Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Vogue Daily

Dokázali byste někomu zachránit život? Právě dnes se to můžete naučit

Kristýna Jandová14. 9. 2024
Druhá zářijová sobota patří záchraně životů. Světový den první pomoci nás vybízí, abychom se naučili, jak rychle a správně zareagovat, když se ocitneme v blízkosti člověka v kritické zdravotní situaci. 
Kurz první pomoci dětem #comamdelat
Foto: Michala Knězková
Kurz první pomoci dětem #comamdelat

Jak se poskytuje první pomoc

První pomoc není jen soubor postupů, jde o život zachraňující dovednost, která může zcela změnit lidské osudy. I v dnešní době plné technologií zůstává schopnost poskytnout první pomoc nezbytná. Stačí si představit situaci, kdy každá vteřina rozhoduje. Proto je důležité být připraven. Nejjednodušším krokem, který můžete udělat ihned, je stáhnout si aplikaci Záchranka a seznámit se s jejím použitím. 
Radim Kuba, garant kurzů první pomoci a vedoucí pracovní skupiny První pomoc na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, potvrzuje, že nejdůležitější je ochota pomoci. „Když někdo zkolabuje, zastavte se a zavolejte 155.” Dodává ale, že „výzkumy ukazují, že mnohým brání nedostatek sebedůvěry a praktických dovedností. První pomoc se nejlépe naučíme v praxi, teorie nestačí."
I  Eva Bernatová, ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže Prahy 1, poukazuje na to, že největší výzvou není tolik teoretická znalost první pomoci, ale spíše její praktické využití v reálné situaci. „V krizi si člověk těžko vybaví, co jen četl. Pokud ale má danou techniku zažitou, automaticky ji použije,” říká. Právě proto je důležité, aby nácvik první pomoci absolvoval každý z nás, nejen ti, kteří jej mají v práci povinně. Jak zdůrazňují odborníci, každý se může kdykoli ocitnout v situaci, kdy na něm bude záviset něčí život.

Kdy je první pomoc nezbytná?

Mnozí z nás si při spojení „první pomoc“ představí především úrazy. Překvapivě však častěji než s nimi se setkáváme s náhlými zdravotními problémy, jako jsou infarkty, mrtvice nebo křeče. Jak upozorňuje ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže, paní Bernatová, právě tyto neúrazové stavy vyžadují okamžitou pomoc. Sama pak zdůrazňuje, že tématu, jak poznat příznaky mrtvice a co dělat, se věnuje například organizace www.casjemozek.cz
Vedoucí kurzů první pomoci Kuba dodává, že kurzy by se měly zaměřovat na život ohrožující stavy a naučit pomoci osobě v bezvědomí, provést kontrolu dechu, správnou resuscitaci a zastavit krvácení. Zavolat záchrannou službu by pak mělo být schopno i dítě. Dokázat vytočit číslo 155 a poskytnout základní první pomoc je nejen morální povinností, ale v České republice jde dokonce o zákonnou povinnost. Stejně důležité je umět se v krizové situaci zorientovat, rychle vyhodnotit situaci a rozhodnout, jak nejlépe pomoci.

První pomoc u dětí

„Je nesmírně důležitý každý den, který pomáhá šířit povědomí o tom, jak pomoci druhému, jemuž náš zásah může zachránit život nebo je zásadní pro jeho zdraví,” říká dětská lékařka, autorka projektu #comamdelat a lektorka kurzů první pomoci dětem MUDr. Michala Knězková. K tomu, aby se začala věnovat kurzům první pomoci u dětí, ji přivedly především obavy maminek, které kolem sebe viděla, ale i její vlastní mateřství. „Střetla se mi v životě teorie a praxe, kde se nádherně ukázalo, co v reálném životě s dětmi skutečně potřebujeme vědět,” říká. „Mnohem víc než první pomoci se snažím věnovat prevenci. Být rychlejší než neštěstí. Aby v ideálním případě rodiny vůbec nemusely znalosti první pomoci použít v praxi.”
Kurz první pomoci dětem #comamdelat
Foto: Michala Knězková
Kurz první pomoci dětem #comamdelat
Kurz první pomoci dětem #comamdelat
Foto: Michala Knězková
Kurz první pomoci dětem #comamdelat
Vedoucí ambulance pediatrie na My Clinic, MUDr. Jitka Činátlová, varuje před podceňováním rozdílů mezi první pomocí u dětí a dospělých. „Čím je dítě mladší, tím více se liší reakce organismu na krizové situace,” vysvětluje lékařka. „Kardiopulmonální resuscitace dětí vyžaduje nejen správné stlačování hrudníku, ale především zajištění dýchacích cest a umělé dýchání.” Zdůrazňuje také, že prevence je klíčová. Vyhněte se činnostem, které mohou ohrozit vaše dítě, jako je pobývání s nimi na zamrzlé ploše, manipulace s nezabezpečenými chemikáliemi nebo horkými nápoji. Nikdy nenechávejte malé dítě bez dozoru – ani na krátkou chvíli. Lékařka také upozorňuje na důležitost dohledu nad adolescenty, kteří často podceňují rizika.
Lékařka Knězková upozorňuje, že u dětí nejčastěji řešíme intoxikace, popáleniny, pády, krvácení, spolknuté předměty, alergie, febrilní křeče a zástavy dechu. Na svých kurzech zdůrazňuje tři klíčové body, které je třeba si zapamatovat:
  1. Začněte pěti vdechy v poměru 30 stlačení ku 2 vdechům. Zatímco u dospělých postačí, když stlačujete do příjezdu záchranné služby hrudník, u dítěte musí KPR (kardiopulmonální resuscitace) obsahovat i vdechy. Příčina resuscitace totiž u dětí není kardiální (na straně srdce, např. infarkt), ale je v drtivé většině respirační (na straně dechu, tedy dušení). Proto je u dětí nutno dodávat při resuscitaci kyslík a vdechovat. U kojenců nevdechujeme do zakloněné hlavičky, ale hlavu nastavujeme do neutrální polohy. Od roku věku dále už všem hlavu zakláníme.
  2. Resuscitace začíná pěti úvodními vdechy, které připravují dýchací cesty na následující KPR. Pokud je v dýchacích cestách překážka, snažíme se je těmito vdechy částečně nebo úplně pročistit.
  3. Pokud máme telefon či volací hodinky přímo u sebe, po prvních dvou krocích voláme záchrannou službu. Pokud je u sebe nemáme a museli bychom dítě opustit, dostává přednost zahájení KPR a až po jedné minutě snahy o resuscitaci necháme dítě, kde je, a rychle doběhneme pro telefon a voláme. Ideálně skrz aplikaci Záchranka.

