Trendy

Kouzlo nadýchaných péřových bund

Prosinec je hlavní sezonou nadýchaných péřových bund, ať už jde o základní kousek šatníku pro cesty do chladnějších zemí, nebo o to, aby zima doma byla snesitelnější. Díky fanouškům prošívaných bund a kabátů mezi celebritami a tomu, jak skvělé kousky to jsou v nevlídném počasí, se módní mola v zimě 2018 zahalila do luxusních péřových kabátů.

Mezi námi 

Prošívané bundy a kabáty jsou praktickým pojetím luxusu. V zimních měsících dokáží ochránit před tím nejhorším, co počasí nabízí – mrholením, deštěm se sněhem i poryvy ledového větru. Letos jsme mohli vidět neonové vatování u Prady a velké límce u Isabel Marant, zatímco Swing od Balenciagy zůstává rozhodně kouskem, do kterého se vyplatí investovat i po necelých třech letech od svého debutu na molu (během premiéry kolekce podzim/zima 2016, kterou se v tomto módním domě uvedl Demna Gvasalia). Nálada anarchistické elegance, kterou Gvasalia předvedl, byla nakažlivá – šarlatová péřová bunda, spuštěná až na ramena jako luxusní přehoz, kombinovaná s jehlovými botami s ostrou špičkou, bohatě zdobenými krystaly. 
Posuňme se v čase – drahé i levnější značky dnes nabízí nositelné verze kabátů výzkumníků z Himalájí, aby uspokojili náš nově praktický vkus. Během let jsme si zvykli nosit je s čímkoliv, k džínám a teniskám stejně jako k večerním šatům a botám na podpatku. Což je pozoruhodné, protože když vezmeme v úvahu, jaký je životní cyklus trendu v dnešní době, vystihují ho spíše slova jako „nano“ a „mikro“. Jenže tenhle románek s péřovým kabátem není ve světě módy nic nového.
Foto: Monica Feudi
Balenciaga

Módní historie

Americký dobrodruh Eddie Bauer vytvořil v roce 1936 první péřovou bundu spíše z naprosté nezbytnosti, než že by šlo o styl. „Téměř přišel o život kvůli podchlazení během zimní rybářské výpravy,“ vysvětluje Shonagh Marshall, módní kurátor z New Yorku. „Navrhnul bundu, ve které použil prachové peří v prošívané látce a nazval ji Skyliner.“ O rok později, v roce 1937, anglicko-americký módní návrhář Charles James předvedl své „pneumatické bundy“, které bylo „tak obtížné vytvořit, že James předpovídal, že v módním průmyslu nebudou mít absolutně žádný význam,“ dodává Marshall. Ve skutečnosti se pan James mýlil. Od té doby se toto technicky náročné dílo dočkalo bezpočtu ztvárnění od designérů, kteří se dívali na péřovou bundu jako na něco jedinečně luxusního a potenciálně inovativního.
V padesátých a šedesátých letech získal na popularitě prošívaný hedvábný župan (jen pro domácí nošení). Byla to v podstatě užitečná přikrývka, ne nepodobná polstrovanému přehozu, který na módní molo vyslala Phoebe Philo v kolekci Céline podzim/zima 2015. Když se sedmdesátá léta představila nově objevenou touhou po oblečení pro pracující ženy, návrhářka Norma Kamali v New Yorku představila kabát Sleeping Bag (původní styl z roku 1973 se ještě dnes prodává) a tím vznikla moderní verze Skylineru. 
Všestrannost prošívaných bund a kabátů se znovu ukázala. Bundy navržené alpskými experty Moncler a francouzskou značkou Naf Naf nabízely teplo při celonočním tancování venku i pohodlí při pospávání cestou domů za úsvitu. Když přišla sezóna podzim/zima 1999, objevili se dva návrháři, jejichž velký vliv na módní scénu přivedl péřovou bundu zpět na módní výsluní. Byli to, jak jste už možná uhodli, Maison Margiela s výraznou interpretací luxusního péřového kabátu a Alexander McQueen, který vymyslel kabát ve stylu couture, který jako by byl z jiných sfér. Margielův péřový kabát vešel do dějin módy, originál je v očích vintage fanoušků považován za něco jako svatý grál. A co by si o tom myslel Eddie Bauer? To se nikdy nedozvíme. Ale příště, když se zase zabalíte do své bundy, nebo kliknete na obrázek obrovského žlutého prošívaného kabátu od Kylie Jenner, vzpomeňte si na Bauera, který ve jménu módy riskoval život.