Health Tak počkat! Vrací se snad opalování do módy?
Margaux Anbouba8. 7. 2025
Zatímco na jedné straně roste výskyt rakoviny kůže a dermatologové varují před škodlivostí slunečního záření, na té druhé stále častěji vídáme vlivné osobnosti a hvězdy přehlídkových mol se sluncem ošlehanou pletí. To s sebou přináší palčivou otázku: Je vůbec možné opalovat se zodpovědně?
Robert F. Kennedy, americký ministr zdravotnictví a lídr hnutí Make America Healthy Again, byl v nedávné době zastižen, jak opouští solárium Palm Beach Tan ve Washingtonu D. C. Zdroje kolem něj se však odmítly vyjádřit, zda významný politik zamířil do salonu za soukromým účelem aplikace samoopalovacího spreje, tedy dvacetiminutového pobytu v soláriu s intenzifikátorem opálení, nebo šlo ryze o formální záležitost ve státním zájmu. Zároveň se na trhu objevuje zcela nový druh tvářenky, která nabízí efekt sluncem políbené pleti, a modelky na přehlídce Chloé pro sezonu
jaro-léto 2025 předvádějí opálené rysy. To vše se přitom odehrává v době, kdy roste skepse vůči klasickým opalovacím krémům: influenceři propagují domácí, vědecky nepodloženou ochranu proti slunci, přičemž rakovina kůže – nemoc, které lze jednoduchou prevencí téměř úplně předejít, se vyskytuje čím dál častěji. Co si o tom všem máme myslet?
Dermatoložka
Anetta Reszko, držitelka certifikace Americké lékařské asociace, k tomu říká: „Vyrůstala jsem v době, kdy bylo opalování zcela běžné a do jisté míry i podporované,“ svěřuje se Vogue a pokračuje: „Dlouhodobé důsledky UV záření jsem plně pochopila až později, během svého lékařského vzdělávání.“ Pro příznivce MAHA (Make America Healthy Again) může hrát roli i fakt, že téměř polovina Američanů trpí
nedostatkem vitaminu D, přezdívaného „sluneční vitamin“.
I slunce má své výhody
„Zároveň roste povědomí o psychologických a biologických benefitech slunečního záření – od zlepšení nálady a podpory cirkadiánního rytmu až po syntézu vitaminu D,“ dodává lékařka. „To vše ovlivňuje imunitní odolnost i metabolické zdraví. V tomto kontextu se na sluneční světlo začínáme dívat jako na klíčovou, léčivou sílu a součást širšího
wellness trendu ‚zpět k základům‘.“
Nejde tedy o vystupovat proti slunci jako takovému, ale odmítat rakovinu kůže. Klíčem je bezpečnost – a ano, existují způsoby, jak se opalovat zodpovědně. „Riziko spojené s opalováním není u všech stejné,“ vysvětluje dermatoložka
Elyse M. Love, která profesně působí na Manhattanu. „Nejdůležitější je vyhnout se spálení. Hned na druhém místě je omezení celkového vystavení slunci.“ Dr. Reszko souhlasí. „Slunce si můžete užívat a zároveň přitom chránit svou pokožku. Zdravá kůže není o extrémech, ale o konzistenci a informovaných rozhodnutích.“
SPF je potřeba vždy: je jen na vás, v jaké podobě
Obě odbornice se shodují i v tom, čemu se vyhnout – a omlouváme se, ale pro skepsi vůči SPF tady není místo. Pokud vám nevyhovují chemické filtry, můžete sáhnout po minerálních, hlavní je použít jakoukoli ochranu. K dispozici je také oblečení s UV ochranou (UPF), které je vyrobené z tkanin, které blokují sluneční paprsky. Poslouží ale i klasické doplňky jako klobouk či plážový slunečník. Možností je spousta.
A protože trendy v beauty světě se pravidelně vracejí, právě teď nastává čas na comeback bronzového opálení. Dokonce i já, posedlá estetikou Dity Von Teese, jsem tomu podlehla. Sama jsem si minulý týden u Sophie Evans svlékla všechno kromě spodního prádla a nechala si od ní na tělo nanést luxusní samoopalovací sprej, teprve druhé falešné opálení ve svém životě. „V roce 2010 frčel přirozený, zdravý lesk,“ vysvětlovala Sophie, zatímco mi na kůži aplikovala vlastnoručně namíchanou verzi samoopalovacího přípravku St. Tropez, „ale v poslední době chtějí být všichni zase tmaví jako na začátku 2000s.“
Opět chtějí být všichni opálení jako v době milénia.“
A protože jsem se její um a odborné znalosti rozhodla využít na maximum, zvolily jsme pro mě tmavý odstín. Tak tmavý, že si změny druhý den všimlo pět lidí v kanceláři. A protože s takovým zabarvením běžně přichází i riziko poškození kůže od slunce, bylo vlastně docela uspokojující říct: „Díky, to je samoopalovák.“
Věda stále upozorňuje: pokud jde o opalování, nejbezpečnější cesta je ta falešná. Nezapomeňte. „Poškození kůže v důsledku opakovaných spálení se neprojeví hned – počítejte s desetiletým zpožděním – zatímco účinky opálení jsou viditelné téměř okamžitě,“ vysvětluje Dr. Love. „Většina lidí zpětně dojde k tomu, že krátkodobý efekt opálené kůže nestojí za dlouhodobé poškození pokožky a zvýšené riziko rakoviny kůže. Bohužel se ale nemohou vrátit o deset či dvacet let zpět a varovat své mladší já.“