UměníZnáme finalisty třetího ročníku soutěže Maxxi Bvlgari Prize
tým VOGUE15. 1. 2022
Třetí ročník soutěže Maxxi Bvlgari Prize, prostřednictvím které Národní muzeum umění a centrum současného umění a architektury v Římě a italská značka Bulgari podporují mladé talenty, už má své finalisty. Jsou jimi Alessandra Ferrini, Silvia Rosi a Namsal Siedlecki, kteří byli vybráni ze skupiny umělců navržených italskými kritiky a kurátory.
Finalisté ročníku 2022 byli vybráni mezinárodní porotou složenou z prestižních kurátorů a ředitelů předních světových kulturních institucí. Jejími členy jsou prezidentka a ředitelka Sharjah Art Foundation ve Spojených arabských emirátech Hoor Al Qasimi, ředitelka Pompidou-Metz Chiara Parisi, ředitel WIELS Contemporary Art Centre v Bruseli Dirk Snauwaert, umělecký ředitel Maxxi Hou Hanru a ředitel Maxxi Arte Arte Bartolomeo Pietromarchi. Ti ocenili především schopnost vyjádřit estetickou rozmanitost, experimentaci a produktivitu mladé italské umělecké generace.
Porotci uvedli, že je oslovila „naléhavost, s jakou umělci zobrazují budoucnost, vyjádření ekologické problematiky prostřednictvím podstaty transformace, zvažování a redefinice otázek kulturní identity a geopolitické reality ve vztahu k následkům kolonizace a kulturně-společenské transformace v globálním kontextu.” Prezidentka Fondazione Maxxi Giovanna Melandri řekla, že „umělci často dokážou porozumět světu dříve než ostatní.” Především díky jejich osvícení, vizi a nadhledu, který v problematické době pomáhá lidem správně směřovat, uvedla Melandri.
Generální ředitel Bulgari Group Jean-Christophe Babin řekl, že spolupráce s muzeem Maxxi je pokaždé „charakteristická velkou láskou k experimentování a kulturní inovaci. Pohled mladých talentů na současnou dobu je neskutečným bohatstvím, lepšího partnera pro podporu umění budoucí doby jsme najít nemohli.”
Umělkyně, výzkumná pracovnice a pedagožka Alessandra Ferrini, se narodila ve Florencii v roce 1984. Žije a pracuje v Londýně. Ve svém díle, které se objevilo v mnoha muzeích, na výstavách i na filmových festivalech po celém světě, nabízí kritickou analýzu odkazu italského kolonialismu a fašismu s důrazem na tvorbu národní identity. Jejím uměleckým přístupem jsou pohyblivé obrazy, multimediální kompozice a umělecké přednášky.
Další finalistka, která také žije a pracuje v Londýně a Modeně, je vizuální umělkyně a fotografka z Londýna a Toga, držitelka mnoha mezinárodních ocenění, Silvia Rosi, která se narodila v roce 1992. Zaměřuje se především na fotografie a pohyblivé obrazy v kombinaci s úryvky textu, jimiž zkoumá témata jako identita, občanství a sounáležitost.
Posledním finalistou je Namsal Siedlecki, který se narodil v USA v roce 1986, žije v italském městě Grosseto a věnuje se především plastice. Používá široké spektrum materiálů jako kov, kůže, pergamen, vosk, sklo či popel, a zajímá se o manipulaci a evoluci těchto materiálů a jejich přechod z jedné podoby do jiné. I jeho díla byla vystavena v galeriích a muzeích po celém světě.
„Alessandra Ferrini, Silvia Rosi i Namsal Siedlecki k nám, každý svým osobitým způsobem, promlouvají o vztahu mezi lidmi a přírodou, o migraci, identitě, sounáležitosti, ideologii… všech aktuálních tématech naší doby,” vyjádřila se Giovanna Melandri o tvorbě finalistů, z nichž bude v říjnu 2022 vybrán absolutní vítěz.