Health

Bella Hadid otevřeně o depresích a úzkostech, za které se nesmíte stydět

Supermodelka Bella Hadid svůj trpký boj s úzkostí před veřejností nikdy neskrývala. Naposledy však byla na svém Instagramu ještě mnohem otevřenější než kdykoliv předtím: Sdílela sérii selfies, na kterých pláče. Navíc v reakci na videorozhovor s herečkou a kamarádkou Willow Smith přidala osobní vzkaz. „Miluji tě, jsem ráda za tvá slova. Cítím se díky nim o něco méně osamělá, a proto bych ráda zveřejnila tohle,“ uvedla tajuplně Hadid a nato se odvážně pustila do líčení svých pocitů...
Na účtu, kde ji sleduje přes 47 milionů followerů, Bella Hadid napsala: „Sociální sítě nejsou odrazem reality,“ a pokračovala: „Pro všechny, kdo s tím bojují, prosím, pamatujte na to. Někdy stačí slyšet, že nejste sami. A já pro vás mám vzkaz: Nejste sami. Mám vás ráda.“ Americká topmodelka dále zdůraznila, že každodenní boj někdy nelze vyhrát, ale musíte zjistit, jak se s ním naučit žít. „Pomoc sobě samým ani duševní nemoci/chemická nerovnováha nejsou lineární, jsou skoro jako horská dráha, která taky má své vzestupy a pády,“ vysvětluje. „Ale chci, abyste věděli, že na konci tunelu je vždycky světlo, i horská dráha se v určitém okamžiku pokaždé zastaví.“

Neočekávejte od sebe víc, než je potřeba

Pětadvacetiletá modelka také ujišťuje, že i když se pocity smutku a bezmoci mohou kykoliv znovu nastartovat, nejdůležitější je, že pokaždé odezní. Právě to jí samotné pomáhá přenést se přes všechny překážky. „Trvalo mi dlouho, než jsem si to srovnala v hlavě, ale několikrát jsem se taky zhroutila a zažila pocity vyhoření,“ přiznává Bella Hadid a dodává: „Když na sobě dostatečně pracujete, trávíte čas sami se sebou, abyste pochopili vlastní traumata, budete s to svoji nemoc pochopit nebo se o své vlastní bolesti naučit víc. A nakonec přijdete i na to, jak ji zvládnout. To je maximum, co od sebe můžete žádat.“

Pandemie zhoršila duševní zdraví

Podle Anxiety and Depression Association of America jsou úzkostné poruchy nejčastějším duševním onemocněním, kterými trpí víc než 40 milionů dospělých v USA ve věku 18 let a více. V důsledku pandemie se však podle Centers for Disease Control and Prevention dřívější čísla vyšplhala rekordně nahoru: Jenom od srpna 2020 do února 2021 se procento dospělých s příznaky úzkosti či deprese zvýšilo z 36,4 % na 41,5 %.
Depresi ovšem může prohloubit nebo vyvolat i jakákoliv jiná fyziologická nemoc. Odhaduje se, že až třetina lidí s vážným zdravotním stavem vykazuje příznaky deprese. V roce 2016 Bella Hadid prozradila, že se potýká s následky boreliózy, nemoci, jejíž příznaky včetně únavy a chronické bolesti svalů mohou výrazně ovlivnit celkovou kvalitu života.

Klíč k lepšímu světu

„Myslím, že jednou z nejdůležitějších věcí je destigmatizace všech problémů s duševním zdravím, zejména úzkostí. Spousta pacientů si totiž myslí, že jsou s problémem sami, a přitom to není pravda,“ tvrdí klinická psycholožka Ramani Durvasula a potvrzuje úsilí Belly Hadid se vzkazem, že se za své problémy nemusíte rozhodně stydět.