DesignIvana Mentlová o exkluzivní spolupráci se sklářským mistrem Františkem Jungvirtem
Kristýna Jandová2. 5. 2025
Svět módy a sklářského designu se harmonicky propojil. Ikona českého módního návrhářství Ivana Mentlová spojila síly s talentovaným sklářským designérem Františkem Jungvirtem, aby společně vdechli život unikátní kolekci ručně foukaných váz a difuzérů.
Módní návrhářka Ivana Mentlová, známá svou minimalistickou elegancí a citem pro detail, se spojila s Františkem Jungvirtem, talentovaným sklářským výtvarníkem a designérem, absolventem UMPRUM a uměleckým ředitelem značky Klimchi. Jeho práce je známá inovativním propojováním tradičních českých sklářských technik s moderním designem a osobitou hrou s tvary a barvami. Výsledkem jejich tvůrčí synergie je exkluzivní kolekce tří ručně foukaných a broušených objektů, váz a difuzérů, které oslavují krásu řemesla, čistotu linií a nadčasovou estetiku.
Tato unikátní kolekce, jejíž fotografická prezentace vznikala v ikonické brněnské vile Tugendhat, představuje dialog dvou odlišných, avšak v podstatě spřízněných uměleckých světů. „Ivanu Mentlovou a její práci znám už dlouho. Líbí se mi její tvorba, zároveň obdivuji způsob, jakým se propaguje, a to včetně stylu bydlení a interiérového designu, který vedle módy sdílí na svých sítích. Rychle jsem se ztotožnil s jejím minimalistickým způsobem myšlení a osobností,“ říká František Jungvirt ke spolupráci. Nechte se provést zákulisím této spolupráce samotnou Ivanou Mentlovou v následujícím rozhovoru.
Jaký byl pro vás prvotní impuls či moment, kdy jste si s Františkem Jungvirtem uvědomili, že by vaše dvě tvůrčí vize mohly zajímavě rezonovat a vést ke společnému projektu?
František patří k nejtalentovanějším sklářským designérům své generace, jeho tvorbu dlouho obdivuji a sleduji. Dokáže povýšit vázy na umělecké objekty. Ke spolupráci mě oslovil na začátku minulého roku s přáním vytvořit kolekci, která by rezonovala s námi oběma.
Zmiňujete, že váš společný přístup k umělecké tvorbě je založen na vzájemném respektu k řemeslu. Jak se tento respekt projevoval v praxi při tvorbě váz a difuzérů?
Řemeslo je pro nás při tvorbě klíčové. V našich oborech záleží na každém detailu, způsobu a kvalitě zpracování. Respekt k řemeslu znamená hluboké uznání a úctu k tradičním technikám, dovednostem a hodnotám, které provázejí české sklářství po staletí a jejichž znalosti se předávají z generace na generaci. Realizace váz probíhá ve sklárně Ajeto v severních Čechách, každý kus je ručně foukaný originál, na kterém pracuje až dvanáct lidí.
Bylo pro vás přirozené přenést svůj smysl pro detail z módy do sklářského designu?
Design a umění jsou mou velkou vášní, spolupráce mimo můj obor je přirozeným vývojem. Naše obory sdílejí estetickou citlivost a schopnost vyjádřit emoce skrze formu a materiál, propojují funkci s estetikou. Práce na designu se neliší tolik, jak by se na první pohled mohlo zdát. Spojením našich dvou světů jsme se myslím vzájemně obohatili a inspirovali. Věřím, že to není naše poslední zkušenost.
Vázy a difuzéry jsou popsány jako objekty, které si pohrávají s minimalismem a zemitými odstíny. Jakým způsobem jste společně vybírali tuto barevnou paletu a co pro vás tyto barvy symbolizují v kontextu této kolekce?
Chtěla jsem vybrat odstíny, které jsou charakteristické pro mou tvorbu a zároveň neobvyklé pro sklo, aby se objekty daly vzájemně kombinovat a působily harmonicky v interiéru. Tři odstíny hnědé a olivová. S Františkem jsme se na všem shodli už v průběhu navrhování. Výsledné tvary, barevná škála i povrchové úpravy dopadly podle našich představ a kolekce nám oběma dělá velkou radost.
Povrchová úprava váz připomíná materiály z oděvního průmyslu, s nimiž běžně pracujete. Mohla byste přiblížit, jakým způsobem se tato inspirace projevila a jaké konkrétní techniky k tomuto efektu vedly?
Vázy jsou leštěné nebo ručně pískované, a i vzhledem k barevné škále tak mohou připomínat materiály, se kterými pracuji nejčastěji, totiž kůži a semiš. Kolekce na první pohled odráží naše osobnosti.
Co jste se díky této spolupráci naučila o sklářském řemeslu a co si myslíte, že si František Jungvirt odnesl z vaší perspektivy módní návrhářky?
V Čechách má sklářství obrovskou tradici, je součástí národní identity a kulturního dědictví. Vázy jsou vyráběny tradičními technikami foukání a tvarování skla. Je to neskutečně krásný a tvárný materiál a na rozdíl od módy je práce se sklem mnohem udržitelnější. Kvalitní design nepodléhá trendům a vydrží po generace.
Fotostory ke kolekci vznikla ve vile Tugendhat. Jaký význam pro vás má toto místo v kontextu vaší spolupráce a jakým způsobem koresponduje s nadčasovou estetikou vašich společných děl?
Vila Tugendhat v Brně, mistrovské dílo funkcionalistické architektury od Ludwiga Miese van der Rohe, je známá svým minimalistickým designem a použitím kvalitních materiálů. Do vily jsem se neplánovaně dostala na podzim minulého roku, a aniž by nás tento dokonalý dům při tvorbě inspiroval, vázy jako by pro vilu byly navrženy. Čisté, elegantní linie váz dobře doplňují moderní interiér a odrážejí estetiku funkcionalismu, kterou vila představuje. Mám ráda monochromatický styling, proto jsme je v interiéru rozmisťovali tak, aby hnědé a olivové odstíny skla doplnily nábytek z ušlechtilých dřevin. Vázy vypadají dobře jako solitéry, ale ve větší instalaci se mi líbí čím dál víc. Snad se budou líbit i ostatním!
Kolekce designových váz a difuzérů Františka Jungvirta a Ivany Mentlové bude exkluzivně představena na vernisáži 19. května v Clam-Gallasově paláci. Zakoupit ji bude možné od tohoto data v showroomech Ivany Mentlové a Františka Jungvirta a následně také na e-shopech obou designérů.