Trendy

Realita, nebo filtr? Posedlost pixely v nových kolekcích stírá hranice mezi světy

Tři kolekce, jeden detail. Svítící body na monitoru přeskočily do reality. Designéři je převádějí do fyzického světa s pomocí zlata a Y2K stylu.
Kolekce jaro - léto 2023, LOEWE
Abyste odhalili trendy, musíte často číst mezi řádky. V tomto případě spíše mezi jasem a barvou digitálních fotek; rozrastrované siluety a potisky najdete v aktuálních kolekcích i jedné na příští rok. Španělský Loewe a dvě ukrajinské značky se shodují na jednom: pixel is in.

Co je pravda a co fake?

Jonathan Anderson ve své jarní kolekci pro Loewe hodně využíval motivy anturie, která sama o sobě vypadá dost uměle. Obří, lesklé květy mnohdy působily jako digitální filtry, zejména na fotce, kterou si Zendaya dala na svůj Instagram, kde pózuje ve sprše v bílých pouzdrových šatech s obrovským květem. Stalo se to? Nebo to je digitální koláž? A záleží na tom vůbec?
Anderson se svém zkoumání surrealistické módy postoupil o další stupínek, všímavému divákovi neunikly dva nenápadné modely, v nichž designér odvinul otázku skutečnosti a iluze naplno. Potisk na hořčicových kalhotách a zejména tričko a mikina s velkou kapsou na břiše působily jako zamrzlé v čase, nebo jako by vypadly přímo z Minecraftu. Jednoduchá silueta obkreslená černou rozpixelovanou linkou spolu s falešnými stíny vytvořila dokonalý trompe l'oeil a setřela hranici mezi realitou a digitálním, umělým světem, mezi skutečným a falešným.

Y2K bez nostalgie

S rozpixelovaným potiskem v nové kolekci, kterou si právě teď můžete objednat online, přichází ukrajinská návrhářka Katya Silchenko. Její brand The Coat patří mezi ty nejoblíbenější na východ od našich hranic pro svou jemnou a zároveň výraznou estetiku, s jejíž pomocí designérka (a často také modelka v jedné osobě) buduje udržitelný šatník odolávající krátkým sezonním trendům. V nejnovější sérii oblečení a doplňků se zaměřuje na mladší generaci zákazníků, kteří na vlastní kůži nezažili přelom milénia (a spolu s ním ne vždy kvalitní připojení k netu, kdy se stránky skutečně nejdříve objevovaly na monitoru rozpixelované) a objevují Y2K styl právě teď. Logomanie pixelů se skládá z dvaceti kousků, mezi nimiž nechybí kargo kalhoty, crop topy, mini sukně, oversize košile, bundy ani vojenská bagančata. 

Vyšívané zlato

Šperkařka Valeria Guzema v nové kolekci Spadok pracuje se žlutým zlatem, jantarem a motivem kaliny, rudých plodů okrasného keře, které můžete vídat uprostřed zimy. Přívěsek, brož a jedny z náušnic evokují pixely, v tomto případě designérka odkazuje na vojenské uniformy ukrajinské armády a je připomenutím, že válka v sousední zemi stále pokračuje. Červená nit, kterou tyto šperky vyšila, dodává na dramatičnosti a představuje velmi neobvyklý prvek. Vyšívané zlato symbolizuje bohatou historii ukrajinských řemesel a důležitost vyšyvanky v dnešní době, kdy tradiční prvek slouží jako vyjádření patriotismu. Pro Ukrajince je vyšyvanka natolik zásadní, že slaví i mezinárodní den a pořádají se pochody na podporu lidových tradic. Guzema touto kolekcí přitahuje pozornost nejen k historii své země, ale také vlastním kreativním způsobem poukazuje na dědictví svých předků stejně jako důležitost vytváření nového.