HudbaAnima Mundi: houslový koncert a modely z kolekce Fendi Couture
tým VOGUE22. 6. 2020
Anima Mundi: tak zní název streamovaného koncertu, který o víkendu uspořádala Accademia Nazionale di Santa Cecilia spolu s módním domem Fendi. Během unikátní události zazněl houslový koncert Léto ze Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho v podání orchestru Accademia Nazionale di Santa Cecilia (Národní akademie sv. Cecilie) a hvězdné houslistky Anny Tifu, která si pro tuto příležitost oblékla tři různé modely z kolekce Fendi Couture. Koncert se konal v Palazzo della Civiltà Italiana, malebném sídle Fendi v Římě.
Projekt je výsledkem spolupráce mezi Accademia di Santa Cecilia a Fendi, tedy mezi dvěma světy, které jsou nerozlučně spojené právě s Římem a jsou symbolem nejvyšší možné jedinečnosti a kreativity. Nápad uspořádat koncert vzešel z touhy vyslat po pandemii do světa pozitivní zprávu o znovuzrození prostřednictvím umění, módy a hudby. Symfonická hudba, jejímž základem je zvuk nejlepší možné kvality, se tak poprvé dočkala ikonografického vyjádření v podobě šatů z kolekce Fendi Couture, které ztělesňují příběh Léta. Koncert proběhl v den letního slunovratu, který symbolizuje všeobecnou touhu po novém začátku, opětovném shledání a návratu. Léto je v rámci Vivaldiho cyklu houslových koncertů tou částí, která v posluchači nechává vyvrcholit nádherné a podmanivé emoce, díky mistrovskému hudebnímu zpracování téměř až „hmatatelné“.
Anima Mundi zde představuje jednotící princip, základ každého organismu postupně nabývajícího své finální jedinečné podoby, po jejímž dosažení se opět stává součástí Duše světa. Tomu odpovídá také koncept koncertu: jednotlivé sekce hrají nejprve samostatně a poté se sjednocují v rámci jediného tělesa – orchestru. Jednalo se o „evoluční“ vystoupení v čase a prostoru, jehož hlavními představiteli byly houslistka Anna Tifu a orchestr složený z profesorů. Hudebníci začali za svítání, první větou na schodech Palazzo della Civiltà Italiana, poté se přesunuli pod oblouky, stále za dodržování sociálního odstupu, a nakonec se za západu slunce se opětovně sešli na střeše „hranatého Kolosea“, aby odehráli poslední větu Léta – po mnoha měsících nedobrovolné separace konečně pospolu, za oslav tepla sálajícího z hudby i teplých letních měsíců.
Anna Tifu hrála na model Antonia Stradivariho z roku 1716, Marèchal Berthier ex Napoleon, velmi vzácný nástroj, který milánská nadace Fondazione Pro Canale zapůjčuje těm nejtalentovanějším houslistům, aby ho opět přivedli k životu.