpal?

Ano. Myslím si, že většina lidí to má tak, že si ho buď jako já od prvního okamžiku naprosto zamilují, nebo pro ně zkrátka není. Já mám obecně ráda, když věci mají řád, a golf má i velmi osobitou kulturu. Když dobře znáte pravidla hry, mohou vám pomoci. A kromě té sportovní stránky musíte také vědět, jak se správně chovat a třeba se i oblékat.

Vy sama jste velkou milovnicí módy. Promítá se tato vaše záliba i do vašeho golfového působení?

Občas z legrace říkám, že když člověk u golfu dobře vypadá, pak i lépe hraje. Ale myslím si, že na tom něco skutečně je. Když se necítím komfortně a hezky, mám v sobě neklid, který se mi promítá i do hry. Co se týče dress code, tak ten se samozřejmě postupně trochu rozvolňuje, ale myslím a taky doufám, že to nikdy nedojde k džínám a tílku. Dost záleží také na zemi, kde hrajete. Například v Americe jsou běžné oba extrémy. Na jedné straně tam mají veřejná hřiště, kam lidé chodí téměř v čemkoliv, na té druhé country cluby, kde máte přesně stanovené, jak dlouhou musí mít žena sukni.

Vadí vám, že má golf v některých kruzích stále negativní nálepku jakéhosi snobského sportu?

To mi vadí hodně, protože si opravdu nemyslím, že by to tak bylo. Samozřejmě jako v každém sportu tu narazíte na lidi, kteří vám nesedí, ale těch je z mé zkušenosti minimum. Valná většina těch, které jsem na golfu potkala, jsou skvělí lidé, kteří jsou mi velmi blízcí.
Golf je skvělá průprava pro všechny, a to nejen sportovní. 

No Dogs, No Women stálo v minulosti na ceduli před branou slavného britského klubu Royal St. George’s. Jaké je podle vás, prezidentky CLGA (Czech Ladies Golf Association), současné postavení žen ve sportu, kterému dříve dominovali muži?

Tak přísné už to naštěstí není, ale je pravda, že je pro ženy někdy složitější probojovat se do hry mezi muže. Proto se v CLGA staráme o to, aby měly ženy nějaké turnaje jen pro sebe a porovnávaly své umění hry mezi sebou. Naším cílem je ale především aktivovat ženy, aby golf hrály a aby jim přinášel radost. Co se týče profesionálního golfu, tam jsou české hráčky velice úspěšné, ale stále je pro mnohé z nějakého důvodu atraktivnější sledovat v televizi mužský golf.

Co byste poradila ženám, které chtějí s golfem začít?

Určitě hodně trpělivosti, protože začátky nejsou jednoduché. Ale když to člověk nevzdá, čeká ho vášeň třeba na celý život. Myslím, že zvlášť u žen je dobré, když nezačínají samy. Ve skupinovém kurzu nebo ve hře s kamarádkou je totiž o poznání snazší se motivovat. U nás v Albatrossu máme třeba daily campy pro dospělé a myslím, že ty jsou skvělou volbou. 

Letošní finálový turnaj CLGA se odehrál v Albatross Golf Resortu, kde působíte jako generální manažerka. Jak se klub pod vašima rukama posouvá?

Dělám maximum pro to, aby se posouval tím správným směrem, především kvalitou nabízených služeb a všech hracích ploch. První sezona byla dost náročná, hodně věcí jsem se musela naučit, ale dnes mám skvělý tým a věřím, že příští sezonu to půjde dobře. Soustředím se hodně na to, dát věci do pořádku, obnovit, co dříve fungovalo, starat se o členy i o naši juniorskou akademii. Albatross Golf resort je klub, který je založen především na členské základně, a naší prioritou je, aby byli hráči spokojení. Z dlouhodobých cílů bych si přála, aby se nám dařilo udržet vysokou kvalitu a aby členství i hra v našem klubu lákaly stále více hráčů.

Momentálně tu pracujete na novém konceptu juniorské akademie. Je pro golfový svět potřeba, aby přilákal mladé lidi?

Foto: Ben Renč
Darina Muchová
Určitě ano. Když juniorský golf nepodpoříme nyní, nevím, kdo nový bude hrát za 10 až 15 let. I golf jako všechno v životě totiž potřebuje kontinuitu. Dětí v něm bohužel ubývá, ale snažíme se na tom pracovat. Zapojili jsme se například do projektu Se školou na golf a naši akademii se snažíme budovat tak, aby v ní naši členové rostli od těch nejmenších přes rozvojové skupiny až do soutěžních týmů. K dětským skupinovým lekcím jsme pro letošní sezonu přidali také skupinové lekce pro rodiče. Golf je totiž skvělá průprava pro všechny, a to nejen sportovní. 

Často se uvádí, že golf posiluje také mentální sílu. Co je na tom pravdy?

Já si myslím, že to pravda určitě je. Golf je opravdu náročný sport na psychiku. Stále vás nutí pracovat na sobě a brzy na něm pochopíte, že bez klidné hlavy dobrých výsledků nikdy nedosáhnete. A tohle zjištění se podle mého velmi hodí i v dalších aspektech života.
Darina Muchová je vystudovanou stavební inženýrkou, momentálně se ale v pracovním životě věnuje golfu. Je generální ředitelkou Albatross Golf Resortu a prezidentkou GLCA (Czech Ladies Golf Association). S manželem, který je ředitelem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, vychovává tři syny.
Přidejte se k Vogue Leaders na LinkedIn.