Společnost

Voices of Ukrajina: Snažím se využít každou vteřinu svého života k něčemu užitečnému

Tým Vogue Czechoslovakia úzce spolupracuje s ukrajinskou redakcí a jejími přáteli, abychom vám přinesli bezprostřední slova těch, kterých se válka přímo dotýká. V nejnovějším dílu série rozhovorů #VoicesofUkrajina mluví módní návrhář Ivan Frolov o tom, jak se ze dne na den proměnila jeho práce i každodenní život. A zmiňuje úsilí LGBTQ+ komunity a potřebu podpory Ukrajiny ve válečných podmínkách.
Foto: archiv značky
Módní návrhář Ivan Frolov
Jeho kousky nosí Dua Lipa, Rita Ora, Gwen Stefani, Coco Rocha nebo Doja Cat. Svou značku založil s pomocí přátel ve svých devatenácti. Život mu pak proměnila soutěž Look into the future, kterou v roce 2014 vyhrál, a stal se jedním z nejvýraznějších tvůrců ukrajinské módní scény. V jeho portfoliu najdete tři kolekce: couture-to-wear, svatební a STUD, jež stírá hranice mezi dámským a pánským šatníkem. Ve svém kyjevském ateliéru, který fungoval zároveň jako showroom, pracoval Ivan Frolov ještě v únoru s hedvábím a českým křišťálem, vytvářel pružné korzety, přiléhavé overaly, sexy třpytivé šaty a topy. „24. února jsme ale uprchli z Kyjeva a zůstáváme v západní části země, kde se cítíme relativně bezpečně. Zatím zde můžeme pracovat a dobrovolničit,“ říká zakladatel a kreativní ředitel značky FROLOV v exkluzivním rozhovoru pro Vogue Czechoslovakia. 

Jak se vám změnila práce od 24. února?

Abych byl upřímný, každý den války je nepopsatelně těžký. To, co mi pomáhá vydržet, je hluboká víra v naše vítězství a tvrdá práce. Pokud jde o značku, soustředíme se nyní na dvě hlavní věci: Péči o každého člena týmu a udržení se nad vodou. Také pomáháme naší zemi, každý v týmu se zapojil jako dobrovolník. Náš ředitel působí na hranicích a pomáhá s humanitární pomocí pro celou Ukrajinu; naše PR aktivně bojuje na informační frontě, manažeři shromažďují všechny naše zdroje po celém světě, aby našli prostředky, které zajistí finanční základnu pro zaměstnance. Všichni dělají maximum, aby pomohli Ukrajině k vítězství proti Rusku. 
Foto: archiv značky Frolov
Vyšívané srdce v barvách ukrajinské vlajky

Dokážete i v této těžké době navrhovat?

Během prvních týdnů války to bylo absolutně nemožné. Vůbec jsem nemohl vzít do rukou tužku a soustředit se. Nedokázal jsem ani poslouchat hudbu, zvlášť když byla odhalena děsivá fakta o ukrajinské genocidě v Buči a dalších městech. Přesto jsem velmi hrdý na naše úžasné umělce a designéry, kteří se v těchto časech dokázali dát dohromady a pokračovat v tvorbě.
Ale musím přiznat, že když jsem měl konkrétní úkoly, které by mohly přispět k šíření povědomí o válce, našel jsem v sobě sílu je splnit. Když jsme ale dostali poptávku od stylistů mezinárodních celebrit na oblečení na červený koberec, horlivě jsem začal skicovat. Bohužel vzdálenost, problémy s doručením, krátké termíny a válečné podmínky nakonec neumožnily věc zrealizovat.

Jak vypadá váš každodenní život?

Každý den cestuji mnoho kilometrů z jednoho města do druhého. V současné době pracuji na různých úkolech souvisejících s prací značky, ale i na fundraisingu a šití neprůstřelných vest pro armádu. Snažím se využít každou vteřinu svého života k něčemu užitečnému. Dnes je to pro mě pomoc zemi a záchrana naší společnosti. Jsem zodpovědný nejen za sebe, ale i za každého člena týmu.
Foto: archiv značky
Ateliéry značky Frolov nyní vyrábějí hlavně pro armádu

Jste schopen finančně zabezpečit všechny zaměstnance?

První věc, kterou jsme udělali, když jsme věděli, že válka začala, bylo, že jsme zastavili výrobu, abychom zajistili bezpečnost každého člena našeho týmu. Vždy jsem byl v úzkém kontaktu se všemi zaměstnanci, na tom ani nezměnila ani válka. Dnes máme vzájemnou podporu 24/7. Každý den máme „roll call“, povídáme si, gratulujeme k narozeninám a společně sníme, že se brzy vrátíme do plnohodnotné práce. Snažíme se ze všech sil nashromáždit veškeré zdroje, abychom každého finančně zajistili a zachránili jeho místo. Z koronavirové krize víme, jaké to je startovat od nuly. Ale pokud váš tým zůstane, není nic nemožné.

Vyrábíte v současnosti oblečení? 

Nedávno jsme částečně obnovili výrobu, jejímž hlavním zaměřením je šití vykládek pro neprůstřelné vesty a nosiče zbraní. S pomocí oddělení výšivek a ručních prací jsme začali obnovovat výrobu naší značky. Tímto způsobem můžeme plnit objednávky mezinárodních odběratelů. Pomocí exportu budeme schopni finančně zajistit tým a pomoci armádě, která je pro nás klíčová.

