Společnost

Kauza Johnnyho Deppa a Amber Heard baví internet, ale je to OK?

Soudní proces Johnnyho Deppa a Amber Heard už několik týdnů plní sociální sítě. A zatímco někteří si myslí, že kauzy celebrit včetně všech detailů z jejich intimního života prostě do světa showbyznysu patří, jiní se obávají, že takové vykreslování běžné populaci příliš neprospěje. V čem tkví největší nebezpečí?
Foto: Getty Images
Johnny Depp a Amber Heard, 2015
„... sahá mi na stehna... strhává ze mě spodní prádlo...,“ líčí emotivně Amber Heard ve videu, kde popisuje sexuální napadení ze strany Johnnyho Deppa. Její slova se následně stanou virální senzací na TikToku, kam ženy natáčejí video příspěvky o tom, jak poslouchají její výpověď a komentují to celé stylem: „Sleduji soudní proces a snažím se pochopit, co Johnny udělal špatně“. A samotná kauza? Depp požaduje odškodné ve výši 50 milionů dolarů. Za článek, který Heard napsala pro deník Washington Post, v němž opět uvádí, že se stala obětí domácího násilí. O tom, že si Amber Heard nevymýšlí, svědčí i fakt, že po svém manželovi žádá celých 100 milionů dolarů. Kauza je na sociálních sítích natolik propíraná a vyhrocená, že každou hodinu přibydou stovky tweetů s hashtagy jako #JusticeForJohnnyDepp. Na Twitteru kolují memy s nelichotivými výrazy obou aktérů a posměšnými popisky k tomu. Na Facebooku se zase virálně sdílejí články, které zachycují nejvtipnější momenty z procesu. Hlavním prostorem tragikomického skeče Depp vs. Heard však zůstává TikTok, kde se k parodiím používají zvukové nahrávky z přelíčení. A mají miliony zhlédnutí. Je to v pořádku?

„Oběti domácího násilí si zaslouží, aby byly brány vážně, ne odrazovány od toho, aby se přihlásily."

Lucia Osborne-Crowley, autorka knihy My Body Keeps Your Secrets a spolupracovnice právního zpravodajství Law360, shrnula své obavy do následujícího tweetu: „Johnny Depp vaše příspěvky, které z obvinění Amber Heard ze znásilnění dělají ponižující mem, určitě neuvidí, ale vaši přátelé, kteří zažili sexuální násilí, ano.“ Lucia zároveň dodala, že je opravdu znepokojena množstvím obsahu na sociálních sítích, který zesměšňuje svědectví Amber Heard. „Zaslouží si, aby byla brána vážně, a je zcela zřejmé, že soud veřejného mínění ji již odmítl, aniž by vyslechl její důkazy,“ apeluje novinářka. „To je skutečně nebezpečné pro oběti, které případ sledují a které třeba uvažovaly o tom, že se přihlásí.“ 
Dle časopisu Rolling Stone, který informoval o virálních trendech na této platformě, již TikTok několik videí, která šíří zakázaný „obsah znevažující oběti násilných tragédií“, odstranil. V době psaní tohoto článku však bylo mnoho klipů využívajících výpověď Amber Heard stále na webu. Hojně lidé například parodují Amber, když herečka a modelka mluví o tom, jak ji Johnny Depp fackuje. Americký TikToker David Jimenez (@hey.im.dave) je jedním z téměř 19 000 lidí, kteří vytvořili video využívající právě tuto zvukovou stopu. Scénu se svou přítelkyní předvádí v klipu, který se chlubí 1,6 milionem zhlédnutím. A ačkoli ho někteří obviňují z toho, že se v něm vysmívá domácímu násilí, většina komentářů je pozitivních. „Aby bylo jasno, nedělám si legraci z domácího násilí nebo zneužívání. Spíše z toho, jakým způsobem Amber Heard mluví o tom, co se údajně stalo,“ vysvětluje David Jimenez a poukazuje na to, že některé věci, které v procesu zaznívají, mají až směšný charakter a že se přitomní smějí přímo v soudní síni. Ano, onen smích se soudní síní nesl v den, kdy Johnny Depp i jeho osobní strážce přišli při výslechu svědků s vtipnými replikami (což následně posílilo armádu Deppových online příznivců). Došlo i na několik momentů nechtěného humoru, například když chtěl spoluobhájce Amber Heard omylem vznést námitku proti své vlastní otázce. David Jimenez, autor jednoho z nejsdílenějších virálních videí, také zdůrazňuje, že cokoli, co se objeví na internetu, budou lidé hodnotit a soudit. „Celebrity jsou na očích veřejnosti a často vystavují svůj život na odiv ostatním. Když to člověk zveřejní, musí počítat s tím, že to ostatní budou komentovat,“ říká. „Platformy sociálních médií jsou postaveny právě na tomto ideálu komentování nebo lajkování.“ 
Výše uvedeným slovům nahrává bohužel ještě jeden fakt: Soudní proces je přenášen online, takže jsou ke sledování  zváni i lidé zvenčí, což logicky vyvolává zájem na sociálních sítích. Jak je to možné? Zatímco u federálních soudů je vysílání obecně zakázáno, soudní proces Deppa a Heard o pomluvě se projednává u okresního soudu ve Virginii, kde jsou kamery, v tomto případě kamery Court TV, povoleny. Také Teresa Parker, vedoucí oddělení pro komunikaci a vztahy s médii organizace Women’s Aid, sdílí své obavy: „Domácí násilí není k smíchu a případ domácího násilí, který je využíván jako zábava pro memy a TikToky, bude mít pravděpodobně dlouhodobý dopad na to, jak vážně problematiku lidé berou. Násilí na ženách a dívkách má celou škálu, od sexistických vtipů a takzvaných škádlení až po tři vraždy, ke kterým ve Spojeném království dochází v průměru každých čtrnáct dní,“ dodává. „Víme, že mnoho osob, které přežily domácí násilí, se již nyní obává, že jim nikdo neuvěří. Bojí se, že když zneužívání oznámí, budou odsouzeny, a proudy vtipů o domácím násilí na sociálních sítích je jen dále odrazují.“

Další nebezpečí? Čerpání informací z jediného zdroje

A když už jsme u ohrožených skupin, stojí za to zmínit věkovou demografii lidí sledujících TikTok: Například ve Spojeném království je dle údajů za rok 2022 nejpočetnější věková kategorie sledujících mezi 15-25 lety. Ve hře je proto jejich kritické myšlení: Studie Institutu pro studium žurnalistiky agentury Reuters z roku 2019 zjistila, že 57 % příslušníků generace Z se při vyhledávání informací obrací nejprve na sociální média či aplikace pro zasílání zpráv. Zatímco soudní proces můžete sledovat online, číst o něm ve zprávách a na sociální sítě chodit pro trochu satiry, mnoho teenagerů bude sledovat souboj Depp vs. Heard výhradně optikou sociálních sítí. 
Jak z toho ven? Důležité je uvědomit si, že se jedná o skutečné lidi, kteří diskutují o domácím násilí a sexuálním zneužívání. „Všichni musíme pracovat na změně postoje veřejnosti, abychom zajistili, aby se další oběti domácího násilí nebály přihlásit,“ uzavírá Teresa Parker.