Společnost

Voices of Ukrajina: Demokracie a svoboda musí zvítězit!

Její oblečení nosí Ariana Grande, Kendall Jenner a její sestra Kylie, Megan Fox, Elsa Hosk a plno dalších. Kvůli válce opustila svou rodnou zemi a vydala se do neznáma. V dalším dílu #VoicesofUkrajina popisuje Mary Furtas, zakladatelka slow fashion značky CULTNAKED, čím vším si během pár týdnů prošla a jak se jí daří udržet byznys ve válečné zóně.
Foto: Thierry Monasse/Getty Images
V den, kdy na Ukrajině začala válka, měla její dcera slavit 1. narozeniny. Místo radostné události ji na předměstí Lvova probudily sirény a bomby. Jedni zůstali paralyzováni, jiný rychle sbalili nejnutnější věci a prchli z domova do zahraničí. Mary Furtas s rodinou odjela do Portugalska. Dnes s odstupem několika měsíců přiznává: „Bylo to jedno z nejtěžších rozhodnutí, jaké jsem kdy udělala. V této kritické době jsem nechtěla opustit svou vlast, ale jsem matka a je mou povinností chránit své dítě.“ Část týmu značky CULTNAKED se rozhodla zůstat a stát se dobrovolníky, pomáhat komunitě na místě, věnovat finanční prostředky. „Jiní pomáhají své komunitě tím, že opevnili protiletecké kryty v sousedství a věnovali peníze a základní věci lidem, kteří přišli do našeho regionu hledat útočiště.“
Foto: archiv značky
Mary Furtas, zakladatelka CULTNAKED
První týdny války slibně se rozvíjející značka, která našla silnou fanouškovskou základu v zahraničí u největších módních influencerů, přestala existovat. Zastavila se výroba i e-shop, na kterém visel banner informující zákazníky o dění na Ukrajině a možnostech, jak i oni mohou pomoci. Na Mary stálo rozhodnutí co dál. Nebylo vůbec jasné, kdy a zda vůbec bude někdy moct pokračovat. „Jak čas plynul, každý z nás našel cestu a způsob, jak dál fungovat,“ popisuje mladá podnikatelka. I ukrajinská vláda začala apelovat na podnikatele, aby v relativně bezpečných oblastech znovu otevřeli svůj byznys. „Nejvíc si vážíme lidských životů, takže je důležité, aby se všichni cítili dobře a byli připraveni přispět ke společné budoucnosti.“ Proto o znovuotevření podniku nechala své zaměstnance hlasovat.
Pracujeme mezi sirénami. Z kanceláří přecházíme do protileteckého krytu.
„Můj tým učinil hrdinské rozhodnutí,“ říká Mary. Někdo se vrátil do kanceláře, část zaměstnanců přešla na práci na dálku. Značka mohla začít fungovat i ve válečných podmínkách až do 26. března, kdy Lvov zasáhly ruské rakety. Dopadly kousek od sídla CULTNAKED. „Byl to normální den, jak jen může být – párkrát jsme šli do protileteckého krytu, nic neobvyklého,“ vzpomíná PR manažer Yuri Noha. „Když jsem se s babičkou dostal do protileteckého krytu, seděl jsem naproti dveřím nouzového východu, které byly zapečetěny. Když útok zasáhl cíl poblíž mého domova, vlna byla tak silná, že okamžitě vzala dveře. Pochopili jsme, že se něco stalo. Moje prababička stále zůstává doma. Po útoku nám vyprávěla, jak se celý dům třásl a jak slyšela tlakové vlny rozbíjející okna.“
Krutá realita války se stala součástí každodenního života, v níž se lidé naučili fungovat. „Jinou možnost nemáme. Mám roční dítě a velkou rodinu, která přišla téměř o veškerý příjem. Všichni v mém týmu mají rodiny, naše země potřebuje ekonomickou podporu, musíme pracovat,“ říká Furtas.
Žijeme zcela mimo komfortní zónu, musíme se přizpůsobovat, abychom přežili.
Spolu se svým týmem musela Mary najít nové cesty a způsoby práce. Letecká doprava nefunguje, vše odchází pozemní cestou. Právě logistika je podle Furtas nejtěžší oříšek. Expresní doprava není možná, zákazníci podle ní ale situaci chápou a objednávají, i když vědí, že si na svou zásilku musí počkat. „Objednávky kvůli delším dodacím lhůtám samozřejmě klesly, ale usilovně pracujeme na zlepšení.“
Z Portugalska se Mary nakonec dostala do Velké Británie. Nikdy předtím tu nebyla. "Je to týden, co jsem přijela. Město vypadá krásně, všechno rozkvetlo, cítím tu klid na duši," popisuje své první dojmy z Londýna. "Když jsem opouštěla Ukrajinu, slyšela jsem bomby. Popadla jsem dítě, v autě jsme překročily hranice, celou cestu jsou se modlila, abych nás nic nezasáhlo. Jsem zbabělec, velmi špatně funguji pod stresem a strašně moc se bojím o dceru." Část rodiny se rozhodla přes veškerá rizika a nebezpečí zůstat na Ukrajině, někteří příbuzní přemýšlejí o tom, že se k Mary připojí a do konce války odejdou do Spojeného království. "Každý den vstávám s tím, že se modlím, aby dnes na moje město nedopadly žádné rakety. Teprve pak si otevírám zprávy," svěřuje se. "Všechno je tak náročné a zdrcující. Musíte najít rovnováhu mezi zprávami, prací, stěhováním se s dítětem a péči o něj a zachraňovat spoustu lidí, kteří by jinak neměli práci."
Naštěstí její značka, kterou založila před necelými pěti lety, stojí na pevných základech. Silná fanouškovská základna a obchodní partneři zejména ve Spojených státech jí dávají velkou naději přečkat náročné období enormního stresu a překážek, které musí na dálku neustále překonávat. Momentálně hledá někoho na pozici střihačky. Vytvářet vzory a střihy přes Zoom a fitovat oblečení, které cestuje sem a tam, je strašně náročné,“ popisuje. Právě tvorba nového oblečení je pro ni největší pracovní výzvou „Kdo ví, třeba toto čte někdo, kdo by se na tuto práci hodil.“
Na otázku o plánech do budoucna odpovídá razantně: „Přežít a prosperovat. Pomáhat své zemi a vidět ji, jak tento boj s ďáblem vyhrajeme.“ O ukrajinském prezidentovi mluví v superlativech. „Stal se mluvčím nás všech, ukázal inspirativní proměnu z komediálního herce v lídra. Poukazuje na selhání demokracie a na to, že Ukrajina bojuje za něco, co mnoho lidí považuje za samozřejmé. Doufám, že zůstane silný, to je obrovská zodpovědnost.“
Restrikce módních značek vůči Ruské federaci vítá. „Proč by někdo chtěl, aby jeho značku nosili fašisté? To prostě nedává smysl, protože tolik Rusů podporuje režim.“ Pomoc v současné situaci může podle Mary každý. „Mluvte, buďte slyšet. Publikujte na svých sociálních sítích, vydejte se na pokojné demonstrace požadující více zbraní a embargo na ropu a plyn!“ apeluje designérka a fotografka. „Pamatujte, že naše vítězství je vítězstvím mnoha válek, které Rusko financovalo. Jakmile nedostanou své krvavé peníze z prodeje ropy a plynu, mnoho zemí se osvobodí. Demokracie a svoboda by měly zvítězit!“
Další rozhovory ze série Voices of Ukrajina najdete zde.