UměníStartuje Designblok: 5 tipů z programu, které si nesmíte nechat ujít
Patrik Florián18. 10. 2019
Včera otevřela dveře veřejnosti největší přehlídka designu ve střední Evropě. Designblok 2019 se věnuje tématu budoucnosti a kromě výstavy rekordních 348 designérů a firem nabízí také promyšlený doprovodný program. Názory zvučných jmen světového designu, speciální uměleckou výstavu, výlety a samozřejmě módní přehlídky. Vybrali jsme pro vás 5 bodů v nabitém programu, které byste si za žádnou cenu neměli nechat ujít.
Foto: Lucy Creative Agency/Archiv Designblok
Arthouse: Temná Odyssea a umělecké objekty s přesahem
Kurátorský výběr výjimečného umění a řemesel, který již posedmé obsadil interiéry Lapidária Národního muzea před Průmyslovým palácem, letos sestavili Danica Kovářová, Jana Zielinski a Jiří Macek. Scénografie se ujal architekt Miroslav Vavřina se svým studiem Bittercraft & Com, který poprvé celé Lapidárium zahalil do temnoty a uměleckým objektům našel to správné místo mezi unikátní kamenosochařskou sbírkou. Expozice Arthouse s tématem Odyssea nabízí zajímavý mix domácích i zahraničních umělců, kteří reagují nejen na První zpěv Homérův, ale také moderní veledílo Jamese Joyce nebo kultovní film Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea. Zážitek umocňuje hypnotická videosmyčka rozbouřeného moře a uměle generovaný vítr. Nechte se vtáhnout!
Módní přehlídky talentů i etablovaných umělců
Není módy bez designu a Designbloku bez módy. Šestidenní festival ve středu odstartovala show zbrusu nové kolekce Meryno Recycle Grand designérky roku 2018
Terezy Rosalie Kladošové. Kromě instalací módních návrhářů, obuvních designérů a šperkařů si nenechejte ujít módní přehlídky na hlavní Garden stage.
Foto: Lucy Creative Agency/Archiv Designblok
Foto: Lucy Creative Agency/Archiv Designblok
V sobotu se na mole Designérie představí mladé talenty z celého světa v rámci soutěže Diploma Selection, která představuje diplomové práce nadaných studentů oděvu z celé Evropy. Těšit se můžete například na prezentaci absolventky Vysoké školy uměleckoprůmyslové Michaely Čapkové, Nizozemky Joline Kwakkenbos, jejíž kolekce hravě propojuje malbu s módou – stačí rozepnout zip a kabát pověsit na zeď, a nejnovější kolekci loňské výherkyně Diploma Selection 2018, finské designérky Ramony Salo.
V neděli pak nezmeškejte Erste Premier Talent Display v čele s Karolínou Čechovou, Natálií Nepovímovou a Agátou Seehákovou a přehlídky hlavních hostů letošní módní sekce – polského módního experimentátora Tomasze Armady a ukrajinské návrhářky a stylistky Iriny Dzhus.
Budoucnost designu, mrtvý stůl a silné názory
Doprovodný program letos doslova praská ve švech. Nabízí celou řadu zajímavých přednášek, které se odehrávají napříč celým Průmyslovým palácem a dvě zcela zásadní konference ve středu paláce – Designérii, kterou letos vyzdobila Lucie Koldová ve spolupráci s firmou Brokis.
Foto: Lucy Creative Agency/Archiv Designblok
Foto: Lucy Creative Agency/Archiv Designblok
Dnes od 18:30 započne konference Desk Is Dead organizovaná pod záštitou Vitry. Promluví zde světová designérská špička Jay Osgerby společně s ředitelkou švýcarské společnosti Norou Fehlbaum, ředitelem českého zastoupení Jiřím Zavadilem a kurátorem a teoretikem Adamem Štěchem.
Na nedělní konferenci s názvem Future vystoupí italská galeristka Rossana Orlandi, která promluví o plastech a jejich využívání a zneužívání, český klimatolog Pavel Zahradníček otevře téma budoucnosti Země, ředitelka organizace UNICEF Pavla Gomba představí svůj pohled na svět očima humanitárního pracovníka, na úlohu muzeí v podpoře designérů se ve své prezentaci zaměří ředitelka hamburského Uměleckoprůmyslového muzea Tulga Beyerle a o budoucnosti módního průmyslu pohovoří šéfredaktorka Vogue CS Andrea Běhounková.
Edward Barber a Jay Osgerby
Foto: ARCHIV DESIGNBLOKDesignová decentralizace a výlety
Ve spolupráci s agenturou CzechTourism připravil Designblok výlety do regionů. Dnes můžete nahlédnout do sklárny Rückl ve středočeském Nižboru, kde vás tradičním procesem výroby křišťálu či uměním ručního foukání provede sám kreativní ředitel firmy Rony Plesl nebo nová posila tamějšího designérského týmu Lukáš Novák. V sobotu povede zážitková trasa na Vysočinu, přes galerii a kulturní centrum 8smička v Humpolci do sklárny BOMMA, kde vás přivítá kreativní ředitel značky Václav Mlynář ze studia deFORM. V neděli se autobusy vypraví do Libčic nad Vltavou, kde můžete obdivovat konvertovaný brownfield podle architekta Patrika Hoffmana. Uhelný mlýn a Kotelna nabízejí galerii, showroom dánské značky Gubi i pop-up kavárnu.
Móda, Musil, motýli
V pondělí večer se na samý závěr Designbloku odehraje v Designérii speciální tanečně-oděvní performance NADOTEK
Liběny Rochové a malíře Lukáše Musila, která vznikla na podporu organizace DEBRA pomáhající lidem s nemocí motýlích křídel. Rochová a Musil tak navážou na úspěšnou spolupráci z loňského ročníku a slavnostně zakončí celý festival.