Health

Pět zásadních chyb, které dělají po tréninku i ti nejzkušenější sportovci

Makáte, dáváte do sportovní aktivity všechno, a stejně nevidíte žádné výsledky? Chyba nemusí být v tréninku, ale možná v tom, co děláte po něm.
Foto: Arthur Elgort/Conde Nast via Getty Images
Karen Elsen

Myslíte si, že když se nenajíte, zhubnete více

Jídlo je alfou a omegou každého sportovce, někdy i hobby. Nemusíte být žádný profesionál, přesto skutečnost, jaké palivo tělu dáte, bude mít vliv na kvalitu tréninku a také na regeneraci. Ráda vždycky říkám, že s tělem je to jako s autem – jede tak, jak kvalitní benzín do něho lijete. Sama jsem si kdysi myslela, zejména když jsem cvičila jógu, že když po večerní lekci nebudu jíst, spálím tak ještě více kalorií a moje postava bude ještě dokonalejší. Jenže nedělo se nic, naopak jsem byla spíš unavenější. Když jsem pak začala běhat, dostala jsem velmi důležitou radu: „Vždycky se po běhání najez, protože tělo potřebuje energii na regeneraci. Když ho vynecháš, budeš pak jen unavená a nebudeš mít síly na další trénink." Což je pravda. Záleží, ve kterou denní dobu sportujete, vždy ale platí, že je třeba dodat tělu živiny do 30 minut po výkonu. Pokud nejste doma, postačí si vzít s sebou například proteinový koktejl, banán, jogurtový nebo syrovátkový nápoj, proteinovou tyčinku. Po návratu domů si pak dáte běžné jídlo, na které jste zvyklí. Samozřejmě čím víc bude vyvážené a pestré, tím lépe se budete cítit a mít i více energie na další aktivity. Takže nikdy jídlo po sportu nevynechávejte. Pokud se budete hýbat a správně jíst, tělo bude hubnout i tak. 

Zapomínáte na strečink a protažení

Bolí vás po sportu svaly jako čert? Stává se to zejména na začátečníkům, jejichž tělo není na daný typ pohybu zvyklé. Proto pokud s nějakou aktivitou začínáte nebo se k ní vracíte po delší pauze, začínejte zvolna a provozujte ji kratší dobu. Nechejte si tělo navyknout a teprve pak postupně přidávejte. Když docvičíte nebo dosportujete, neznamená to ale, že už je úplný konec. Aby se svaly nezkracovaly a byli jste připraveni na další lekci, je potřeba závěrečné  protažení, kdy už nehmitáme, ale naopak používáme statický strečink. To znamená, že svaly natahujeme a zůstáváme ve statických pozicích ideálně jednu minutu. Proč? Při takovém protahování se totiž zvyšuje průtok krve do svalů, což zajišťuje rychlejší odplavení metabolitů vzniklých během cvičení, snižuje se také svalová únava a ztuhlost. Po intenzivním tréninku jsou svaly napjaté a zkrácené, což zvyšuje riziko zranění. Pravidelné protahování udržuje svaly flexibilní a pružné, takže pak hrozí i menší riziko jejich natažení nebo natržení. A to není všechno – pravidelné protahování zlepšuje celkovou flexibilitu a napomáhá rychlejší regeneraci. 

Neposloucháte své tělo a jedete na maximum

Myslíte si, že čím intenzivněji a déle budete trénovat, tím lépe na tom budete? Ani omylem! Kdo ve sportu jede na maximum, dává do tréninku všechno a sportuje téměř každý den, bude na tom výkonnostně hůře než sportovec, který věnuje čas také odpočinku a regeneraci a někdy si dává i den volna nebo ho proloží jinými druhy pohybu. Proto je dobré nic nepřehánět, a když se cítíte unavení, bez energie nebo jste po náročném pracovní dni, je vhodné i ubrat. Velmi dobré je hlavní sport kombinovat s jinými druhy pohybu, které se navzájem můžou skvěle doplňovat a také se jimi protáhnete či posílíte jiné svalové skupiny. K běhu se například hodí cyklistika či posilování. Ti, kdo posilují, zase potřebují kardio, takže třeba skákání přes švihadlo nebo jízdu na kolečkových bruslích. Jóga zase dokáže protáhnout celé tělo, a tak je skvělá na zkrácené svaly. 

Málo pijete

Zapomínáte po sportu pít? Tak to si zaděláváte na velký malér! Proč? Po intenzivním cvičení tělo ztrácí velké množství vody a také minerálů potem, proto je důležité dodávat mu dostatek tekutin nebo sportovních nápojů, aby nedocházelo k dehydrataci, únavě či křečím. Doplnění tekutin po sportu je klíčové také k regulaci tělesné teploty, pro podporu svalové regenerace a zajištění optimálních funkcí těla. V létě je důležité pít jak před výkonem, tak během něho, ale po sportu jsou vhodné také speciální regenerační nápoje, které urychlí dobu regenerace a díky nim nebudete ani tak unavení. Takže první věc, kterou byste po tréninku měli udělat, je vždy se hlavně napít, což platí nejenom, když je teplo, ale také když sportujete i venku v zimě. 

Zůstáváte v mokrém oblečení 

Dosportovali jste a necháváte si na sobě mokré tréninkové oblečení? V létě a horku to nemusí být takový problém, protože je teplo a funkční materiály rychle schnou. Ale jindy v mokrém, propoceném oblečení velmi snadno prochladnete, i když jenom třeba trošku fouká. Pokud děláte intenzivní formy sportu, tak oblečení moc nepotřebujete, protože tělo se pohybem velice rychle zahřeje a pak se i hodně potí. Proto se ani venku nenachladíte, pokud setrváváte v pohybu. Problém nastává, jakmile se zastavíte. To tělesná teplota začne velice rychle klesat, a když se k mokrému oblečení ještě přidá ofouknutí větrem, máte na nachlazení nebo na nemoc zaděláno. Proto vždy platí, pokud je to možné, okamžitě se po aktivitě vysvléct z mokrého, dát si sprchu a pak se převléct do suchého.