Vogue Daily

Ve věku 41 let zemřel Virgil Abloh, umělecký ředitel Louis Vuitton podlehl rakovině

Zdrcující zpráva dnes přišla od francouzské společnosti LVMH, která oznámila, že v pouhých jednačtyřiceti letech zemřel po boji s rakovinou americký návrhář Virgil Abloh, zakladatel značky Off-White a umělecký ředitel Louis Vuitton Men’s. 
Předseda LVMH Bernard Arnault uvedl, že „Virgil byl nejen geniálním designérem a vizionářem, ale také mužem s překrásnou duší a velkou moudrostí. Všichni z LVMH se ke mně připojují v této chvíli obrovského smutku, kdy myslíme na jeho milované, kterým byl manželem, otcem, bratrem a kamarádem.“
„Více než dva roky Virgil statečně bojoval se vzácnou, agresivní formou rakoviny, srdečním angiosarkomem,“ uvádí dále zpráva na designérově Instagramu. „Od své diagnózy v roce 2019 se rozhodl snášet svůj boj v soukromí, podstoupil řadu náročných léčebných procedur a při tom všem vedl několik významných institucí zahrnujících módu, umění a kulturu.“ 
Byl přiřazován k nejvýjimečnějším umělcům doby a za svůj krátký život stihl vytvořit tolik, že na něj svět jen tak nezapomene. Virgil Abloh vyrůstal se svojí sestrou v americkém státě Illinois ve městě Rockford. Narodil se 30. září 1980 dvou ghanským přistěhovalcům a do světa módy ho od mala zasvěcovala jeho maminka Eunice Abloh, která byla švadlenou. 

Osudové seznámení s Kanyem Westem

Když se v roce 2002 Virgil Abloh seznámil s rapperem Kanyem Westem, měl plnou hlavu studia. Ve dvaadvaceti byl přijat k magisterskému studiu architektury a promoval o čtyři roky později. V roce 2009 nastoupil spolu s Westem na stáž do Fendi. O rok později se pak Abloh stal kreativním ředitelem pro Kanyeho Westa. Uplynulo dalších devět let a pro Abloha už byla připravená jedna z nejprestižnějších pozic módních světa — jako vůbec první Afroameričan se tak stal uměleckým ředitelem pánského oblečení módního domu Louis Vuitton.
Foto: Jamie Stoker
Virgil Abloh, Off-White SS19
Foto: Getty Images

Vlastní značka Off-White

Mezitím však stihl založit v roce 2013 svou vlastní módní značku Off-White, která v roce 2017 zvítězila na British Fashion Awards v kategorii značka Urban Luxe. „Pro něj nebylo oblečení pouhým kusem oděvu, ale hlavně symbol identity, který propojuje umění, hudbu, politiku a filozofii,“ uvedla módní kritička Vanessa Friedman pro deník the New York Times. „Byl mistrem v používání ironie, referencí a sebevědomí (a navíc ještě digitálního prostředí) k předefinování povědomého a přidával tomu auru kulturní měny.“

Poslání pomáhat být vidět

„Všechno, co dělám, je pro sedmnáctiletou verzi mě samotného,“ prohlašoval s úsměvem Virgil Abloh. Během svého života i proto vytvářel příležitosti pro všechny, kterým byla odpírána. V roce 2017 například vytvořil dresy pro tým přistěhovalých fotbalistů Melting Passes. O rok později zase propašoval do publika své první přehlídky Louis Vuitton 3000 studentů. „Hluboce věřil v sílu umění inspirovat budoucí generace,“ napsala o něm na Instagramu jeho zdrcená manželka Shannon.