Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Cestování

Karpacz v Polsku: Cíl pro milovníky kouzelné přírody, optických klamů i dávných příběhů

Romana Schützová22. 4. 2025
Kde strávit slunečný víkend, když milujete romantické výhledy a třeba i vysokohorské túry? Jen kousek za českými hranicemi se nachází kouzelné lázeňské město, které se rozložilo na severním úbočí Krkonoš a svým územím zasahuje až k vrcholu Sněžky. Následující krásy vás tady nadchnou.
Kostel Wang
Foto: Romana Schutzová
Kostel Wang

Kostely ze dřeva

Nemusíte se trmácet až na sever Evropy, abyste se mohli kochat syrovou krásou dřevěných kostelíků. Ve čtvrti Karpacz Górny se tyčí dřevěný kostel Wang. Malebný svatostánek, který zdobí místní krajinu, sem byl dopraven z Norska v 19. století. Takových kostelů stávalo v zemi na severu okolo tří set, do dnešních dní jich však přežilo jen třicet. Příběh právě tohoto se začal psát ve 12. století, kdy byl ve městě Vangu postaven z norské borovice. A když se o 700 let později kostel kvůli špatnému technickému stavu málem zhroutil, rozhodli se ho místní prodat. Za 427 marek ho zakoupil norský malíř Johan Christian Dahl, a to na přání pruského krále Fridricha Viléma IV. Kostel byl následně rozebrán do posledního šroubku a převezen do Berlína, kde měl zdobit Paví ostrov. Nakonec ale zamířil do Karpacze. Stalo se tak pro změnu na žádost hraběnky Friederiky Karoliny von Reden z Bukowce, která nutně potřebovala pro své panství nový dům Páně. V Karpaczi byl kostel znovu složen, doplněn žulovou věží a v roce 1844 vysvěcen. Zajímavost? Kostel oplývá 174 okny a traduje se, že jeho aura napomáhá šťastnému manželství. Na obou stranách oltáře stojí dva svícny s labutěmi, symboly věrnosti a se srdci, symboly lásky. Svícny se zapalují jen během svatebních obřadů. Další doporučení? Od kostela Wang vyrazte na horskou túru. Směr? Druhé největší jezero v Krkonoších s názvem Maly Staw.
Interiér kostela
Foto: Romana Schutzová
Interiér kostela

Krkonošská bylinná medicína

Ve 12. století v tomto městě dobrodruzi prohledávali těžko přístupná místa a hledali vzácné nerosty. Kutali ve strmých srázech i roklinách a rýžovali zlato v horských potocích. Dodnes můžete spatřit na skalách v okolí města směrové značky, které si tam dávní průzkumníci vytesali. Zbystřete a hledejte tvary, jako je hvězda, slunce, kladivo nebo otevřená dlaň. V kronice z roku 1599 se můžeme dočíst, že se zde začíná těžit železná ruda. S rozvojem hornictví rostl zájem i o dřevěné uhlí. Zabydleli se tu proto dřevorubci a uhlíři. Po bitvě na Bílé hoře sem pro změnu zamířila vlna emigrantů z Čech, kteří povětšinou vyráběli léčiva z místních bylin. A zdaleka se nejednalo o malovýrobu. Přípravků tu vyráběli okolo dvou set! Na všemožné neduhy jejich recepty fungovaly dokonale. 
Přípravky krkonošské bylinné medicíny byly vyhlášené po celé Evropě. Přestože byl o zdejší horské medikamenty obrovský zájem, v 18. století došlo k administrativnímu nařízení, které přikazovalo snížit počet prodávaných léčiv z 98 na 46 druhů. Sláva krkonošské bylinné medicíny začala pomalu pohasínat… Dnes však její věhlas opět vzkvétá. Za vynikající účinky vděčí nadmořské výšce, čistému vzduchu a rozmanité flóře. Zamiřte do některého z místních obchůdků a udělejte si radost. Zamotejte se v okolí ulic Nad Łomnica a Nadrzeczna. Možná se vám podaří objevit pozůstatky zahrádek, které tu dávní bylinkáři zakládali.   

Magnetický kopec

Baví vás optické klamy? Vypravte se do ulice Straźackiej, kde se nachází magnetický kopec. Pokud je terén zvlněný a obzor zakrývají stromy, jste totálně dezorientovaní. Vysvětlení? Lidské oko nedokáže rozlišit mírné stoupání od mírného spádu, pokud k tomu nemá nějaké další referenční body. A kdybychom cestu proměřili, zjistili bychom, že klesá. A i když vás bude jen šálit zrak, zážitek je to k nezaplacení. Tip: Prozkoumejte okolí magnetického kopce. Nedaleko se divoce valí řeka Łomnica. 
Sněžka z polské strany
1 / 4
Sněžka z polské strany
Foto: Romana Schutzová

Kouzlo starých časů 

Nechte se očarovat v okolí Karpacze. Najdete tu jednu z nejstarších horských chat v Polsku – Schronisko Samotnia. Už v 17. století zde pobýval hlídač, který střežil místní hvozdy. Když začali o 200 let později proudit do Krkonoš turisté, bylo stavení rozšířeno, aby sloužilo jejich potřebám. Zlaté časy zažívala chata koncem 60. let 20.  století. Její správce tu organizoval kulturní a sportovní akce – promítaly se tu filmy s horskou tematikou, konaly se lyžařské memoriály, horské školy, organizovaly se výlety. A tahle tradice pokračuje, dřevěný interiér dodává místu jedinečnou atmosféru. Ale pozor! Trasa od kostela Wang k chatě Samotnia má něco přes čtyři kilometry, převýšení však dosahuje 325 metrů. Dejte si ale raději časovou rezervu. Bonus? Od chaty můžete pokračovat po turistické stezce až na Sněžku. 
Co dalšího by vám nemělo uniknout: Divoký vodopád je uměle vybudovaná hráz, která má bránit povodním. Voda padá přes uměle vytvořený stupeň v lese a s okolní krajinou vytváří okouzlující scenérii pro fotografování. Celá oblast kolem vodopádu je protkaná turistickými stezkami. Chcete si zkrátit cestu na Sněžku? Kousek odtud objevíte dolní stanici lanovky na Kopu!
Kde se ubytovat: Kufry složte ve stylovém hotelu Mövenpick Resort & Spa Karpacz. Nechte se tu zhýčkat při masáži, případně se naložte do venkovního vyhřívaného bazénu a zadívejte na okolní hory na horizontu. V restauraci, která vás potěší moderním designem, si dopřejte večeři z dobrot tradiční polské kuchyně. Láká vás romantika ve dvou? Zasedněte na balkon se sklenkou vína a kochejte se výhledy na okolní horská panoramata. Idylka zaručena!