Umění

Egon Schiele: skandální umělec, který inspiruje módní svět

Na 12. června připadají narozeniny malíře Egona Schieleho, rakouského rodáka s českými předky. Byl výstřední, vizionářský a v roce 1918, kdy se konečně dočkal uměleckého uznání, oslavil narozeniny poslední, osmadvacáté. Inspiruje však dodnes, mimo jiné i svět módy. 
Egon Schiele, jehož dílo se řadí do náladového evropského expresionismu, je autorem provokativních aktů, portrétů měst i vlastních podobizen. Umění studoval na vídeňské akademii, kde se setkal se svým celoživotním vzorem Gustavem Klimtem, ale velmi záhy začal používat vlastní postupy a náměty. Prohlašoval, že „umělec je a musí být za každou cenu sebou samým, musí být tvůrcem, musí stavět základ bezprostředně, bez použití všeho minulého a tradičního, zcela sám.” Opustil proto nejen akademii, ale později načas také Vídeň.  
Zamiloval se do Českého Krumlova, ze kterého pocházela jeho matka. O jeho pobytu tam se dodnes vyprávějí legendy a jeden z Schieleho kratších pobytů ve vezení skončil vyhnáním z města. Malíře provázela pověst neuspořádaného osobního života a volných mravů, nejskandálnější byl ovšem způsob, jakým zobrazoval velmi mladé modelky. Nemaloval však pouze akty, ale také přírodu a krajiny. Jeho Pohled na Český Krumlov o necelých sto let později prodala londýnská aukční síň Sotheby’s za částku převyšující 12 milionů liber, tedy téměř 600 milionů korun.
Jeho dílo je k vidění zejména v českokrumlovském Schiele Art Centrum, kde kromě celoroční výstavy kreseb a akvarelů najdete umělcem navržený vlastní nábytek. V roce 2010 realizovalo centrum Schieleho návrhy oblečení ve spolupráci s návrhářkou Helenou Fejkovou. 
K zájmu o módu ho údajně přivedla sestra Gerti, která byla jednou z jeho modelek. On sám naopak inspiruje současné designéry, například Sarah Burton v kolekci podzim 2015 pro značku Alexander McQueen. Poctu Egonu Schielemu složila v červnovém čísle letošního roku také německá edice Vogue. 
Egon Schiele zemřel v roce 1918, stejně jako Gustav Klimt. Teprve krátce před svou smrtí, v souvislosti se 49. výstavou vídeňské secese, pro kterou navrhl plakát nazvaný Společnost u stolu, se dočkal zaslouženého věhlasu. Oslavoval jej mezinárodní tisk a zvaly umělecké galerie.
Schiele i Klimt jsou synonymem zlaté éry Vídně, do výtvarného umění přinesli revoluční postupy a jejich díla můžete vidět na výstavě Vienna 1900: Birth of Modernism v Muzeu Leopoldových, která měla vernisáž 16. března 2019. Egon Schiele je k vidění také v Galerii St. Etienne nebo Neue Galerie v New Yorku, u nás v Národní galerii v Praze a Moravské galerii v Brně. 
O obrovském talentu, snech, ale i skandálech a posedlostech vypráví dokument Klimt & Schiele – Eros a Psyché, který vás zároveň provede galeriemi Albertina, Belvedere, prostory Uměleckohistorického muzea, Muzea Leopoldových nebo Sigmunda Freuda ve Vídni. Zajít na něj můžete ještě dnes do pražské Ústřední knihovny, pak 19. června do kina Dlabačov a 24. června do Světozoru. 
V noci jsem snil, že jsem motýlem...
Rok před svou smrtí popsal Schiele v dopise švagrovi ambiciózní (ale v době války naprosto nereálný) plán na založení svazu umělců nazvaný Kunsthalle. Podobná myšlenka se později prosadila v mnoha směrech a odráží se také v podobě projektu Kunsthalle Praha, nově vznikajícího prostoru pro umění a kulturu, který v historickém centru Prahy budují manželé Pudilovi. První akcí, ještě před plánovaným otevřením v roce 2021, je umělecká laboratoř Living Kunsthalle na Nové scéně Národního divadla, jež proběhne 16. června. Na programu jsou performance, zvukové sochy a další experimentální díla, která prostoupí všechna zákoutí divadla.