WellnessProč v nás pohled na moře vyvolává pocity štěstí? Všechny benefity modré barvy pro mysl i tělo
Veronica Cristino16. 7. 2025
Stačí, abychom ho jen pozorovali, a okamžitě se cítíme klidnější. Když se navíc ponoříme do vln, všechny starosti jako by odpluly. Zčásti se to dá připisovat barvě – modrá má totiž výrazný vliv na naši psychiku a následně i tělo. O účincích „modré terapie“ jsme si povídali s odborníkem na barvy i se specialistou na thalassoterapii.
Benefity modré barvy pro mentální i fyzické zdraví: proč nám stačí i jen pohled na moře, abychom se cítili líp
Když pozorujeme horizont, kde se nebe slévá s mořem, je na tom něco hluboce uklidňujícího. Objevuje se pocit klidu, čas jakoby zpomalí, dech se stává volnější a mysl lehčí a pomáhá nám se znovu nalézt. Ať je moře klidné, nebo rozbouřené, stále se v něm něco děje. Moře symbolizuje život. Samotný pohled na něj je sám o sobě mimořádně uklidňující, přináší duševní pohodu a podporuje fyzické zdraví tím, že se uvnitř nás něco uvolní. A když vstoupíme do vody, cítíme okamžitou regeneraci; lehkost těla, mysli i – alespoň trochu – duše.
Modrá terapie: intuitivní cesta k pohodě
Nejde jen o pocit, ale o přirozenou, instinktivní cestu k fyzické i psychické pohodě: „modrá terapie“ nám připomíná, že pro zklidnění často stačí návrat k vodě. Už samotná vizuální expozice modré zapojuje mozek a zlepšuje duševní zdraví. „Z hlediska vnímání barev je modrá jako jemný pohlazení na sítnici,“ vysvětluje profesor
Massimo Caiazzo, odborník na barvy v architektuře, designu, módě a komunikaci. „Tato barva má zvláštní vlnovou délku – měří se v nanometrech, což je jeden miliardtina metru. Jsou to nesmírně jemné jednotky. To umožňuje, že modrá působí na sítnici jemně na rozdíl třeba od červené, která zasahuje oči rychle a zvyšuje krevní tlak, srdeční puls i dech. Modrá má naopak vjemový mechanismus mírnější, je uklidňující – nejprve fyziologicky, potom psychologicky – a podporuje neurovegetativní rovnováhu.“
Modrá je naše přirozené útočiště
Je v tom i hluboká instinktivní složka: Člověk je odjakživa zvyklý být v přírodě obklopen touto barvou, ať už je to barva moře, nebo oblohy, a proto je nám tak podvědomě blízká. „A pak je modrá barva pohyblivá a nehmatatelná,“ pokračuje Caiazzo. „Hnědou například můžeme uchopit – dotknout se země nebo dřeva. Modrá barva moře je vždy mimo naši dosah. Je blízká, ale neuchopitelná, něco, po čem toužíme. Ne nadarmo se říká ‚být v sedmém nebi‘ – pro popis chvíle maximálního štěstí.“ Psychofyzické pocity, které zažíváme u moře, nacházíme i v mnoha dalších souvislostech: modrá je barva míru, pro Goetheho duchovní odstín, pro Leonarda da Vinci ukazuje množství osvětleného vzduchu mezi temnotou a zemí. V náboženském kontextu je plášť Panny Marie modrý a vyzařuje klid a jistotu.
Světlejší odstín modré: od melancholie k introspekci
Modrá má však i temnější stránku. Feeling blue je anglický výraz vyjadřující melancholické pocity. Picasso například během svého „modrého období“ vstoupil do hluboké introspekce. Zdá se, že modrá nás vede k sebepoznání a k nahlédnutí do sebe sama, počínaje pocitem klidu a pohody, který se může podle nálady proměnit v melancholii.
Foto: Slim Aarons
Hotelový bazén Eden Roc v Antibes, 1969
Emoce, které modrá sjednocuje
Emoce, které modrá vyvolává, jsou však zcela univerzální. Její úkol je jasný: „Modrá je usmiřovatelem všech barev,“ připomíná Caiazzo a cituje Franka Mahnkeho, odborníka na barvy a autora knihy Color, Environment & Human Response. „Když se zeptáte skupiny lidí, kdo má rád červenou, vždy polovina odpoví ano a druhá ne. Ale barva moře? Na té se shodnou všichni.“
Neurovědecké důkazy: Jak modrá voda snižuje stres
Terapeutická síla vody byla potvrzena také četnými neurovědeckými studiemi. Například Univerzita v Exeteru ve Velké Británii zjistila, že život nebo pobyt v blízkosti modrých ploch významně snižuje úroveň stresu, úzkosti a deprese. I pouhé pozorování mořských vln má uklidňující účinky na nervový systém. Ty se ještě zesilují, když se ponoříte do vody.
„Vstup do vysoce slaných vod bohatých na hořčík je jedinečný zážitek jak fyzicky, tak mentálně. Není to jen o relaxaci: jedná se o jakýsi biologický spínač, který aktivuje či obnovuje imunitní a endokrinní systém a vrací rovnováhu tělu i mysli,“ vysvětluje doktor Angelo Cerina, ředitel thalassoterapeutického rezortu
Acquaforte Thalasso & Spa na Sardinii. „Vodní prostředí snižuje hladinu
kortizolu, hormonu stresu, a podporuje tvorbu endorfinů, hormonů štěstí, vytváří mozkové vlny podobné meditaci a současně přináší psychofyzický klid a uvolnění.“
K tomu si přidejte ještě protizánětlivé působení mořské vody, které umožňuje provádět důležitá cvičení cévního systému a obnovit správný periferní krevní oběh. Nemluvě o výhodách plavání. „Jde o antigravitační aktivitu, která působí na centrální nervový systém a pomáhá obnovovat životní funkce – obzvlášť krevní tlak.“ Pobyt ve vodě navíc evokuje pocit klidu, propojení s prenatální pamětí a bezpečím, jaké pocítili jsme v matčině lůně. A nepochybně nám zvyšuje pocit štěstí.