CestováníScuola del Cuoio ve Florencii: Tady vznikají kabelky, které obdivuje celý svět
Romana Schützová14. 7. 2025
Florentská bazilika Santa Croce není jen tak ledajaký chrám. V jejích freskami bohatě zdobených prostorách totiž sídlí vyhlášená kožařská škola. Scuola del Cuoio je synonymem pro dokonalé rukodělné výrobky, o kterých sní nejedna celebrita.
Kožené výrobky z Florencie mají věhlas po celém světě, a to již velmi dlouho. Koželuhové se za dávných časů usazovali v dosahu řeky Arno. Jejich profese totiž vyžadovala velké množství vody. V těsné blízkosti Arno se rozkládá čtvrť Santa Croce, jejíž největší dominantou se stala bazilika Santa Croce, jeden z nejvýznamnějších florentských kostelů. Odpočívají v ní velikáni italské historie. Hrobku tu má Michelangelo Buonarroti, Galileo Galilei, skladatel Gioacchino Antonio Rossini nebo Niccolò Machiavelli.
Od 13. století v této čtvrti sídlily koželužny, v klášteře vázali mniši svaté texty do vyčiněné kůže. Ferdinand I. Medicejský však koželuhy vyhnal za městské hradby. Nelíbilo se mu totiž, jaký odpad produkují. Dnes je vše jinak, a přece se koželužna vrátila ke svým kořenům…
Dobročinnost na prvním místě
Po druhé světové válce dostali františkánští mniši z kláštera při bazilice Santa Croce nápad: spojí se se dvěma váženými florentskými rodinami, které udávají tón v oblasti zpracování kůže už od 30. let 20. století. Důvod? Chtěli především pomoci chlapcům ze sirotčince Città dei ragazzi v Pise, kteří během války přišli o rodiče. Děti se tu měly naučit řemeslu a získat životní uplatnění.
30. léta 20. století. Mniši ze Santa Groce oslovují florentské koželuhy, aby naučili sirotky pracovat s kůží.“
Marcello Gori a Silvano Casini tak začali děti učit, jak se vyznat v různých druzích kůže, podrobně jim vysvětlovali techniky ručního řezání kůže i to, jak se vyrábí kožené zboží – od malých výrobků až po velké tašky. Sirotci se například dozvěděli, jak řezat kůži, lepit ji, šít, perforovat nebo na ni malovat. Nejtalentovanější z nich pronikli i do tajů, jak useň pozlacovat – plátkovým 22karátovým zlatem se zdobily například psací stoly či šperkovnice.
Učebny? S přímým vstupem do kostela
Vyučování probíhalo v dormitáři, bývalé společné ložnici mnichů – v prvním patře východního křídla kláštera, ze kterého je přímý přístup do kostela. Ve stejných prostorách, s klenutým stropem a erby rodiny Medicejských, se žáci učí dodnes. Skvostný prostor je dílem architekta Michelozza di Bartolomea, průkopníka renesanční architektury. Fresky na stěnách pocházejí od Domenica Ghirlandaia, výrazného představitele florentské školy 15. století, jehož žákem byl i Michelangelo Buonarroti!
Vládní vyznamenání
Zdejší učni se natolik činili, že poptávka po jejich výrobcích neustále rostla. Škola proto své brány otevřela i zákazníkům. V análech se proto jako oficiální start působení školy uvádí datum 24. květen 1950. Nejdříve si lidé pro zboží chodili přímo do dílen, později vznikl
showroom. Již koncem roku 1950 začala škola (po dohodě s ministerstvem spravedlnosti) nabízet kurzy pro vězně ve věznici Murate. Marcello Gori byl za tento počin vyznamenán italskou vládou.
Velké zakázky od amerického letectva nebo prezidentského domu
V 50. letech si výrobky zdejších studentů oblíbili Američané. Zakázky dorazily například od 6. flotily Spojených států amerických, námořní formaci dislokovanou v oblasti Středomoří. Přidalo se i americké letectvo a americká velvyslanectví v Evropě. Oválnou pracovnu prezidenta Dwighta D. Eisenhowera v Bílém domě zdobil psací stůl vyvedený v kůži z florentské školy.
Pracovnu prezidenta v Bílém domě zdobil psací stůl vyvedený v kůži z florentské školy.“
Jenže v listopadu 1966 pršelo ve
Florencii tak silně, že řeka Arno zaplavila celé historické centrum města. Scuola del Cuoio, stejně jako celá bazilika Santa Croce, byla plná vody a bahna. Škody enormní. Téměř rok se všichni vzpamatovávali ze vzniklých škod, načež byl provoz po náročném procesu obnoven.
Odkaz, o který pečují potomci zakladatelů
Rodina Gori se i v současnosti stará o zachování starých technik zpracování kůže. Za kvalitou a věhlasem kožených výrobků z téhle školy stojí výběr kůže, dlouhé uvažování nad designem, pečlivé vypracování do posledního detailu i mnoho dalších faktorů. Po smrti otců-zakladatelů pokračují v jejich odkaze dcery Marcella Goriho – Laura, Francesca a Barbara. A angažují se i jejich děti: Tommaso, Filippo a Beatrice.
Kožené kabelky a bundy z Florencie? Prestiž i na nejvyšších místech
Následovníci zakladatelů založili Nadaci Marcella Goriho, která prostřednictvím grantů vítá talentované studenty z celého světa. Ti mají pracovní stoly umístěné v kostelní chodbě. Pod jejich rukama vznikají kabelky, ledvinky, peněženky, psaníčka, pásky, přívěsky, ale i kožené bundy a různé doplňky. Sbírají za ně ocenění na prestižních mezinárodních soutěžích.
Pod rukama zdejších tvůrců vznikají kabelky, peněženky, bundy a další kousky oceňované cenami i VIP zákazníky.“
Pořizují si je hvězdy filmového i pěveckého nebe. Touží po nich módní návrháři, aby doplňovaly jejich modely na přehlídkových molech. Spolupracují s automobilkami i italskou televizí. Výrobky nechybějí ani v luxusních hotelech – v pařížském Ritzu nebo římském Hassleru.
Vidět školu na vlastní oči? Sen, který si plní nejedna hvězda
Zájem se však týká nejen samotných výrobků. Na návštěvě se tu tak objevila řada známých osobností: například členové královské rodiny z Velké Británie, italští prezidenti, manželé Kennedyovi, Madeleine Albright, Ronald Reagan, Barbara Bush, James Stewart, Paul Newman, Grace Kelly, Katharine Hepburn,
Audrey Hepburn, Rob Schneider, John Houston, Steven Spielberg, Robert Downey Jr. nebo Noah Wyle. A byli okouzleni!