Společnost

Voices of Ukrajina: Ženy válkou vždy trpěly nejvíce

Tým Vogue Czechoslovakia je v intenzivním kontaktu s ukrajinskou redakcí i dalšími spolupracovníky a přinášíme slova těch, kterých se situace přímo dotýká. V nejnovějším dílu série rozhovorů #VoicesofUkrajina mluví Olha Norba o událostech posledních dnů a co bude dál s vyhledávanou značkou udržitelného sportovního oblečení. 
Foto: Getty Images
Značku Norba založily sestry Olha a Helen v roce 2018 jako odpověď na rostoucí trend athleisure, kdy se ve fitness klubech začaly objevovat oblečky od Chanel, Gucci, Dior, Beyoncé představila Ivy, celebrity ve velkém začaly podepisovat smlouvy s adidas, Nike, Pumou. Norba se od začátku odlišovala minimalistickou estetikou a fokusem na udržitelnost a etiku.
Olha vystudovala fashion brand management, Helen práva. Jejich záměr byl přinést na scénu něco „jednoduššího, elegantnějšího, ženštějšího a smysluplného“. Všechno oblečení vyráběly v ateliéru v Kyjevě z recyklovaného nylonu „Econylu“ v odstínech lichotícím každému tónu pleti. Na svých stránkách mají od konce února poznámku: „Kvůli stannému právu na Ukrajině bylo dočasně pozastaveno zasílání objednávek“. Válka je zastihla v Miláně, kam odletěly prezentovat novou kolekci během White Milano. Posledním letadlem, které opustilo Ukrajinu, jak se později dozvěděly.
„Když jsem si 24. února v šest ráno otevřela telefon, měla jsem ho zahlcený vzkazy a zprávami o tom, že byla Ukrajina napadena a začala válka,“ říká Olha Norba. „Výstava, na kterou jsme se připravovaly několik měsíců, fashion week, celá naše práce, všechno najednou ztratilo smysl.“
„Nemohu dostatečně zdůraznit, že nikdo z nás nic takového nečekal. V zahraničních zprávách Ukrajina často působí jako nějaká nestabilní a nebezpečná země třetího světa. Ale není tomu tak. Náš život byl úplně normální a bezpečný. Kyjev byl jako každé jiné evropské město, s velkými módními a IT komunitami, krásnými restauracemi, galeriemi atd.,“ popisuje Olha. Ve vzduchu podle ní byla cítit hrozba z Ruska, ale válku si nikdo nepředstavil ani v nejdivočejších snech. „Případný nejhorší scénář by byla bývala rychlá, nekrvavá invaze. Píše se rok 2022, proboha! Dokonce jsme vtipkovali, že v žádném případě to nebude jako za 2. světové války, což ale nastalo.“
Přátelé se pokoušeli odjet směrem na západ, ale jejich auto ostřelovali a jedno z dětí zemřelo.
Vedle vlastní rodiny řeší Norba celý ukrajinský tým. „Jsme s každým v kontaktu alespoň jednou denně. Většina zůstává v Kyjevě a přilehlých vesnicích, naše art direktorka se přestěhovala do Lvova a jako dobrovolnice se zapojila do humanitárních akcí. Děláme, co je v našich silách, pomáháme si vzájemně i ostatním ukrajinským ženám,“ popisuje spoluzakladatelka, jejíž rodina se uchýlila do Poltavské oblasti, odkud ale momentálně není cesty ven, žádná z cest není bezpečná. „Přátelé se pokoušeli odjet směrem na západ, ale jejich auto ostřelovali a jedno z dětí zemřelo. Vůbec nevím, co dělat a kdy se všichni znovu uvidíme.“
Olha se sestrou shánějí dobrovolníky, humanitární pomoc, finanční prostředky na nákup a doručení potravin a hygienických potřeb pro maminky s dětmi. Situace je pro všechny fyzicky i psychicky velmi náročná. „Spousta matek ztratila mléko ze stresu a strachu, nemohou kojit a navíc je na některých místech nemožné sehnat umělou výživu. Je to skutečná tragédie.“
O tom, že by jejich tým momentálně pracoval na nových kolekcích, nemůže být ani řeči. Továrna, která legíny, trička, spodní prádlo a domácí oblečení vyráběla, sídlila v Charkově kousek od ukrajinsko-ruských hranic, a je teď vybombardovaná. „Lidé utekli, aby si zachránili život. Se sestrou se snažíme pracovat, ale nemůžeme se přimět k ničemu jiného než k tomu nejnutnějšímu. Je těžké něco dělat, pořád sledujeme zprávy a mezi tím brečíme. Náš tým na Ukrajině se musí skrývat před ostřelováním a vážně nemůžeme očekávat, že by se soustředil na práci. Ale všichni dělají maximum, jsou opravdu úžasní.“
Je vážně těžké uvažovat o budoucnosti značky, zatímco se náš tým schovává v krytech a stanicích metra.
