Móda

„Na počátku byla krása“. Nová kolekce Denisy Nové

Nová kolekce na jaro a léto 2024 české návrhářky Denisy Nové představuje v hlavní roli spisovatelku Jolantu Trojak, autorku ceněného románu Svatava.
Foto: Anežka Horová
Oděv, stejně jako knihy, mluví. Každé médium promlouvá svým vlastním jazykem a v kolekci pro nadcházející jaro a léto 2024 (označené minimalistickým „s“) Denisy Nové se potkává právě jazyk šatů s tím literárním. V hlavní roli modelky nebo spíše nositelky šatů se zde totiž ocitla spisovatelka Jolanta Trojak, která si získala kritiku i čtenářstvo svým debutovým románem Svatava pojednávajícím o ženě-médiu. „Oděv nevnímám jako pouhý design, zajímá mě na lidech a také v pohybu. Lidé, kteří mají rádi můj oděv, se s ním spojí a dojde k posvátné, vlastně zázračné alchymii. Dotyčné osobě to sluší, cítí se hezky. A já už jsem před tímto spojením do oděvu zašila ,to své'. Netvořím na zakázku, ale nabízím svůj pohled na svět, módu a oděv,“ vysvětlila pro Vogue Denisa Nová. „Druhé zaklínadlo představuje pohyb. Když u mě ve studiu, butiku stojí člověk v modelu před zrcadlem, vím, že mu to sluší. Koncert se ale rozehrává až při pohybu. Tam dochází ke spojení oděvu, těla a pak i celé osobnosti. Když si zákaznice v průběhu zkoušení vyřídí telefon nebo se projde, tak na oděv zapomene. Až pak při tomto pohybu vidím, zda model skutečně žije, zda se stal druhou kůží, kterou člověk nevnímá, sluší mu a cítí se dobře. A Jolanta Trojak nosí moje modely i ve svém osobním životě."

Na počátku byla krása

Nová kolekce jde ve stopách toho, čím je móda Denisy Nové dlouhodobě typická: Je nadčasová, s důrazem na materiály, minimalistická a chová respekt k ženskému tělu, které se ovšem nebojí ani rafinovaně odhalit. Barvám dominuje černá a odstíny krémových tónů. Všechno působí elegantně, ale zároveň velmi současně. Kolekce a její prezentace s výraznou Trojak v hlavní roli navozuje dojem ženského dialogu. Dvě ženy, které si rozumějí a které své myšlenky sdílejí. „Věci se stávají samy sebou. Jsou tím, čím doopravdy jsou. Jsou v SOULADU. Všechno pak vzájemně odkazuje na druhé a jedno od druhého nelze oddělit. KRÁSA, Jolanto,” píše Nová v tiskové zprávě, která je spíše zachycením chvíle tvůrčího momentu, jejž dává věci do pohybu. Přesně tak, jako když si oblečete model od Denisy Nové a cítíte se v něm skvěle a přirozeně. Možná, že i proto se kolekce jmenuje Na počátku byla krása. 

Dům, který předběhl dobu

Fotky i videa od fotografky Anežky Horové zachycují kolekci v prostředí pražského Laichterova domu. Architektonická perla navžená Janem Kotěrou a realizovaná mezi lety 1908 – 1910 patří k jeho nejvýznamnějším dílům, které předběhlo svoji dobu a bylo vrcholem tehdejší avantgardní architektury. Nechybí tu výmalba od Františka Kysely nebo lustr z dílny Františka Anýže. Dům si nechal postavit nakladatel Jan Laichter, jehož potomkům i dnes patří, a jde tak o místo od svého počátku pevně svázané s literaturou. Není náhoda, že zde více než dvacet let sídilo take nakladatelství Paseka. Trojak jako by ztělesňovala literárního ducha místa, které je nejen krásné, ale jako by nás vybízelo k přemýšlení a tvorbě. Spirit kreativity a ženské energie, který je cítit z tvorby Denisy Nové, tak nachází ideální místo pro svoji plnou realizaci.