Vogue VánoceJak přišel na svět Louskáček a kde ho můžete vidět?
Romana Schützová15. 12. 2023
Louskáček patří k symbolům Vánoc stejně jako vánoční strom. Tradiční vánoční balet přinesl na svou dobu novou, možná až provokativní a melodicky opojnou hudbu. Má nádhernou výpravu a děj napěchovaný spoustou postav: Klárka, její bratr Fritz, rodiče, zdravotní rada Stalbaum a jeho žena, soudní rada Drosselmayer, Louskáček, Myší král, Cukrová víla, Harlekýn, Kolombína, Čert, sněhové vločky a další… Opravdu ale znáte celý příběh?
Foto: Gabriel Kuchta/Getty Images
Louskáček, Český národní balet
Jak to bylo od začátku
Je Štědrý večer. Klárka a její bratr Fritz se nemůžou dočkat dárků. Ten nejzajímavější jim každý rok přinese strýček Drosselmayer. Letos od něj Klárka dostane dřevěného vojáčka, zdánlivě obyčejný louskáček na ořechy. Fritz si dárek prohlíží, ale přijde mu hloupý a odhodí ho. Zato Klárka si figurku se zalíbením vezme a jde spát. Ve snu se následně ocitá v pohádkovém světě: Louskáček před jejíma očima ožívá a spolu s holčičkou bojuje proti vojskům Myšího krále. Podaří se jim zvítězit a Louskáček se nakonec promění v úchvatného prince. Odvádí Kláru do Říše sladkostí, kde se setkávají s Cukrovou vílou… Ráno se následně Klárka probouzí pod vánočním stromečkem s dřevěnou figurkou louskáčka v náručí. Příběh o Louskáčkovi a Myším králi vyšel již roku 1816, a to z pera německého spisovatele Ernesta Theodora Amadea Hoffmanna. O Říši sladkostí v něm ale není ani zmínka! Děj pohádky s hlavní hrdinkou Marií se odehrává ve snu, ale ožívají v něm mechanické hračky, které dětem přinesl pod stromeček Drosselmayer, jejich kmotr. Původní příběh přepracoval v roce 1845 Alexandr Dumas starší. A právě ten Marii přejmenoval na Kláru.
Kde se vzal balet?
Mariinské divadlo v Petrohradě plánovalo uvést Čajkovského operu Jolanta podle libreta autorova bratra Modesta. Jenomže! Šlo o jednoaktovku, a to by na večerní představení nestačilo. Intendant carského divadla proto požádal Modesta Čajkovského ještě o kratší balet. Ten přitom znal Dumasovu verzi Louskáčka a začal s choreografem Mariem Petipou psát. Petipa předepisoval počet taktů, ale libreto plné filozofických úvah a až revolučního zápalu bylo na tehdejší carské divadlo až příliš odvážné. Modest proto musel celou druhou polovinu baletu přepracovat (a někde tady se zrodila zmíněná Říše sladkostí). Petipa se nakonec z projektu stáhl a choreografii dokončil Lev Ivanov, Petipův asistent a žák. Originální Tanec sněhových vloček je už jeho práce. Slavnostní premiéra proběhla v Petrohradě 18. prosince 1892 jako součást večera s operou Jolanta. Od té doby se Louskáček prezentuje jako balet, který obsahuje celou řadu charakteristických tanců: Tanec dragantové víly, Arabský tanec, ruský národní tanec Trepak nebo Květinový valčík. Za hranice vyrazil Louskáček poprvé v roce 1908. A rovnou do Prahy! V Národním divadle se ujal choreografie Achille Viscusi a lidé si představení okamžitě zamilovali.
Louskáček pokaždé jinak
Ačkoli Louskáček prošel mnohými změnami, jeho obliba stále vzrůstá. A téměř všechna divadla, která ho mají ve svém repertoáru, hlásí: Vyprodáno! V Národním divadle Praha a Národním divadle moravskoslezském v Ostravě letos zvolili představení maďarského choreografa Youri Vámose, který propojil příběh Louskáčka s Vánoční koledou od Charlese Dickense. Děj je zasazen do atmosféry anglického města. Klára a Louskáček-Princ se zde setkávají s protivníkem, lichvářem Skrblíkem, který nenávidí Vánoce a narušuje jejich přípravu. V Janáčkově divadle v Brně zase uvádějí velkolepou verzi s divadelní a kostýmní výpravou od kanadského choreografa Fernanda Naulta, která vznikla v roce 1964. Představení pražského Divadla na Vinohradech respektuje původního pohádkového ducha inscenace, přidává ale moderní světelný design. Na stejné scéně vás uhrane také představení Louskáčka, kde vystupují pouze dětští umělci — ve věku od čtyř do šestnácti let (a je jich více než 150)! V La Fabrice není cílem interpretace příběhu, ale samotná hra: panenky létají, medvědi tančí, zatímco bláznivý orchestr hraje Čajkovského. V Obecním domě v Praze vás čeká koncert bez baletu. Ve slovenské Nitře či rakouském Salcburku připravili loutkové představení. A což tahle Louskáček v kině nebo na ledě? Anebo snad v muzeu? V německém Nussknackermuseum vystavují přes 5 000 kousků, přičemž nejmenší z louskáčků měří jen 5 milimetrů,
http://www.nussknackermuseum-neuhausen.de/.Kdy a kam na balet Louskáček v Česku a na Slovensku
Ústí nad Labem: od 25. listopadu do 20. prosince, Severočeské divadlo v Ústí nad Labem
Praha: od 22. prosince do 6. ledna, Národní divadlo Praha, Louskáček - Vánoční příběh - Národní divadlo (narodni-divadlo.cz)
Multimediální lední show Pravý Louskáček
Termíny: 3. února 2024 v Ostravě, 10. února 2024 v Brně, 11. února v Českých Budějovicích a 17. února 2024 v Chomutově. Akční, krasobruslařská, akrobatická a taneční show v podání cirkusových umělců, herců a zpěváků. Představení kombinuje hudební originál se zcela novými instrumentálními skladbami a autorskými písněmi. O zpěv se postarají Tomáš Savka a Gabriela Urbánková.
Louskáček jako koncert
Za Louskáčkem do kina
Louskáček v televizi
22. prosince na ČT Art v 19h