Novinky

Vše nejžhavější

U příležitosti (anebo pod záminkou?) návrhářových narozenin vybírá Martin Váša top 10 sexy a stále inspirativních momentů, kdy si slavné osobnosti oblékly model z dílny Toma Forda.
Minimalista, romantik, praktik, ekolog, revolucionář, snílek, konzervativec, provokatér, realista, vizionář. Kritici módy, profesionální nebo ne, s oblibou lepí návrhářům cedulky na záda. Pořádek musí být. Jakou ale dát Tomu Fordovi?
V mé evidenci je Ford veden jako muž, který začátkem devadesátých let redefinoval, co je sexy. Svou neotřelou, kontroverzní vizí se mu během jedné dekády podařilo proměnit Gucci před bankrotem v Gucci dost silné třeba na to, aby mohlo odkoupit módní dům Yves Saint Laurent. Sám couturiér měl daleko k tomu, aby byl Fordovou tvorbou nadšený. A rozhodně nebyl sám. Co pro někoho bylo sexy, pro druhého bylo vulgární a sexistické. Jedna z kampaní – s ženou žehlící pánské kalhoty, zatímco muž si čte – dokonce byla v Itálii zakázána.
Pravdou nicméně zůstává, že málokdo umí tak bravurně svádět vším, na co sáhne. Fordova kosmetika, ať to jsou vůně nebo rtěnky, se mezi bestsellery řadí zaslouženě. A viděli jste jeho filmy Single Man (2009) a Noční zvířata (2016)? Pokud ne, voilà, plán na nadcházející večery!
Než tak ale učiníte, prohlédněte si galerii mých deseti oblíbených momentů, kdy si jeho tvorbu oblékly celebrity. Některé jsou přes dvacet let staré a přitom stále relevantní. Můžeme předstírat, že jsem je vybral u příležitosti návrhářových narozenin – dnes mu je padesát sedm let.