SpolečnostLuxusní svatba, která inspirovala seriál Gilded Age: příběh Consuelo Vanderbilt a vévody z Marlborough
ELISE TAYLOR12. 7. 2025
Na konci poslední epizody seriálu The Gilded Age uzavírá vévoda z Buckinghamu dohodu s Georgem Russellem: anglický aristokrat se ožení s Gladys, dcerou železničního magnáta, za jednoznačnou cenu. Gladys získá vysoký společenský status a vévoda si zajistí svůj zámek i životní styl. „Doufám, že až mě lépe poznáš, uznáš, že stojí za to zachovat to, co se snažím zachovat,“ říká jí on. Ona přijme svůj osud a svatba může být naplánována.
Foto: Getty Images
Consuelo Vanderbilt, vévodkyně z Marlborough, rok 1905
Tato zápletka však není jen dílem scénáristů
seriálu, odráží totiž skutečný
příběh Consuelo Vanderbilt a 9. vévody z Marlborough: vévoda za sňatek s ní každý rok dostával dar ve výši 100 000 dolarů (dnes přibližně 3,2 milionu amerických dolarů) a navíc obdržel akcie železnice v hodnotě 2,5 milionu USD (dnes zhruba 81 milionů USD). Vanderbilt se tak stala první Američankou s titulem vévodkyně v britské historii. Ačkoliv jejich manželství ztroskotalo, svatba byla neuvěřitelně extravagantní. Pojďme se na ni podívat do detailů.
Ráno v New Yorku, 6. listopadu 1895
Consuelo, tehdy ještě jako osmnáctiletá, si vzala Charlese, 9. vévodu z Marlborough, ve St. Thomas’s Church v New Yorku. Ač to byl jen ranní obřad, davy čekající veřejnosti byly enormní. Před kostelem se shromáždili i zástupci tisku a všichni s nadšením sledovali spojení aristokracie a finanční moci.
The New York Times popsaly interiér chrámu jako „pohádkovou zemi“: „I ti zvyklí na nejvznešenější výzdobu byli u vytržení z tohoto úchvatného představení. Květinář a jeho pomocníci pilně pracovali celé dny.“ Celých sedm odstavců článku bylo věnováno výzdobě: „Nebyl tam centimetr kamene ani dřeva, který by nebyl pokrytý jemnými lístky nebo květy různých barev.“ Zdobení věnci sahalo až k varhanům, lavice byly dekorovány květinovými lucernami a palmovými listy, pokrývaly je lilie, růže a horské fialky. Novinář ve výzdobě dále uvádí růžové a bílé kosmosy (krásenky) i cesmíny. Šlo o ohromující a nevídanou výzdobu.
Skutečná módní senzace
Výzdoba šokovala, ale móda zde převzala hlavní roli. Celostránková reportáž Vogue z 15. listopadu 1895 věnovala svatbě téměř celé své číslo: „Žádná americká svatební kolekce nezpůsobila takový zájem ve světě módy jako ta, kterou navrhli pro slečnu Vanderbilt, nyní vévodkyni z Marlborough.“ Svatební róba byla z nesmírně drahé slonovinové krajky. „Živůtek měl lehký šifon pokrytý řasenou krajkou, trojitý límec s krajkovými lemy klesal na lesklejší satén a celek tvořil měkkou krajkovou oblačnost. I límec byl krajkový, se vsazeným vroubkovaným lemem u krku a zakončením vzadu. Rukávy byly široké u ramen, zužující se k manžetě u zápěstí.“ Na titulní straně časopisu byly delikátní ilustrace šatů družiček.
Po svatbě nevěstina matka Alva Vanderbilt uspořádala snídaňové setkání pro 115 hostů v rodinné rezidenci na 72. ulici. The New York Times opět vyjadřoval úžas nad květinovou výzdobou: „Vstupní sál lemovala dvojitá řada vysokých palm, jejichž vrcholky sahaly až ke stropu. Vnitřní foyer zdobily kapradiny dovezené výhradně pro tuto příležitost,“ psaly noviny. Schodiště bylo obloženo vinnou révou, orchidejemi a růžemi.
Krásná svatba, očekávaný konec
A jak už to někdy bývá, přestože byla svatba přepychová, neznamenala šťastné manželství. Svazek se rozpadl už o deset let později, manželé žili odloučeně a sňatek byl anulován po pětadvaceti letech od obřadu.