MódaZ Mandalay do Prahy aneb Móda českých návrhářů, která pomáhá
Natálie Debnárová13. 5. 2025
Móda dokáže být mostem mezi kontinenty, umí být nástrojem solidarity i kreativity. Projekt propojující české návrháře s myanmarským dědictvím přináší nejen unikátní šaty z lotosového hedvábí, ale i konkrétní pomoc lidem zasaženým tragickým zemětřesením v oblasti Mandalay. Jak móda může pomáhat a jak se na tomto můžete podílet i vy? Svůj pohled na projekt nabízí jeho garantka, návrhářka a profesorka Liběna Rochová.
Když se kultura stává součástí pomoci, vznikají projekty, které rezonují i za hranicemi módní scény. Česká designérská špička spojila síly ve jménu podpory obyvatel regionu Mandalay v Myanmaru. Ten byl zasažen ničivým zemětřesením, které poškodilo nejen domovy, ale i místní infrastrukturu. Jedinečné hedvábné látky z této oblasti (mnohé z nich ručně tkané z vláken lotosových stonků) se nyní dostanou do rukou českých návrhářů. Z nich vzniknou originální modely, které se vydraží v online aukci. Výtěžek poputuje přímo na pomoc obyvatelům Mandalay.
Hedvábí z lotosových stonků pomůže obětem zemětřesení."
Iniciativu odstartovala Andrea Hyniová, která má k Myanmaru osobní vazbu. Za organizaci kampaně zodpovídá podnikatelka Kateřina Haring a odborným garantem módní části se stala ikona českého designu Liběna Rochová. Návrháři (etablovaní i začínající) se projektu účastní bez nároku na honorář a výsledné skici a modely budou prezentovány online i během vernisáže, která předchází samotné dražbě. Celá akce vyvrcholí v červnu 2025 online aukcí, jejíž výtěžek bude věnován neziskové organizaci MWEA, sdružující ženy podnikatelky aktivně pomáhající v postižených oblastech.
Rozhovor s Liběnou Rochovou, garantkou designérské části projektu
Jako garantka celého designérského týmu stojíte u zrodu výjimečného projektu propojujícího českou módu a myanmarské dědictví. Můžete nám přiblížit, jak celý nápad vznikl a co vás na něm oslovilo nejvíc?
Obrátila se na mě paní Andrea Hyniová, která se do této země provdala. Setkaly jsme se, paní Andrea ukázala výjimečné látky a propojila mě s paní Kateřinou Haring. Vím, že naše rozhodnutí pomoci po zemětřesení bylo okamžité a hned jsme začaly projekt na podporu Myanmaru připravovat.
Hedvábí z Mandalay má v sobě hlubokou historii i symboliku. Jaký byl váš první dojem, když jste se s těmito látkami setkala, a jak vnímáte jejich roli v rukou českých návrhářů?
Tradice, odkaz a historie je cenná v každém národě, což je také důležité pro uvědomění si souvislostí a kořenů. Nejvíce mě oslovilo unikátní zpracování stonků lotosů. Vždy mě zajímaly přesahy a výzvy. Také propojování tradic, zvyků, názorů je nejen v tvorbě určující. Jsem zvědavá na výsledky.
Projekt počítá s tím, že každý návrhář vytvoří unikátní model, který se následně vydraží na podporu obyvatel postižených zemětřesením. Jak podle vás móda může v takových situacích překročit svou estetickou funkci a stát se nástrojem pomoci?
Tato myšlenka je i v našem oboru naprosto zásadní. Je osvobozující, že můžete oděvem pomáhat, protože pomáhat musíme. Ne každý má to štěstí.
Celá iniciativa stojí na dobrovolné práci a velkorysém nasazení návrhářů. Jaká atmosféra mezi nimi panuje a co podle vás vypovídá jejich účast o současné české módní scéně?
Beru to jako naprosto přirozenou věc. Celý tým samozřejmě pracuje zdarma a oslovila jsem jedny z nejlepších českých návrhářů. V seznamu jsou etablovaní designéři, ale také začínající talenti české oděvní scény, kteří za sebou mají už své první úspěchy.
Tento projekt v sobě spojuje řemeslo, emoce i mezinárodní přesah. Jaký by měl být jeho hlavní odkaz – pro veřejnost, pro módní komunitu i pro ty, kterým výtěžek pomůže?
Na svou odpověď použiji slova dalajlámy: „Budeš šťastný tehdy, uděláš-li šťastnými druhé." Pomáhat těm, kteří naši pomoc potřebují, je odkaz lásky k člověku a vzájemnému respektu.