Před válkou jste se velmi angažoval v podpoře LGBTQ+ komunity a povědomí o HIV. Máme možnost v tom i nadále pokračovat?

Válka na tom nic nezměnila, jsme v neustálém spojení s ukrajinskou LGBTQ+ komunitou. Jako všichni Ukrajinci dělají vše pro to, aby ruskou agresi co nejdříve ukončili. Někteří z nich šli bojovat na frontu nebo v teritoriální obraně jako součást LGBTQ+ Military. Podporujeme je prostřednictvím našich spřátelených organizací, jako je například nevládní UKRAINEPRIDE. Shromažďujeme finanční prostředky pro potřeby této komunity, stejně jako queer uprchlíky, jejich rodiny, staré osamělé a lidi v nejtěžších bojových oblastech Ukrajiny, jako je Buča, Irpin nebo Hostomel.
Foto: archiv značky
Ateliéry značky Frolov
Foto: archiv značky
Ateliéry značky Frolov
Foto: archiv značky
Ateliéry značky Frolov

Je možné v tuto chvíli zakoupit vaše kolekce? 

Naše webové stránky začaly opět fungovat, ale omezují se na úzký sortiment, u nějž můžeme garantovat výrobu. Důraz klademe na export našich produktů. S pomocí našich úžasných partnerů můžete najít naše nejnovější kolekce v LA, Paříži a Londýně. Díky iniciativě světové módní expertky a naší kamarádky Jen Sidary jsme se stali součástí online maloobchodního projektu s názvem Angel for Fashion. Je to web, kde můžete objevovat, nákupem osobně podpořit ukrajinské značky a hlouběji prozkoumat náš módní průmysl.

Zaznamenali jste v posledních týdnech rostoucí zájem o vaši značku? 

Od začátku války se nám dostalo výjimečné podpory celé mezinárodní módní scény. Tuto pozornost ale používáme hlavně jako platformu k uznání válečných zločinů, které jsou páchány v naší zemi, a k tomu, abychom byli vidět a slyšet než jako propagaci značky. Jediné, co nás teď zajímá, je co nejrychlejší vítězství.
Další důležitou stránkou naší současné práce je získávání finančních prostředků na neprůstřelné vesty, abychom uchránili statečná srdce našich vojáků. Za tímto účelem jsme spustili naše vůbec první NFT! Jmenuje se „Ukrajinské srdce“ a je symbolem statečnosti všech Ukrajinců v jejich boji za svobodu. 100 % výtěžku věnujeme na výrobu vest pro naše obránce.
Jediné, co nás teď zajímá, je co nejrychlejší vítězství.

Jak vnímáte roli prezidenta Volodymyra Zelenského?

Za každého Ukrajince mohu říct, jsme na Volodymyra Zelenského hrdí. Utváří image vůdce světové demokracie a ukazuje, jak vypadá chytrý a nebojácný prezident. Způsob, jakým dokázal sjednotit celý národ, je neuvěřitelný. Díky jeho vedením a lidí kolem něj teď všichni — od ozbrojených sil přes ministry a poradce až po všechny osoby v týlu, bojují ze všech sil, aby zastavili genocidu a vyhráli tuto válku nad ruskými teroristy.

Válka zasáhla celý svět a postupně dochází k aktivaci dalších sankcí proti agresorovi. Jak můžeme my ostatní pomoci? Co konkrétně teď Ukrajině nejvíce pomůže?

Prosím mezinárodní tvůrčí komunitu, aby otevřela oči a podívala se na strašlivé válečné zločiny, které ruská armáda páchá v naší zemi. Obrázky, které uvidíte, když do Googlu zadáte „Bucha“, vás budou šokovat. Ale svět se už nemůže skrývat před nelidskou genocidou Ukrajinců, kterou spáchali ruští teroristé. Při psaní těch slov sotva dýchám. A tak vyzývám celé lidstvo, bez ohledu na odvětí nebo pracovní obory, musí to přestat. Ti, kteří jsou zodpovědní, musí být potrestáni těmi nejtvrdšími možnými zákony. 
Za tímto účelem požadujeme:
  • Zastavte jakoukoliv spolupráci s Ruskem. Ekonomická opatření jsou pro ně jedním z nejděsivějších.
  • Protestujte. Offline i online. Ukažte jasný postoj. Čím více lidí bude mít povědomí o válečných zločinech spáchaných na Ukrajině, tím dříve budeme schopni porazit agresora.
  • Darujte. Je to velmi užitečný mechanismus na podporu Ukrajiny. Každý může darovat finanční prostředky charitativní organizaci, která podporuje pomoc nebo dodává cokoli jako pomoc (sportovní a turistické vybavení, léky a zdravotnické prostředky, bydlení a potraviny, produkty péče o děti atd.).
  • Promluvte si přímo s leadery svých zemí. Prostřednictvím médií a sociálních sítí požadujte evropské a americké politiky, aby nás podpořili vojenskou cestou. Potřebujeme tuto pomoc, abychom zabránili zabíjení civilistů a bombardování našich mírumilovných měst.
  • Podporujte vše ukrajinské: značky, kulturu, lidi. Jakýmkoliv způsobem. Pamatujte, že každá akce se počítá, a právě teď přináší změnu!