Cestování

Šest způsobů, jak v roce 2019 cestovat udržitelně

Udržitelné cestování je v roce 2019 jedním z klíčových témat. Všichni chceme poznávat svět výhodně, férově a uvědoměle. Ale jak na to? Zeptali jsme se expertů na ekoturistiku.

Udělejte si průzkum

Nejlepším způsobem, jak začít, je vyhledat si o plánované cestě co nejvíce informací a hlavně se nebojte obrátit na odborníky. „Doporučuji vybrat si cestovní kancelář nebo agenturu, která má prokazatelné zkušenosti v oboru a která vám cestu připraví na míru,“ říká Joss Kent, CEO organizace pro udržitelné cestování &Beyond. „To nejdůležitější, co sledovat, je transparentnost. Většina renomovaných cestovních kanceláří ráda na vyžádání podá dodatečné informace.“ 
„Ptejte se hlavně na to, jak daná společnost chrání přírodu a podporuje místní komunitu,“ dodává. „Ochrana přírody a volně žijících zvířat je věda a společnosti, které ji berou vážně, pravděpodobně provedou výzkumné studie, ať už samostatně, nebo ve spolupráci s jinými organizacemi.“ 
Foto: Grant Ordelheide/Getty Images
Vodopády Iguaçu, Argentina
Foto: Bento Fotography/Getty Images
Phang Nga, Thajsko
Foto: Peetatham Kongkapech/Getty Images
Thajsko

Podporujte místní komunity

Základním faktorem udržitelného cestování je, aby místní komunita měla ze svých návštěvníků prospěch, třeba „tím, že bude mít zajištěn podíl z výnosu,“ vysvětluje Kent. „Hledejte cestovní kancelář, kde provoz pomáhají zajišťovat malé podniky, a sledujte, zda zaměstnává místní obyvatele.“ 
„Cestovatelé, kteří utrácejí v lokálních podnicích, mohou mít opravdu pozitivní vliv na místa, která navštěvují,“ souhlasí Eytan Elterman, spoluzakladatel společnosti Lokal. „Když plánujete cestu, najděte si hotely s místními vlastníky, sledujte také ocenění a certifikáty udržitelnosti. Pomůžete tak chránit ohrožené prostředí i kulturu.“ 
Foto: Lokal
Studio Naenna, Čiang Mai, Thajsko
Foto: Vicki Jauron, Babylon and Beyond Photography/Getty Images
Národní park Amboseli, Keňa

... a přírodní rezervace 

„Chcete-li vidět divoká zvířata prospívat v jejich původním prostředí, pak je třeba ho podporovat,“ říká Joss Kent z &Beyond. „Cestování je skvělý způsob, jak na to. Dokud návštěvník nepřijede na safari a neuvidí nosorožce v pár metrů vzdáleném křoví, může být těžké se s něčím takovým identifikovat. Díky této zkušenosti se naši hosté stávají horlivými ochránci přírody. Buďte připraveni na to, že cestování je zkušenost, která vám změní život a probudí ve vás touhu po autentických zážitcích.“ Opět přitom platí, že je důležité používat důvěryhodného organizátora, který zajistí etický přístup a ochranu životního prostředí. 
„Možná si myslíte, že váš zážitek se slony v Thajsku je neškodný, ale opravdu znáte zázemí té konkrétní společnosti, jak zachází se zvířaty, popřípadě odkud sloni pocházejí?“ ptá se Max Sinclair, zakladatel Eco Companion. „Pokud máte pochybnosti, můžete si promluvit s ekologickými odborníky Eco Companion, kteří pro vás zdarma provedou průzkum.“
Foto: &Beyond
Estancias, Argentina
Foto: Lokal
Petra, Jordánsko
Foto: TorriPhoto/Getty Images
Chráněná oblast Ngorongoro, Tanzánie

Kde se ubytovat 

Výběr ubytování je příležitostí investovat do místní komunity a ekonomiky, takže se podívejte na lokální penziony a ubytování bed & breakfast. „To může znamenat bydlet v chatě na okraji jezera spíše než v nadnárodním hotelu nebo resortu,“ říká Justin Francis, generální ředitel společnosti Responsible Travel.
Foto: &Beyond
Soukromá rezervace Ngala, Nigérie
Foto: Lokal
Foto: &Beyond
Nxabega Okavango Camp, Botswana

Najděte ten nejkratší let

Omezovat uhlíkovou stopu je při cestování obtížné, ale existují způsoby, jak to udělat. Jako například najít si nejkratší trasu letu do cílové destinace a využívat veřejné dopravy tam, kde je to možné, zvláště při cestách po blízkém okolí. „Prozkoumejte novou destinací pěšky nebo na kole, než abyste používali auta nebo taxi,“ doporučuje Max Sinclair z Eco Companion.
Foto: vistoff/Getty Images
Zakopane, Polsko
Foto: Alexander Spatari/Getty Images
Foto: Kynder
Eco Camp, Peru

Nekupujte cestovní mini sety

„Spíše než v hotelových obchodech se suvenýry nakupujte u malých, nezávislých podniků, které získávají své produkty lokálně a udržitelně,“ říká Louree Maya z Kynder. „Ubytovací zařízení, restaurace, kavárny a cukrárny, které pečují o lidi a planetu, stojí za to podporovat.“
A čeho se úplně vyvarovat? „Když nakupujete dárky, zkoumejte použité materiály, protože některé věci by mohly být vyrobeny z neudržitelných surovin získaných krutým způsobem, jako je například korál nebo želvovina,“ říká Sinclair. 
“A pokud jde o balení, nekupujte cestovní mini sety. Pro životní prostředí je lepší, pokud z větší lahve přelijete například šampon nebo kondicionér do menší, kterou můžete použít opakovaně.“
Foto: Lee Frost/Getty Images
Marrákeš, Maroko