Omyly a mýty ohledně první pomoci

V poskytování první pomoci se stále drží řada zažitých mýtů, které mohou při skutečné nouzi způsobit více škody než užitku. Jak upozorňuje paní Bernatová z Českého červeného kříže, mezi nejčastější omyly patří vkládání předmětů do úst při křečích nebo diagnostika dechu pomocí zrcátka. Dále je rozšířeným omylem názor, že silné krvácení zastavíme zaškrcením nad ránou.
Zvláštní kapitolou jsou omyly spojené s první pomocí u dětí. Pediatrička Činátlová často slýchá od rodičů, že chtěli počkat, až se stav dítěte zhorší, nebo že odložili návštěvu lékaře do rána. „Každá minuta se počítá," zdůrazňuje lékařka. „Nesprávně odhadnutý stav může zkomplikovat diagnózu a zdržet zahájení léčby." Rodiče se také často bojí, aby dítěti neublížili, a tak raději čekají, až dorazí pomoc. I to může být fatální. 
Alarmujícím je i fakt, že výuka první pomoci se postupně vytrácí z našich škol, jak vysvětluje vedoucí kurzu první pomoci Kuba. Místo konkrétních dovedností, jako je resuscitace nebo záklon hlavy, se žáci často setkávají pouze s obecnými fakty a výuka je často zjednodušena na obecné tvrzení, že „žák poskytne první pomoc“. Kuba také dodává, že výzkumy poukazují na to, že učitelé si sami nejsou jistí, co přesně v první pomoci učit a jak výuku koncipovat.
Kurz první pomoci dětem #comamdelat
Foto: Michala Knězková
Kurz první pomoci dětem #comamdelat

Kurzy první pomoci 

Kurzů první pomoci je dnes víc než dost a jak říká zkušený instruktor Kuba z Přírodovědecké fakulty UK: „Opakování je matka moudrosti. I krátký kurz vám může zachránit život nebo život někoho blízkého. V dnešní době se doporučuje, aby se lidé proškolili pokud možno každý rok." Na jejich stránkách si můžete vybrat jak intenzivní několikadenní kurzy, tak i krátká školení pro sebe nebo školy a firmy.
MUDr. Knězková nabízí nejen živé kurzy první pomoci dětem, kde se rodiče mohou věnovat praktickým dovednostem, jako je resuscitace na moderních trenažérech, a zaměřit se na specifické potřeby dětí do jednoho roku, ale také interaktivní online kurz, který je bohatý na informace a zůstává rodičům k dispozici kdykoli. Další možností je absolvovat kurz na klinice My Clinic s MUDr. Činátlovou, který pokrývá široké spektrum věkových kategorií od novorozenců až po dospívající. 
Nejen kurzy, ale i online materiály, díky nimž lépe zvládnete základy první pomoci, najdete na stránkách Červeného kříže. Ten k dnešnímu dni také pořádá různé akce pro širokou veřejnost, jichž se můžete zúčastnit. Jak jste na tom se svými znalostmi, se pak můžete přesvědčit například i online testem na www.zachrannasluzba.cz. Evropská resuscitační rada pravidelně aktualizuje doporučené postupy první pomoci, které najdete v češtině na www.resuscitace.cz. 
Budoucnost výuky resuscitace vypadá slibně. Vedoucí kurzů první pomoci Kuba nám nastínil, že se můžeme těšit na rozšíření resuscitačních modelů s chytrými aplikacemi. Díky nim bude trénink ještě realističtější a lépe se přizpůsobí potřebám každého z nás. „V zahraničí se také začíná pro výukové účely používat virtuální realita, ve které se účastník učí plnit různé scénáře,” dodává Kuba. „Myslím, že se v budoucnu máme na co těšit.”