SpolečnostKarel III. byl korunován britským králem
tým VOGUE6. 5. 2023
Karel III. byl dnes korunován novým britským králem. Slavností ceremonie započala dopoledne, kdy se nový panovník s manželkou Camillou vydal diamantovým kočárem do Westminsterském opatství, kde přivítal představitele 203 zemí světa včetně prezidentů České a Slovenské republiky Petra Pavla a Zuzany Čaputové a přítomen byl samozřejmě i Karlův prvorozený syn princ William s chotí Catherine, stejně jako druhorozený Harry, ovšem bez manželky Megan, která zůstala doma v Kalifornii s princem Archiem a princeznou Lilibet.
Britský princ William, princ z Walesu, princezna Charlotte, princ Louis, Catherine, princezna z Walesu, princ Edward, vévoda z Edinburghu. (Nahoře zleva doprava) James, hrabě z Wessexu, lady Louise Windsor, princ Richard, vévoda z Gloucesteru, a Birgitte, vévodkyně z Gloucesteru, se účastní korunovace krále Karla III. a královny Camilly ve Westminsterském opatství 6. května 2023 v Londýně
Foto: Getty ImagesProč sobota 6. května?
Tradice velí, že země, jež zažije smrt svého panovníka, musí po přiměřenou dobu zůstat ve smutku. Buckinghamský palác proto už 11. října potvrdil, že obřad se bude konat 6. května, tedy více než osm měsíců po odchodu královny Alžběty II. Toto datum zároveň připadá na období krátce před 70. výročím královniny korunovace. Zesnulá panovnice sice nastoupila na trůn 6. února 1952, ale korunována byla až 2. června 1953.
Kde se událost konala?
Westminsterské opatství je dějištěm britských korunovací již 900 let a je tedy samozřejmé, že se korunovace Karla III. od zavedeného modelu neodchylovala.
Jak ceremoniál vypadal?
Plány na podobu korunovace vznikaly pod krycím názvem Operace Golden Orb a odrážely vizi nového panovníka „o menší a modernější monarchii“. Obřad zároveň nepřekročil tři hodiny. Oproti minulé korunovaci byla událost také méně nákladná (platí jej totiž vláda, a král dokonce projevil přání, aby byla akce považována za „cenově výhodnou“). Kromě toho korunovace měla odrážet větší etnickou rozmanitost národa.
Další aspekty obřadu ale již více či méně kopírovaly královninu korunovaci: Král Karel III. složil korunovační přísahu, byl pomazán posvěceným olejem, obdržel kouli i žezlo a arcibiskup z Canterbury mu na hlavu nasadil třpytivou korunu svatého Eduarda.
Následně se Karel III. objevil na balkoně Buckinghamského paláce po boku své nejbližší rodiny — královny Camilly a prince a princezny z Walesu i svých vnoučat.
Proč byla korunována i Camilla?
Bylo to totiž královnino „upřímné přání“ z kraje loňského roku — aby bývalá vévodkyně z Cornwallu přijala titul královny manželky, jakmile Charles nastoupí na trůn. Camilla se tak stala první korunovanou královnou manželkou od roku 1937 (tehdy byla ve stejné pozici královna matka). Arcibiskup z Canterbury jí nasadil korunu královny Marie z Tecku, která byla vyrobena v roce 1911.
Kdo vše byl korunovačnímu obřadu přítomen?
Ačkoli korunovace královny Alžběty II. se zúčastnilo více než 8 000 lidí, tento obřad probíhá v mnohem užším kruhu — nechybí ovšem členové královské rodiny, zástupci parlamentu a církve, ale ani významní politici ze zemí Commonwealthu a celého světa včetně českého prezidenta Petra Pavla a slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.
Kdo vystoupil na korunovaci krále?
Král osobně objednal pro tento den 12 nových skladeb, včetně korunovační hymny od Andrewa Lloyda Webbera a korunovačního pochodu od Patricka Doyla. Hudební doprovod celého obřadu řídil Andrew Nethsingha – varhaník a mistr chóristů Westminsterského opatství – a korunovační orchestr dirigoval Antonio Pappano z Královské opery. Vystoupil také sbor Ascension Choir, který zazpíval řeckou pravoslavnou hudbu jako poctu zesnulému princi Philipovi. Královští fanoušci se mohou zabavit i poslechem speciálního korunovačního playlistu, který sestavilo ministerstvo pro digitální technologie, kulturu, média a sport a na kterém jsou všichni od Kate Bush po Harryho Stylese.
Uskuteční se i další akce?
Ano, oslavy budou pokračovat i ve dnech následujících po korunovaci. Buckinghamský palác 21. ledna oznámil, že 7. května se na hradě Windsor uskuteční korunovační koncert, na němž se u této příležitosti sejdou současní umělci i světové hudební ikony. Připojí se k nim orchestr, taneční soubory, herci a korunovační sbor. Ústředním bodem koncertu je „Osvětlení národa“, v jehož rámci budou nejznámější britské památky osvětleny projekcemi, lasery a drony. Akce bude vysílána v přímém přenosu na BBC One
Jaké celebrity se objeví na korunovačním koncertu?
Očekává se, že korunovačního koncertu na hradě Windsor se zúčastní přibližně 20 000 lidí, mezi nimiž budou jak zástupci veřejnosti, tak pozvaní hosté. Mezi prvními potvrzenými účinkujícími jsou Katy Perry, Lionel Ritchie a Take That, dále Andrea Bocelli a Freya Ridings. Perry i Ritchie již dříve spolupracovali s královskými charitativními organizacemi, zatímco Gary Barlow z Take That byl zodpovědný za kurátorství koncertu k diamantovému jubileu v roce 2012. Dne 28. dubna bylo oznámeno, že se k nim připojí Nicole Scherzinger, Paloma Faith, Tiwa Savage a Olly Murs.
Kde sledovat ceremoniál?
Přenosu se ujala stanice BBC, která jej vysílaala živě i na svém youtubovém kanálu. Mimochodem, korunovace Alžběty II., první obřad svého druhu vysílaný v televizi, přilákal před necelými 70 lety ve Spojeném království zhruba 27 milionů diváků.
Král Karel III. a královna Camilla mávají z balkonu Buckinghamského paláce 6. května 2023 v Londýně.
Foto: Getty Images