Wellness6 důvodů, proč je z kokosové vody nový beauty & health must-have
Audrey Noble15. 7. 2025
Pokud hledáte osvěžující nápoj, který dokonale balancuje mezi zdravím a chutí, jen těžko najdete něco lepšího než kokosovou vodu. Je přirozeně sladká, výživná, ale zároveň má nízký obsah kalorií a její výhody nelze přehlížet. Proč? Vysvětlíme.
Dietoložka Samantha Dieras, ředitelka ambulantní nutriční péče v nemocnici
Mount Sinai, uvádí, že kokosová voda je čirá tekutina uvnitř kokosu a je důležité si ji neplést s kokosovým mlékem, což je zas neprůhledná tekutina, která vzniká mixováním a cezením dužiny kokosu. Níže odborníci shrnují všechny způsoby, jak může kokosová voda prospět vašemu zdraví.
Přestože se o kokosové vodě tvrdí, že má celou řadu pozitivních účinků, odborníci vyzdvihují zejména těchto šest hlavních:
Obsahuje mnoho živin a antioxidantů
Podle amerického ministerstva zemědělství je kokosová voda skvělým zdrojem základních živin a antioxidantů, které pomáhají udržovat celkové zdraví. Odbornice vyzdvihuje především aminokyseliny, antimikrobiální peptidy, sacharidy, enzymy, elektrolyty, vitamin C a antioxidanty.
Zajišťuje hydrataci
Kokosovou vodu tvoří z
95 % voda, což z ní dělá ideální volbu při žízni nebo únavě. Samantha Dieras uvádí, že při ztrátě tekutin, ať už se jedná o běžnou činnost, nebo nemoc, jako je zvracení či průjem, může kokosová voda pomoci předejít dehydrataci. Neměla by však nahrazovat běžný
pitný režim.
Může pomoci s udržením váhy
Lékařka Elizabeth Sharp, zakladatelka
Health Meets Wellness, upozorňuje, že kokosová voda má nízký obsah kalorií a méně tuku než jiné ovocné šťávy nebo smoothie, takže představuje jejich zdravější alternativu. Pravá kokosová voda neobsahuje žádný přidaný
cukr. Elizabeth Sharp ale zároveň připomíná, že kokosová voda neobsahuje dostatek jiných makroživin, jako jsou bílkoviny a tuky, důležité pro vyváženou stravu a regulaci krevního cukru. „Kokosová voda může být součástí diety určené ke snižování hmotnosti,“ říká, „ale sama o sobě hubnutí nezpůsobí.“
Prevence ledvinových kamenů
Díky vyšší hydrataci a rovnováze elektrolytů může podle Elizabeth Sharp kokosová voda pomáhat předcházet vzniku ledvinových kamenů. Ty se objeví, když se v moči tvoří krystaly vápníku a jiných sloučenin. Jedna studie na menším vzorku ukázala, že kokosová voda může zvyšovat množství citrátu, draslíku a chloridů v moči, čímž se snižuje riziko tvorby krystalů.
Doplnění elektrolytů po cvičení
Dieras říká, že kokosová voda se často využívá po fyzické aktivitě k doplnění elektrolytů, tzn. minerálů nezbytných pro buněčné funkce. Dr. Sharp dále uvádí, že při intenzivním pocení a fyzické námaze tělo potřebuje více elektrolytů. Kokosová voda obsahuje např. sodík, draslík a hořčík. Některé
studie naznačují, že po cvičení může být kokosová voda účinnější než obyčejná voda.
Podporuje trávení
Kokosová voda je bohatá na draslík a má protizánětlivé účinky. Může pomoci vyrovnat střevní mikroflóru a podpořit hydrataci, což jsou klíčové faktory zdravého trávení. Studie rovněž ukazují, že kokosová voda může zrychlit
metabolismus a podpořit růst zdravých střevních bakterií.
Možné nevýhody?
Přestože kokosová voda nabízí mnoho zdravotních benefitů, existuje i pár věcí, na něž je třeba dát si v souvislosti s ní pozor. Dieras například uvádí, že tvrzení o anti-aging účincích kokosové vody zatím nejsou vědecky potvrzena. Také zatím neexistují jednoznačné důkazy, že kokosová voda snižuje riziko srdečních onemocnění. Ačkoli draslík v ní obsažený může teoreticky pomoci regulovat účinky sodíku, další výzkum je nezbytný. Podle Elizabeth Sharp také může být problémem obsah cukru. Kokosová voda může rychle zvýšit jeho hladinu, obzvlášť pokud je konzumována nalačno nebo ve velkém množství. „Doporučuji ji pít jako ovocnou šťávu – v malém množství a ideálně spolu s vlákninou, bílkovinami a tuky, které pomáhají zabránit výkyvům cukru v krvi.“
Samantha Dieras dodává, že kokosová voda není vhodná pro každého. Kojenci by ji neměli pít vůbec, protože obsahuje fluorid, který může být pro novorozence toxický. Osoby s diabetem nebo onemocněním ledvin, které mají potíže s vylučováním draslíku, by ji měly konzumovat opatrně, nebo se jí rovnou raději vyhnout, s čímž Elizabeth Sharp souhlasí. A důležitá informace nakonec, pro sportovce nebo maratonské běžce není kokosová voda vhodnou volbou během výkonu. Neobsahuje totiž dostatek elektrolytů, aby nahradila ztracený sodík a hořčík, a může způsobit křeče v břiše. V takových případech se držte osvědčených sportovních nápojů nebo čisté vody.
Samozřejmě zde ale platí, že jako u všech záležitostí týkajících se zdraví: vždy se poraďte s lékařem nebo jiným zdravotnickým odborníkem.