Péče

Krupička na obličeji: Co dělat a čím se mazat, když pleť začne zlobit

Krupička na obličeji se může v létě objevit i na bezproblémové pleti. Jak se jí zbavit a co dělat, aby se neobjevila, radí odbornice na péči o pokožku.
Foto: Launchmetrics

Pupínky na obličeji se v létě mohou týkat i bezproblémové pleti

Dělá se mi v létě na tvářích krupička. Co s tím mám dělat? Velmi častý dotaz, který se v aktuálních počasí šíří rychleji než trendy z TikToku, se týká velmi běžného kožního problému. Ten se nevyhýbá mastné a problematické pokožce, ale ani suché nebo citlivé, a to v každém věku.
Drobné bílé tečky a drsnější povrch můžete zpozorovat na tvářích, čele, na nose, ale i kolem očí. Malé pupínky na pleti bohužel často patří k létu, ale nemusejí! Díky následujícímu článku pochopíte, o co se jedná, a podle toho si nastavíte svou beauty rutinu. Ta by měla reflektovat aktuální stav pleti a také podmínky, ve kterých se momentálně pohybujete. Jinak byste se měli starat o pokožku v jihoitalské Apulii a jinak, když budete odpočívat na Islandu. Na to, jaké jsou příčiny, co s ní dělat a jaká je prevence krupičky, odpovídá dermatoložka MUDr. Adéla Procházková z Perfect Clinic.

Častým problémem i u perfektní pleti je, že se v létě tvoří krupička na obličeji. O co jde a proč se to děje? 

Nejčastěji jde o reakci na nadměrné pocení. Vyskytuje se převážně u lidí s mastnější pletí a se sklonem k akné, ale není výjimkou ani u bezproblémové pleti. Projevuje se formou drobných vodnatých pupínků, které mohou být náchylné na zanícení. 
Další příčinou zhoršení pleti během letních měsíců je tzv. Mallorca akné, která vzniká v důsledku slunečního záření v kombinaci s hutnými opalovacím krémy, čímž dojde k ucpání a zanícení mazových žláz a folikulů a vytvoří se vyrážka společně s pupínky.

Jak můžeme tomuto problému aktivně zabránit?

Základem zdravé pleti je správné odličování. V létě, kdy se pleť více potí i kvůli vrstvení SPF krému a make-upu, je potřeba důkladné každodenní odličování a čištění pleti, a to ráno i večer, aby se pleť zbavila nečistot.
Jako i my si během léta bereme dovolenou, doporučuji i pleti dát během horkých letních dnů volno a nechat ji dýchat. Používat méně přípravků, ideálně lehká hydratační séra a krémy, u pleti se sklonem k akné lze použít séra s kyselinami. Nedoporučuji používat oleje a ani hutné krémy.

Co dělat, když se krupička objeví? 

Když už se krupička vyskytne, doporučuji používat přípravky s adstringentním a antibakteriálním účinkem, jako jsou například již zmíněná séra nebo tonika. Například skvěle fungují ta s kyselinou mléčnou, která kromě antibakteriálního účinku navíc hydratují a regulují pH pokožky. Dalším vhodnou složkou je kyselina glykolová, která zabere na každý typ pleti. Pravidelné používání kyseliny glykolové zjemňuje póry a pleť vypadá rovnoměrněji. Pokud jste však dosud séra či tonika s kyselinami nepoužívali, doporučuji začít s nejnižší koncentrací. Jestliže však již máte s kyselinami zkušenosti, můžete ta s nízkou koncentrací používat denně.
Dalšími vhodnými přípravky jsou ty, které obsahují niacinamid. Jedná se o derivát vitaminu B3, který pomáhá regulovat činnost mazových žláz a navíc má antioxidační účinky, čímž neutralizuje volné radikály a chrání pokožku před škodlivými účinky a zachovává její zdravý vzhled.
V letních měsících ideálně dejte přednost lehkým BB krémům před make-upem, ten totiž v kombinaci s potem a SPF krémy může ucpávat póry. Také nedoporučuji používat hutné opalovací krémy, které pleť tzv. udusí. Naopak vybírejte ta lehká, která pleť zbytečně nezatíží, a ideálně ta, která mají ochranu proti UVB i UVA záření.

Tipy na účinné přípravky, když se objeví na obličeji krupičky

V následující galerii najdete přípravky s ochranným SPF a s niacinamidem v lehké textuře, které můžete používat jako prevenci i ideální řešení, když se potýkáte s krupičkou v obličeji.