Přehlídky

Přímo z MBPFW: Dominika Kozáková nepotřebuje dělat módní kompromisy

Mladá designérka předvedla extrém, který většinu nadchl. Barvy, extravagance, party, Dominičin fashion mejdan jen tak nekončí. 
Foto: Martin Stembera
Viděli jste film Party Monster? Macaulay Culkin a jeho kumpáni v něm nosí ty nejextravagantnější kostýmy a nejbizarnější make-up. Snímek vychází ze skutečného života lidí, kteří si na konci osmdesátých a začátku devadesátých let říkali “The Club Kids”. Pokud teď hádáte, že jejich život byl hlavně o divokých večírcích, drogách a discu, máte naprostou pravdu. Po celou dobu přehlídky Dominiky Kozákové, uvedené včera na pražském fashion weeku, jsem nemyslel na nic jiného než na tento film. Přemýšlel jsem, co se asi děje v životech a hlavách lidí, kteří mají potřebu takto extrémním způsobem mixovat glam a trash, navíc v jeho nejextrémnější podobě. Je to únava a znechucení z okolí, z fast fashion a z gigantů, které vychrlí každý produkt v tisících kusech? Rebelie z nudy? Nebo je to jenom jejich vlastní, vnitřní potřeba?
Foto: Alexander Bel
Musím říct, že kolekce mě bavila. Měla energii, hodně dravou energii, klidně si dovolím říct i koule. Často se stává, že v kolekci návrhář tápá, není si jist. Kolekce je však takový výsledek odběru krve návrháře, který vám velice podrobně může ukázat, co jedl, co mu chybí, že zrovna nebyl úplně v pohodě nebo zrovna tápe. I když se to možná nezdá, kolekce někdy až krutě vypovídá o vnitřním rozpoložení a psychickém stavu návrháře. Dominika netápe a nebojí se. Když extrém, tak u všeho. Extrémní make-up, extrémní styling, extrémní vlasy, extrémní modelky a modelové, extrémní boty, extrémní hudba. Slovo „extrémní“ se šestkrát po sobě nečte dobře, ale Dominičina show nejde jinak popsat. Extrém ve stylu osmdesátých let promíchaný s trash módou. Ano, prosím! Najednou to fungovalo.
Foto: Alexander Bel
Ještě pár poznámek. Barvy: všechny. Tvary: všechny. Siluety: všechny. Kolekce je velmi specifická, extravagantní, ale když se její looky „rozeberou“ na jednotlivé části, tak překvapivě i nositelná. Kdo je však zákazník? U takhle subkulturního oblečení jsou to často ze začátku hodně kamarádi – zkrátka ti, kteří vyznávají podobný životní styl a zastávají podobné názory. Máte pocit, že takhle se móda nedělá? Nenechte se zmást, stejně začínal například i Helmut Lang ve Vídni. Takže, Dominiko, příště chceme ještě víc! Zvládneš to? 
Galerii všech předvedených looků najdete na stránkách Mercedes-Benz Prague Fashion Week