Vogue LeadersLucie Neumanová: Lepší než pracovat tvrdě je pracovat strategicky
Sára Voldánová21. 8. 2023
Přestože je mentoring nejstarší formou učení, v Česku se na něj téměř zapomnělo. Jeho přínosy objevila Lucie Neumanová během let strávených ve Spojených státech a rozhodla se jeho principy přenést i k nám prostřednictvím mentoringové platformy Femme Palette, kterou spoluzaložila. Individuální mentoring vnímá jako vzájemně obohacující pro obě strany.
Mentór byl Odysseův přítel, který vychovával jeho syna. Homér ho popsal jako loajálního, moudrého učitele, který pomáhá svému svěřenci překonávat překážky. Platí to i o mentorech v dnešním světě?
Asi by se to tak dalo říct. Tím, že mentor sdílí své zkušenosti a poznatky, vlastně pomáhá menteemu, aby se vyvaroval chyb. A když už nastanou, aby je snadno překonal. Mentoring v našem pojetí především nasměrovává, provází a dodává sebevědomí.
Na škole mi přišlo, že nejvzdělanější člověk v oboru mi nemusí nutně předat maximum, pokud není v jádru dobrý kantor. Je to stejné i s mentoringem?
Je to určitě podobné. Mentorem může být každý, kdo má za sebou mnoho zkušeností, které chce sdílet, ale správnému mentorování se člověk musí naučit. Nejde totiž jenom o předávání poznatků, důležité je i aktivní naslouchání, efektivní komunikace, schopnost motivovat a celkově být pozitivním vzorem. Ve Femme Palette s tím našim mentorkám a mentorům samozřejmě pomáháme.
Je důležité si o příležitost zkrátka říct.
Říkají vám vaši mentoři, že je obohacuje a posouvá kontakt s jejich svěřenci?
To slyšíme opravdu často a myslím, že to je i jeden z důvodů, proč s námi mentoři zůstávají. Mentor dostane jiný pohled na věc, naučí se předávat své zkušenosti srozumitelně a může si tak zlepšit aktivní naslouchání a celkově leadershipové dovednosti. Já sama jsem se od svých mentees hodně naučila, a dokonce se z nás v několika případech staly i kamarádky.
Měl by být přístup k mentoringu pracovním benefitem?
Hodně společností už nějakou dobu využívá takzvaný interní mentoring, který funguje v rámci firmy. Ten je samozřejmě přínosný, ale jsou s ním spjaté i nevýhody. Už jsme párkrát slyšeli, že se mentees bojí s mentory sdílet, jak se opravdu cítí, aby je to v práci nepoškodilo. Proto teď ve firmách prosazujeme náš externí mentoringový program. Díky němu získávají nové know-how a mají se ve složitých situacích na koho obrátit. Mnoho průzkumů ukazuje, že mentoring může pomoci s angažovaností, retencí a produktivitou zaměstnanců. Skrz osobní přístup dostane mentee přesně tu pomoc, kterou potřebuje.
Měl by se koncept mentoringu využít v českém školství, třeba v rámci individuálního přístupu k nadaným dětem?
Myslím si, že v tomto je určitě potenciál. Měli jsme v programu už mnoho studentů jak středních, tak vysokých škol, kteří byli šikovní, ale ztracení v tom, kudy se vydat. Naši mentoři jim ukázali možnosti, pomohli zvolit správný kariérní směr a definovat další kroky. Ze zpětné vazby, kterou od nich dostáváme, vyplývá, že jim to velmi pomohlo.
Jakou radu byste si přála dostat na začátku kariéry?
Přála bych si, aby mi někdo řekl, že lepší než pracovat tvrdě je pracovat strategicky. Vycházela jsem z předpokladu, že když budu mít dobré výsledky, tak si toho ve firmě automaticky všimnou a dají mi více příležitostí. Až postupem času jsem přišla na to, že člověk musí být skutečně vidět. Osobně bych doporučila nastavit si s nadřízeným jasný plán růstu, na týmových schůzkách prezentovat svoji práci, zapojovat se do diskuzí a v neposlední řadě si o příležitost zkrátka říct.
Kam byste chtěla vývoj firmy dále směřovat?
Letos jsme se zaměřili na vývoj vlastní mentoringové platformy. To nám pomůže více škálovat náš program a růst. Plánujeme také nadále nabízet náš mentoringový program ve firmách, jak v Česku, tak v zahraničí. Spolupráce s firmami nám umožňuje vytvářet aktivity na pomoc ženám s jejich kariérním rozvojem, od udělování stipendií po organizování vzdělávacích akcí a dalších aktivit na jejich podporu.
Kariérní podporou žen se zabývá i konference Leadership and Career Conference, kterou plánujete na říjen. Co si z ní návštěvníci odnesou?
Konference proběhne 7. října v prostorách WPP na Bubenské. Tento rok se budeme zaměřovat hlavně na leadership. Probereme témata jako trendy v leadershipu, AI, skloubení vedoucí pozice a mateřství nebo strategické myšlení. Návštěvníci se mohou těšit například na Hanu Součkovou ze SAP, Ditu Formánkovou z Czechitas či Sentu Čermákovou z Deloitte. Většina řečníků jsou také mentorky a mentoři ve Femme Palette.
Lucie Neumanová je spoluzakladatelkou a CEO společnosti Femme Palette, která pomáhá nejen ženám v kariérním růstu prostřednictví mentoringu. Šest let žila v San Francisku, kde nejdříve pracovala v marketingu a později jako UX designérka v technologických start-upech. Nyní žije v Berlíně, kam Femme Palette minulý rok expandovala.