Cestování

Za uměním do Berlína. Které skryté galerie právě teď neminout?

Berlín je jedno z měst, ve kterých najdete umění na každém rohu. Od grafitti na legendární berlínské zdi až po nespočet galerií s instalacemi od světoznámých umělců. Pokud potřebujete načerpat trochu inspirace, máme pro vás průvodce arty Berlínem, ve kterém žádné turistické evergreeny nenajdete.
Zajímá vás, co spojuje zpěváka Drakea a kostel na Dorotheenstädtischer hřitově, jak se ze skladu na banány stala galerie nebo proč je konec léta je tím pravým obdobím na umění? Tudy, prosím.
Foto: archiv Sammlung Boros

Sammlung Boros

Jedna z nejexkluzivnějších galerií si už prošla různými změnami. Původně byl tento prostor postaven v roce 1942 jako bunkr, poté sloužil jako věznice, sex klub nebo sklad na banány. Od roku 2003 tu najdete galerii Sammlung Boros, do které se dostanete pouze po předchozím objednání. Do tohoto bunkru se dá jít jenom v malých skupinkách a to také podtrhuje celkový jedinečný dojem. V současnosti Sammlung Boros vystavuje 19 mezinárodních umělců jako jsou Martin Boyce, nebo Andreas Eriksonnn, který mixuje umění ze začátku devadesátých let.
Foto: Archiv König gallery

König gallery

Jedná se o  zcela nenápadnou budovou v srdci čtvrti Kreuzberg, když ale vstoupíte dovnitř, čeká na vás místo, které provokuje, experimentuje, klade otázky a dokáže zanechat dojem. Momentálně v König gallery najdete výstavu fotografií Andeasa Mühe, který tvrdí, že „Kdo ovládá obrazy/myšlenky, ovládá realitu”. Od 24.9. zde budete zase moct použít i své ostatní smysly díky openingu instalace umělce Davida Zinky YI, který si ve svých instalacích pohrává se zvuky, tempem, slovem a minimalistickými objekty.
Foto: Archiv Dorotheenstädtischer

Hřbitov Dorotheenstädtischer

Na tomto hřbitově se nachází obyčejný kostel s neobyčejnou světelnou instalací. Tu totiž navrhnul James Turrell, umělec, který má na svědomí kupříkladu videoklip Hotline Bling amerického zpěváka Drake. Kdyby vám bylo mixu pečlivě promyšleného osvětlení málo, James Turrell má v Berlíně od konce září ještě jednu instalaci s názvem Aural a to v zahradách židovského muzea na Linden Strasse.
Foto: Me Collectors Room

Me Collectors Room

Kreativní prostor pro privátní sběratelské výstavy. Jako jedna z pokrokových galerií bere umění jako součást života, prosto se snaží aby bylo blízké všem lidem. Často se zde konají akce zaměřené právě na kreativní děti, teenagery, nebo koncerty, literární večírky a eventy, které mísí gastronomii a design.
Pro dokonalý umělecký požitek doporučujeme do Berlína vyrazit na začátku září. Do 9. září 2018 tu probíhá Berlínské Bienále umění, které se kromě výstav zaměřuje na různé představení, workshopy, diskuse a aktivní zapojení veřejnosti přímo do tvorby umění. Kromě toho se s jedním vstupným dostanete celkem do 5 galerií a institutů umění a urbanistky: KW Institute For Contemporary Art, Akademie der Kunste, ZK/U Center For art and urbanistics, Volksbuhne Pavilion, HAU Hebbel AM UFFER.