Vogue DailyNárodní galerie Praha představuje podcast Zvuk umění
tým VOGUE16. 3. 2023
Kdo v galerii věší obrazy a co si o nich ve skutečnosti myslí? Co dělají děti na výstavě? Kdo ukradl Picassa? A jak se pozná padělek od originálního uměleckého díla? To i mnohem víc uslyšíte v novém podcastu Národní galerie Praha.
Nová podcastová série Národní galerie Praha s názvem Zvuk umění odhalí nejen příběhy uměleckých děl a jednotlivých umělců, ale dozvíte se i to, jak se odhaluje výstava, kdo pečuje o největší umělecké sbírky v Česku nebo kolik kilometrů nachodí kustodka během jediného dne.
V jednotlivých epizodách podcast představuje zákulisí chodu galerie, sbírkové expozice a probíhající výstavy, zazní zajímavosti z historie i aktuální kulturní témata. Ve třicetiminutových epizodách můžete každý měsíc sledovat aktuální dění v NGP a její roli proměňující se v průběhu času. Představuje příběhy a kontexty uměleckých děl, archivní materiály, osobnosti spojené s její současností i minulostí, ale také řadu muzejnických profesí.
Foto: Courtesy of NGP / Hudacinova
Foto: Courtesy of NGP / Hudacinova
Nová populárně-naučná série Zvuk umění vznikla z iniciativy Národní galerie Praha — ve spolupráci s autorským týmem složeným z předních audio dokumentaristů, tvůrců a dramaturgů, jako je Lumír Košař, Brit Jensen, Jiří Slavičínský nebo Martina Pouchlá. Garantkami podcastu se staly Alice Němcová, kurátorka Sbírky umění 19. století a klasické moderny, a Alena Kotyza z Rozvoje publika NGP — obě zároveň spolupracují na dramaturgii celé série.
Samotná realizace projektu vznikala ve spolupráci se studiem Audionaut. Zvukový design zpracoval muzikant, producent a multimediální umělec Aid Kid. O produkci se postaral Petr Michal a svůj hlas podcastu propůjčila divadelní a filmová herečka Ivana Uhlířová.
Aktuální epizoda nese název Krajinou rybího těla a útlaku a vztahuje se k výstavě Evy Koťátkové Moje tělo není ostrov. Podcast zachycuje autorku během terénního průzkumu, který ve vlastní rozsáhlé instalaci provádí se svou kolegyní, nevidomou výtvarnicí Pavlou Kovaříkovou. Společně s kurátorem výstavy Rado Ištokem trojice zkoumá potřebu inkluzivity, kterou všichni považují v umění i galerijní praxi za důležitou.
Zaposlouchejme se do tvořivé atmosféry vzdělávacích programů a inspirativních rozhovorů mezi pedagožkami, lektorkami i edukátorkami z Oddělení rozvoje publika NGP. Uslyšíme fragmenty z tvůrčích a vzdělávacích aktivit, kde se děti, oči i mozky setkávají s originály uměleckých děl.