Vogue Leaders

Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila

Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích, sama iniciovala.

Jako modelka a současně dietoložka působíte od svých 21 let. Jak se vám dařilo, zejména v počátcích kariéry, sladit osobní a pracovní život?

S modelingem jsem začala vlastně už v patnácti letech. Brala jsem to ale jen jako zajímavou brigádu. Tehdy převažoval názor, že modelkou může být žena maximálně do osmnácti. Zrovna v mém případě se ale všichni, včetně mě samotné, dost spletli. Jinak jsem toužila studovat přírodní vědy, mikrobiologii nebo chemii. Otec si ale přál, abych si zvolila takové studium, které povede k nějaké konkrétní profesi. A tak jsem se dostala k dietologii, v Kapském Městě. Musela jsem se naučit afrikánštinu a studovat v cizím jazyce, což bylo opravdu těžké. Vdávala jsem brzy po absolvování školy a se třemi dětmi není jednoduché si hledat zaměstnání, přesto jsem nabízela alespoň konzultace pro přátele a známé. Když děti začaly chodit do školy, mohla jsem se pustit do podnikání, začít pořádat přednášky a provozovat soukromou praxi. Mezi rodinou a prací by měl každý najít rovnováhu. Čas s dětmi je důležitý. I když moje děti mi připomínají, že jsem často pracovala dlouho. Viděla jsem to tak u svých rodičů a já i moji sourozenci jsme byli velmi samostatní. Člověk dělá, co může, aby přežil.
Foto: SYNCHRODOGS & ALEX BLACK
Maye Musk pro Vogue Leaders

Myslíte, že v dnešní době to mají podnikající matky snazší, nebo spíše naopak? Co byste jim poradila?

Děti jsou na prvním místě. Je třeba si správně nastavit priority a ujistit se, že je o ně dobře postaráno. Na tom se nic nezměnilo. Teprve pak můžete svůj čas rozdělit mezi podnikání a mateřství. Jakmile děti začnou chodit do školy, vaše možnosti se úplně změní, najednou máte volný čas a můžete skutečně pracovat na svém podnikání. A pokud svou práci milujete, nepřipadá vám vlastně jako práce.

Proměnily se vaše priority spolu s tím, jak jste dosahovala úspěchů?

Myslím, že jsem opravdu úspěšná až teď, v poslední době. Ale celou dobu, v každé zemi a v každém městě, kde jsem žila, jsem tvrdě pracovala na tom, abych byla špičkovou dietoložkou, protože to vždy byla má hlavní práce. Jsem prezidentkou Kanadské dietologické asociace a patřím mezi první jihoafrické dietology. Americkou cenu pro podnikatele jsem získala ještě dříve než americké občanství. Celou dobu jsem se také stále zabývala modelingem, ale snažila jsem se to oddělovat. Nechtěla jsem, aby mí pacienti měli pocit, že se jim nevěnuji, protože zrovna fotím nebo předvádím. Považovala jsem to za dočasné řešení a vůbec mě nenapadlo, že to vlastně bude trvat pořád. Úspěch vidím v tom, že dostávám práci, aniž bych musela jít na konkurz. Dostávám nabídky na přednášková angažmá, aniž bych musela rozesílat životopisy na konference a univerzity. Člověk ale musí jít stále dál, musí se pořád snažit, nesmí zpomalit. Musíte zůstat relevantní.

Máte pocit, že jste dosáhla všech svých profesních cílů a snů?

To, čeho jsem dosáhla, nebyly mé cíle a sny. Nesnila jsem o tom, že budu v sedmdesáti letech supermodelkou, protože to byla, když jsem začínala, opravdu šílená myšlenka. Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila. Jsem za to moc vděčná. A doufám, že tím i inspiruji mladé ženy, že jim ukazuji, že není třeba zůstávat ve vyjetých kolejích. Na Instagramu jsem dostala zprávu od devatenáctileté dívky, která mi píše, že jí má kniha přinesla naději. To je skvělé. Samozřejmě že vždy existuje naděje. Mimochodem, moje kniha teď v češtině vychází i u vás, mám z toho obrovskou radost.
Ptá se:
MICHAELA SEEWALD
Advokátka se specializací na právo duševního vlastnictví s rozsáhlými zkušenostmi v poradenství předním mediálním, módním a technologickým společnostem. Je zakladatelkou a CEO společnosti V24 Media, která vydává módní časopis Vogue CS. Uvedením dalšího titulu Vogue Leaders posílila pozici V24 Media, která představuje vůdčí hlas v oblastech lifestylu, luxusní módy a leadershipu, na českém a slovenském trhu. Za skutečně luxusní považuje to, co si za peníze nelze koupit, především čas a zdraví. U rozhovoru s Maye Musk jí asistovala Michaela Dombrovská.
Odpovídá:
MAYE MUSK
Kanadsko‐jihoafrická modelka, podnikatelka a dietoložka. Je také matkou Elona Muska, Kimbala Muska a Tosky Musk. V roce 1969 byla finalistkou jihoafrické soutěže krásy. Už přes padesát let úspěšně působí v modelingu a objevovala se na obálkách časopisů, včetně Time, Women’s Day a Vogue. Jako dietoložka přednáší po celém světě a v češtině právě v nakladatelství Jota vychází její kniha Když má žena plán.
Přidejte se k Vogue Leaders na  LinkedIn.