Zakladatelky zatím dokážou svůj tým podporovat. „Ale ne na dlouho, zaplatily jsme každému dopředu, aby všichni měli u sebe hotovost. Nevíme, jak budou naše banky v příštích týdnech fungovat, pokud budou útoky pokračovat. Pokud bankovní systém padne, modlíme se, aby se to nestalo, nebudeme schopny posílat peníze našim zaměstnancům.“ Aby zachránily značku, hledají výrobce v jiných evropských zemích, kde by mohly vyrábět. „Prakticky budeme začínat od začátku, ale je vážně těžké uvažovat o budoucnosti a profitu, zatímco se náš tým schovává v krytech a stanicích metra.“
Zájem o jejich kolekce je přitom v poslední době velký. S vlnou solidarity se zvedla také vlna zájmu o ukrajinské návrháře a značky. Edice Vogue po celém světě se výrazným způsobem podílejí na zviditelnění místní módní scény, která má velký potenciál. Řadu značek najdete na mezinárodních platformách, Norba se prodává mj. v Browns a na Farfetch. Tvůrce můžete podpořit i tak, že si objednáte oblečení a doplňky na jejich e-shopu. „Jsme velmi vděčné za veškerou podporu a že si lidé objednávají, i když nyní nemůžeme žádnou objednávku odeslat. Bůh ví, kdy to bude možné. Dobré je, že naše tvorba nepodléhá sezonám.“
Norba se od počátku soustředí na pohodlí, klid, harmonii. Tato filozofie se odrážela ve výběru materiálů, barev, vizuální prezentaci značky. Dnes sestry žijí v naprostém opaku, co roky budovaly. „Snažím se zachovat si zdravý rozum a optimismus kvůli rodině a přátelům, které jsem na Ukrajině nechala. Takový strach a bezmoc jsem nikdy nezažila. Někdy si myslím, že to všechno je noční můra, z níž se brzo probudím.“
Historicky ženy vždy válkou trpěly nejvíce, ztrácely své domovy a milované, byly obětí násilí.
Způsob, jak se s válkou psychicky vypořádat a dokázat fungovat, i když máte příbuzné a většinu kamarádů v okupované zemi, Olha podle svých slov pořád hledá. „Myslím, že je opravdu důležité nejprve nastavit svou mysl na dobré věci, optimismus a víru. Jinak budete celý den jen zlomení a panikařit a k ničemu to nebude, nikomu nebudete schopni pomoct,“ zdůrazňuje Olha. „Pokud jde o vlastní komfort a tělo, myslím si, že je velmi důležité alespoň trochu cvičit; protahovat se, udělat si masáž, nebo se i jen soustředit na česání vlasů. Může to znít hloupě, ale když je vaše tělo pod takovým stresem, je to to nejlepší, co můžete udělat.“
Sestry, které uvízly v Miláně, se přihlásily jako dobrovolnice. Na dálku organizují přepravu dětské výživy, plen, jídlo pro nemocnici ve městě Sumy, pomáhají rodinám v rodném Kremenčuku. Na podporu ukrajinské armády okamžitě poslaly finanční dar ve výši 150 000 hřiven. „V průběhu historie ženy vždy válkou trpěly nejvíce, ztrácely své domovy a milované, byly obětí násilí a nemohly chránit své děti. Každý občan Ukrajiny v současnosti bojuje za svobodu, každý je válečník a více než kdy jindy potřebujeme mezinárodní solidaritu a pomoc.“
Stejně jako finanční a humanitární pomoc potřebuje podle Olhy její země i pomoc v informační válce. „Je zásadní šířit informace o tom, co se na Ukrajině skutečně děje. Ruští občané si vážně myslí, že dělají dobrou věc, a tak mnoho z nich tuto válku podporuje. Je tedy důležité, aby se všichni uvědomělí lidé ozvali a nazývali věci pravými jmény: Toto je válka, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině. Myslím, že to není jen ukrajinský problém, je to hrozba pro celou Evropu a nemůžeme to nechat být, dokud tato fašistická vláda nepadne. Takže tím, že promluvíte, se můžete pokusit ovlivnit vaši vládu a NATO, aby se podnikly kroky k ochraně našich lidí i Evropy,“ apeluje Olha Norba.