Wellness

Snadný trik, jak (konečně) přestat prokrastinovat

Boj proti prokrastinaci: Všechno se dá zvládnout za 5 vteřin. Neomylné pravidlo od slavné americké koučky Mel Robbins slibuje vnést do každodenního života novou dávku dynamiky.
Foto: Guillaume Roemaet for Vogue CS
Trenérka osobního rozvoje Mel Robbins bývala prokrastinátorka. Ocitla se na dokonce na pokraji vyhoření a bylo pro ni stále obtížnější ráno vstát a pustit se do každodenních úkolů. Aniž si to pořádně uvědomovala, jednoho dne vytvořila jednoduchou techniku, která jí pomáhala denní povinnosti realizovat a všechny je dotáhnout do konce. Metodu časem pojmenovala jako pravidlo 5 sekund a zdá se, že může pomoci i vám.

Pravidlo 5 vteřin proti prokrastinaci

Pravidlo je jednoduché: Když se chystáte na nějaký úkol (nebo cítíte, že se bráníte něčemu nepříjemnému, co je třeba udělat), začněte odpočítávat od pěti. Až dojdete k jedné, pusťte se do toho a dejte se do práce. Účinek spočívá v tom, že překvapíte mozek a začnete jednat dřív, než si to vůbec uvědomí. Získáte tak zpět kontrolu nad svými myšlenkami.
„Myslíte si, že vám k práci chybí motivace, ale to není pravda,“ poznamenává Mel Robbins. „Abyste se změnili, rozjeli podnikání, byli lepším rodičem, partnerem a dělali vše, čeho chcete v životě dosáhnout, nevyhnutelně musíte projít složitými, děsivými a nejistými věcmi. Nikdy nebudete mít pocit jistoty, že to zvládnete, ale zvládnout to můžete.“ Robbins dodává, že myšlenka, že úspěch je založen pouze na motivaci, je pověra. Spíše jde o výsledek efektivní práce.

Jednejte ještě dříve, než vás mozek odradí

Odborníci na neurovědy vysvětlují, že tato metoda je úspěšná, protože působí na prefrontální oblast čelního mozkového laloku, kde sídlí centrum rozhodování, paměti a uvažování. Když máte čelit něčemu stresujícímu nebo nepříjemnému, mozek se bude snažit najít výmluvu, proč se úkolu vyhnout, ale uplatněním pravidla 5 vteřin si zajistíte kontrolu nad vlastními myšlenkami, „získáte zpět důvěru v sebe sama, zaženete strachy, přestanete se stresovat, budete žít šťastněji a konečně získáte odvahu promluvit o svých nápadech a stát si za nimi".
Kromě zvýšení produktivity vám metoda pěti vteřin pomůže snížit úzkost, zbavit se paralyzujících obav (např. z létání nebo mluvení na veřejnosti) a získat sebedůvěru.
Článek vyšel v originále na vogue.fr.